İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Milli mutabakat hükümeti kurulsun,

Milli mutabakat hükümeti kurulsun,

 

7 Haziran seçimlerinden bu yana 77 gün başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hükümeti kurma görevini 9 Temmuz’da Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’dan almasından üzerinden 35 gün geçmesine rağmen hala bir hükümet kurulamadı.

 

7 Haziran seçimleri sonucunda oluşan meclis de hiçbir partinin tek başına hükümeti kurmasının imkânı olmadığı gibi meclise giren partilerin siyasi konjektörleri bakımından da bir koalisyon hükümeti kurmasını mümkün kılmıyor.

 

HDP’nin AKP ile MHP’nin ise hiçbir koalisyon hükümetinde olmayacağını açıklaması üzerine seçimlerde en yüksek oyu alan iki ayrı siyasi koridordaki parti olan AKP ve CHP’nin bir koalisyon hükümeti kurması ihtimali ağırlık kazanmıştı. Öylede oldu.

 

Koalisyon kurulamıyor;

Hükümet kurma yetkisi alan başbakan Davutoğlu’nun sırasıyla koalisyon hükümeti kurma çalışmaları kapsamında CHP, MHP ve HDP’yi ziyaret etmesinin ardından 24 Temmuz’da CHP ile koalisyon görüşmelerine başlamıştı.

AKP adına kültür bakanı Ömer Çelik’in CHP adına Haluk Koç’un 21 gün süren koalisyon çalışmalarına 13 Ağustos Perşembe günü Davutoğlu ve Kılıçtaroğlu son noktayı koydu.

 

Başbakan Davutoğlu’nun Dış politika ve milli eğitim konusunda anlaşamadıklarını bu nedenle koalisyon kurulmasının mümkün olmadığını açıklamasına karşılık. CHP lideri Kılıçtaroğlu, AKP’nin kendilerine bir koalisyon teklifinde bulunmadıklarını, AKP’nin azıklık hükümetine dışarıdan destek verilmesi veya kısa süreli bir seçim hükümeti teklifinde bulunulduğunu söyledi.  Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanın müdahalesine gerek kalmadan meclisin alacağı karar ile erken seçime gidilmesinin gerektiğini vurgulamasına da, Davutoğlu’nun teamüller gereği hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanına iade etmesi ve Cumhurbaşkanında hükümeti kurma görevini kendisine vermesinin gerektiğini ifade etti.

 

Görünen o ki, bu en kuvvetli koalisyon seçeneği de şimdilik imkânsız görünüyor.

45 günlük sürenin dolmasına10 gün kala AKP’nin HDP’ye gitmeyeceği, MHP ile ise koalisyon ihtimalinin MHP’nin tutumu ve kalan sürenin kâfi gelmeyeceği hesabına göre Davutoğlu’nun görevi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iade etmekten başka seçeneği kalmıyor.

 

Bu durumda büyük ihtimal ile erken seçim gündeme gelecek.

Ve erken seçim içinde bir seçim hükümeti kurulması gerekecek.

MHP,  HDP’nin de aynı koşullarda seçim hükümetinde olması nedeniyle seçim hükümetinde yer almayacaklarını şimdiden ilan ederek, AKP ve CHP’nin seçim kararı alarak seçimle kadar bir koalisyon hükümeti kurmaları yönünde de bir öneride bulundu.

 

İki buçuk ay önce seçimden çıkan, ülkenin sınırlarında çatışmaların, içeride patlamalar ve terör saldırılarının şiddetle yaşandığı bu günlerde ülkenin bir erken seçime girmesinin, ekonomik ve siyasal faturası telafi edilemeyecek kadar büyük olacaktır.

 

Çözüm milli mutabakat hükümetindedir;

Meclisteki siyasi tablonun bir hükümet çıkaramaması ve yakın bir tarihte erken seçimin faturasının ağır olacağı göz önüne alınınca çözüm geniş tabanlı parlamento dışından meclisin uhdesinde. Deneyimli ve dirayetli meclis dışındaki siyasetçi, bürokrat ve akademisyenlerden oluşacak en az bir en fazla iki yıl süreli bir” sivil milli mutabakat hükümeti” kurmak olacaktır.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

13.08.2015/adanapost.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi