1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. New York Times'in cami anketi sonucu?
New York Times'in cami anketi sonucu?

New York Times'in cami anketi sonucu?

New York Times gazetesi, yıkılan ikiz kulelerin bulunduğu, ''Sıfır Noktası'' olarak adlandırılan bölge yakınında inşa edilmesi planlanan cami ile yaptığı...

A+A-

New York Times gazetesi, yıkılan ikiz kulelerin bulunduğu, ''Sıfır Noktası'' olarak adlandırılan bölge yakınında inşa edilmesi planlanan cami ile yaptığı anketin sonuçlarını bugün ilk sayfasına yayınladı..

New York Times gazetesi tarafından yeni yapılan bir ankete göre, New Yorklular'ın yüzde 67'si, 11 Eylül terör saldırısı sonucu yıkılan ikiz kulelerin bulunduğu, ''Sıfır Noktası'' olarak adlandırılan bölge yakınında inşa edilmesi planlanan ve geçtiğimiz Mayıs ayında inşasına izin verilen ''Park51-Cordoba Evi'' adlı İslami Kültür Merkezinin başka bir yerde yapılmasını istiyor.

Ankete göre New Yorklular'ın yüzde 67'sinin, içinde cami de bulunacak İslami Kültür Merkezinin daha az tartışmalı bir yerde yapılmasını istedikleri, ama yüzde 67'lik bu kesimin Müslümanlar'ın kentte cami inşa etmesinin hakları olduğunu kabul ettikleri  belirtildi.

Ankete katılanların yüzde 27'sinin İslami Kültür Merkezinin planlandığı yerde yapılmasını istediği, buna karşı çıkılmasının Amerikan değerleriyle bağdaşmadığını düşündüklerini ortaya koydu. Ankete katılanlardan Kültür Merkezinin yapılacağı Manhattan semtinde oturanların yüzde 51'nin caminin yapılmasına karşı çıkmadıkları, başka semtlerde oturanların ise Merkezin yapılmasına daha çok karşı çıktıkları (yüzde 52'si karşı çıkıyor) görülürken, ankete katılanların eğitim dereceleri yükseldikçe merkezin yapılmasına karşı çıkma oranının da azaldığı da gözlemlendi. 

New York Times gazetesi anketin sonuçlarını değerlendirdiği baş makalesinde, tartışmaya katılması gereken özgürlük ve hoşgörü taraftarlarının geriye çekilmesinin üzücü bir durum olduğunu, New York gibi ABD'nin en kozmopolitan kentinde yapılan anketin de acı bir şekilde Müslüman olan Amerikalılar'a karşı güvensizlik duyulduğunu ve anlayışsız davranıldığını ortaya koyduğunu vurguladı.

Başmakalede New York Times gazetesi ankete katılan yüzde 27'lik azınlığın görüşüne katıldığını, yani İslami Kültür Merkezinin planlandığı yere yapılmasının doğru olacağını, aksi bir durumun Amerikan değerlerinin zayıflamasına yol açacağını düşündüğünü bildirdi. Gazetenin baş makalesinde, 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında yıkılan İkiz Kulelerde pekçok Müslüman Amerikalı'nın da öldüğünü, caminin yapımına izin verilmesinin tüm New Yorklular'ın fayda göreceğini yazdı.

New York'ta son haftalarda İslam Kültür Merkezinin inşasına karşı çıkan gruplar, ellerindeki pankartlarla Dünya Ticaret Merkezi yakınında toplanıp Kültür Merkezinin yapımını protesto ediyorlar. Aynı grupların New York'ta 11 Eylül terör saldırılarının kurbanlarını anma gününde de büyük bir protesto gösterisi yapmaları bekleniyor.

İçinde konferans salonu, toplantı odaları, tiyatro, yüzme havuzu, okul, çocuklara bakım merkezi gibi odaların yanında caminin de yer alacağı ''Park51-Cordoba Evi'' projesinin inşaatı, terör saldırısında yıkılan İkiz Kulelerin bulunduğu Dünya Ticaret Merkezi inşaat alanının dışında, 2 blok ötede yer alıyor. İnşaatı devam eden Dünya Ticaret Merkezi alanı içine yapılacak yeni kuleler ve anma müzesi dışında herhangi başka bir binanın yapılması yasak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.