İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Mücadele Birliği Hareketinde Halktan Dava Adamları

Mücadele Birliği Hareketinde Halktan Dava Adamları

Mücadele Birliği Hareketinde

Halktan Dava Adamları

Türkiye’nin her yerinde Mücadele Birliği Hareketine gönül vermiş, dâvâ adamı arkadaşlarımız da vardı. Bunlar Halktan insanlardı. Belki sistemlibir eğitimden geçmemişlerdi ama dâvâmıza tam inanmış kişilerdi. Bunlardan nakledeceğimiz pek çok menkîbe vardır. Sadece teberrüken isimlerini anı, dualarımızı sunacağız. Bu zevatın başında Kemal Yaman arkadaşımızın abisi Hakkı Yaman Abi gelir. Evlerinde teşkilatlanma toplantıları yaptığımız günlerde Hakkı abi evini nevale ile donatır, eşi bizlere on beş yirmi kişilik, yemek pişirir, hazırlar, sofra düzerdi. Ali Haydar Yavuz abi, toplantı yerimizde bulunur, misafirlere hizmet verirdi. Nuri Yaman abi’ninevi uzakta idi. İşinden önce bu eve uğrardı. KemalYaman’nın hoca olan yaşlı babası bize tam inanmıştı. İhtiyar annesi arkadaşlarımıza yemek yetiştirirdi.Ortaokul çağında genç yeğenleri,Abdülvahap Yaman, Mustafa Yaman. Muammer Yavuz, odaya uzak semtlerden tatlı su taşırlardı. Abdullah Yaman bize seyirci gibi takılırdı ama Hareketimiz İstanbul’a o taşıdı .Hacı Mehmet Yaman da hizmet sunardı. Uzaktan akrabaları bile dayısı Kerim Torus gibi toplantılara katılırlar, hem hizmet verirler hem bilgilenirlerdi. Bu aileye Mücadeleci bizlerin manevi borcu çok fazladır. Allah hepsinden razı olsun. Kemal Yaman’ın iklokul arkadaşı terzi sonra kumaş tüccarı Hasan Hüseyin Uçkun, gene hemşehrisi toptancı Abdullah Oflaz toplantılarımızın müdavimleri idiler. Hacı Ali Bozdam’ın kitaplarımın basımında fonksiyonu dolayısı ile ismini özel anacağım.

Burada anmam gereken kişilerden biri de Nakliyaçı sonra fabrika sahibi Rahim Özkaymak olmalıdır. Derneğimiz ilk kuruluşta resmi adres olarak onun yazıhanesini gösterdi, sonra ne zaman ihtiyacımız olsa hemen arabalarından birini hasretti. Mevlüt Baltacının tamirci eniştesi de arabası ile bizim Konya'ya anonsumuzu sağlamıştır. Baltacı'nın Kayın Pederi Mehmet abi de her hizmete koşardı. İstanbul’dan böyle anmak gerekirse Müezzin Mehmet Abi ile Derviş abinin adlarını anmak gerekir. Bunlar o kadar bağlı idiler ki ölün desek ölürler, öldürün desek gözlerini yummadan yapabilirlerdı. Her ilde böyle çok dostumuz vardı. Hepsini ismen anmamız mümkün değil. Allah hepsinden razı olsun. Çoğu rahmetli olular. Vefat edenlerin Âhiret Yurtları Cennet olsun, yaşayanlara Allah Ahir ömürlerinde selamet versin. Âmin.

HALKTAN BİR DÂVÂ ADAMI

HACI ALİ BOZDAM

Hacı Ali Bozdam 1935 yılında Konya’nın Çumra İlçesi’nin Üçhüyük köyünde dünyaya gelmiştir. 1961 yılında Necmettin Erişen Yedek Subay öğretmen olarak Çumra Türkmen Camili köyüne yedek subay öğretmen olarak tayin olur. Öğretmenliğinin birinci ayında, komşu köy Üçhüyük’ten Hacı Ali Bozdam bu köye nişan merasimi için gelir. Topluluk içinde bir öğretmen aşır okur. Hacı Ali Bozdam bu öğretmenle biraz sohbet eder. Kur’an okuması ve sohbeti hoşuna gider. Böylece Necmettin Erişen Üçhüyük köyüne öğretmen olarak tayin olur. Bu, Hacı Ali Bozdam’ın tayin işlerinde ilk tayin aracılığıdır. Çok sonra Anavatan Partisi Konya, Karatay İlçe Başkanı olduktan sonra yüzlerce memurun, müdürün tayinine aracılık edecektir.

“Bir Uyanışın Anatomisi MÜCADELE BİRLİĞİ” isimli kitabımı hazırladım. Hacı Ali Bozdam kitabın neşir işini organize etti. Dağıtım işini bizzat üstlendi. Teşekkür ederim. Allah razı olsun.

NOT:

BİZİM DÂRU’L-ERKAMIMIZ

Kemâl Yaman arkadaşımızın; geniş bahçeleri içinde ikamet etmekte oldukları evleri dışında, misafirhane olarak kullandıkları iki odalı bir küçük evleri daha vardı. Mücadele Birliği’nin ilk fikriyatı ve temel görüşleri işte burada tekemmül etti. Aykut Edibali, periyodik olarak Konya’ya gelmeye başladıktan sonra, her seferinde burada kalıyordu. Yavuz Aslan Argun’un askerlik dönüşünden itibaren, ikisi birlikte gelmeye başladılar ve aynı evde kaldılar. 1965-1970

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi