Yusuf Ziya Öter

Yusuf Ziya Öter

Nerelerden Geliyorlar

Nerelerden Geliyorlar

Bir hadisenin aslını öğrenmek için olay kahramanlarının çıkış noktalarını doğru tesbit eylemek gerekir.Son TEZKERE olayında bazı zihniyet ve düşüncelerin kökenini bilmek ve ifşa eylemek lazım değil mi ?

MANDACLIK başka bir devletin egemenliğini kabullenme fikri bir ASIR sonra neden hortladı?

İSMET PAŞANIN KAZIM KARABEKİR PAŞAYA gönderdiği mektup 17 Haziran 1335

Bu mektup tan bazı alıntılar

Hükümet Fransız müştereken mandasını istiyormuş, bizim memlekette bulunan sermayenin nısfınsan fazlası takriben yüzde yetmiş beşi Fransızların imiş İngilizler de bizim memlekete en çok ithalat yapan memleket imiş ihtimal bu alakalarla olacak ki hükümet Fransız İngiliz’i müştereken istiyormuş. Ekseriyet diye olunmayabilecek bir kitlede( benim tanıdıklarımın ekseriyeti)Amerikan MANDAINI parçalanmamış bir Türkiye yi toptan deruhte etmek üzere tercih ediyorlar.

Kazım Karabekir Paşa 29 Teşrinisani:

İstanbul da ilk görüştüğüm İSMET Tİ. 29 teşrinisani ZEYREK te misafir olduğum biraderimin

Bahçesinde Çamlıca’ya kadar uzanan geniş manzara içerisinde İTİLAFIN bir yığın sanki alay

Eder gibi muazzam Süleymaniye CAMİ si kaşımızda TÜRKLÜĞÜN bir heykel vakarı gibi mağrur

.pek zeki ve pek samimi arkadaşım İSMET çok bedbindi.

Gördün mü KAZIM her şey mahvoldu. Vaktiyle gördüğün gibi sürüklediler. Derdin ki batıracaklar ve hayatımızda biz didişeceğiz. Fakat benim bir ÜMİT im kalmadı. Ben kararımı sana söyleyeyim mi KAZIM. Köylü olalım. Askerlikten istifa edelim. Senin kaç LİRA n var ?

Birleşelim. Kazım AĞA İsmet AĞA olalım. Çiftçilik hayatımız sürdürelim.

İSMET ne söylüyorsun dedim. Zannediyor musun ki BİZİ YAŞATACAKLAR. Ermeni rum şarktan garpten türkü boğacaklardır. Bırak ki benim bir tarla alacak param yok. Fakat olsa da ayaklar altında ZELİLANE ölmektense, Milletimin bu kadar senelik yediğimiz ekmeğini namuskârına ölmekle ödemek daha çok yakışmaz mı ?

Kazım ne diyorsun? Sen vaziyeti henüz bilmiyorsun. Ordumuz mahvoldu. Boğazlara İTİLAF hakim. Bütün cenup hudutları açık bir halde. Asıl felaket bizim içimizden Kazım.TASFİYE YAPACAKLAR TASFİYE anlıyor musun. Bugün harp te kazandığın PAŞALIĞI alacaklar. Bir belki deİki rütbe kaybedecek siz Artık bize her şey düşman ben çok düşündüm. Neyimiz varsa birleştiririz ne mümkünse alırız. Kazim ağa ismet ağa ben başka türlüsünü göremiyorum. Kazım sen de bir iyi düşün.

İSMET ben kararımı vermiş bulunuyorum. Bütün BU şeyleri vaktiyle Çanakkale’den içeri sokmadık. Nazarımda bostan korkuluğu gibi duruyorlar. Biz ölümü göze alınca hepsini yine dışarı atarız. Milletin mahvolduğunu görmektense yaşadığını görerek ölmek daha TÜRKÇE olur. Ben dün boğaz dan gelirken AHDIMI verdim TEK bile kalsam veya tek DAĞ BAŞI

Kalsa uğraşmak SİLAHIMI ÜNİFORMAMI kimseye vermeyeceğim.

Yazılacak çok şey var. YAKIN tarihi saklayanlar unutturmaya çalışanlar UTANSIN

EY TÜRK EVLADI YAKIN TARİHİNİ ARA BUL

Kaynak: istiklal harbimiz

Yusuf Ziya Öter

Adana,29.10.2021

yusuf.oter@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yusuf Ziya Öter Arşivi