İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Mübarek hocalar!

Mübarek hocalar!

Evvelki yazılarımda, kaç defa "binleri aşan İmam Hatip Liseleri, resmî Kuran Kursları, yüzü aşkın İlahiyat Fakülteleri, elliden fazla İslami İlimler Fakülteleri var iken, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki mecburî ve seçmeli dini derslerin önleri iyice açılmışken, akademisyen İlahiyatçı hocaların sayıları binlerle ifade edilirken,” alternatif dinî eğitim kurumları’nın "Medrese - Külliye" gibi koca koca isimlerle faaliyetlere geçirilmeye çalıştığını kaç defa ifade ettim ve şöyle eklemiştim. "Paralel dini eğitim vermek istiyorlar. (daha tehlikelisi paralel sözde hocalar yetiştirmek istiyorlar) Falan Hoca'nın hatta falan "Mübarek Hoca'nın!" okulları oluşuyor. Hoca hakkında uydurma menkıbeler dillerde dolaştırılıyor. Bu kuruluşlar, devletin resmi din eğitim programlarını taşa tutuyorlar. Farklı görüşlü üç beş İlahiyatçı akademisyeni örnek gösterip, İmam Hatip Okulu, İlahiyat Fakültesi aleyhtarlığı yapıyorlar.” demiştim. (Eksiklileri olabilir, İyileştirme yollarının gösterilmesi gerekir)

Bazı dostlarım "Mübarek Hoca!" tabirime takılmışlar. Toplumda bazı kişiler, din-i İslam'ı vefat etmiş veya yaşayan "mübarek hocalar" temeline yerleştirmek istediğinden haberleri yokmuş gibi davranıyorlar veya bunu normal görüyorlar.

Bir iki gün önce kendi televizyonundan, sözde külliye yaptırmakta olan yani alternatif hoca yetiştirmek için dini eğitim kurumu oluşturacak bir hocadan şunu dinledim.

"15 Temmuz gecesinde veya bir evvelki gece, bir hanım kardeşimiz, bir rüya görmüş. Ben de, bir şey yok ha. Ancak rüya önemli. Asıl bu rüyayı gören hanım mübarek. Rüyasında Ashab-ı kiram bir tarafa koşuyormuş. Bakmış içinde Peygamberimiz de var. İçinde bulunduğunuz bu camiye koşuyorlar. Biri sormuş. "ne koşuyorsunuz" demiş. Şöyle cevap vermişler "Bir tehlike var. Onu önlemeye gidiyoruz." Hani o gece zikir ve dua yaptık ya darbeyi bu dualar önledi. "Dua tabiiki önemli. Başarının yönlendirilmesi yanlış ve kasıtlı.

Şimdi bu hocanın "bende bir şey yok" demesinin ne anlamı kaldı? Kimi mübarekleştirdi? Sözde o hanımı, aslında kendini.

Devletin resmi din eğitimini güçlendirmektir. Eksiklerini telafi etmektir. Türkiye'nin daha dindar olmasını sağlamaktır. Dini konular üzerinden ihtilafa kapı aralamamaktır. Mazisi ne olursa olsun, dindarlığını pazarlamadan dindarlığı artırmaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi