1. HABERLER

  2. EĞİTİM-SAĞLIK

  3. Okul Öncesi Eğitim Almış Çocuk Daha Başarılı.
Okul Öncesi Eğitim Almış Çocuk Daha Başarılı.

Okul Öncesi Eğitim Almış Çocuk Daha Başarılı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebru Deretarla Gül, çocukların okula başlama ve okula uyum sürecini değerlendirdi.

A+A-

Ailelere uyarılarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Gül, okula uyum sürecinin sadece çocuk için değil, aynı zamanda aile içinde yeni bir deneyim olduğunu söyledi.

 

Çocukların okula, o zamana kadar ailesi ve yakın çevresiyle olan etkileşimleri ile edindikleri deneyimler, alışkanlıklar ve beceriler ile başladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Gül, temel yaşamsal deneyimlerin edinebilmesi bakımından ailenin tutumunun çocuğun okula uyumu sürecinde etkili olduğunu ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Ebru Gül açıklamasına şöyle devam etti;

“Aile ortamında bağımlılıktan bağımsızlığa doğru sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olunan, yaş ve gelişim özelliklerine uygun sorumlulukları üstlenmesine ve yerine getirmesine izin verilen, oyun ve arkadaş deneyimi olan bir ortam, çocukların bu yeni duruma da kolay uyum sağlamalarına fırsat verecektir.”

 

Okula Başlama ve Uyum Sürecinde Okul ve Eğitimci Önemli.

Hem çocuk hem de aile için önemli bir adım olan okula başlama ve uyum sürecinde etkili olan bir diğer faktörün ise okul ve eğitimci olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Gü,l bu süreçte eğitimcinin uyum süreci ile ilgili bilgili olması ve çocukların onlar için yeni olan bu sürece uyum sağlayabilmelerini kolaylaştırabilmek amacıyla okulun ilk ayını yeniliklere alışma ve gerekli olan yeni becerileri kazandırabilme olarak değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Okula başlamanın çocukların erken çocukluk döneminde karşılaştıkları en önemli değişikliklerden biri olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Ebru Deretarla Gül, bunun çocuğun daha sonraki okul yaşantısının niteliğini belirleyen önemli bir aşama olduğunu belirtti.  

 

Okul Öncesi Eğitimde Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Yapılan araştırmalar sonucunda okulöncesi eğitim almış olan çocukların ilköğretime daha kolay uyum sağladıklarını ve okul öncesi eğitim almamış olan çocuklara göre daha başarılı olduklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Gül, iyi bir okul öncesi eğitim için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı;

“Eğitimde çocuğun ve ailenin etkin katılımını sağlamak, çocuğa verilen eğitimin onun gereksinimlerine uygun olmasına özen göstermek, çocukların Türkçe’yi doğru ve güzel konuşmalarına gereken önemi vermek, eğitimde çocuğun bildiklerinden başlamak ve çocukların deneyerek öğrenmesine olanak sağlamak, oyunu çocuklar için en uygun öğrenme yöntemi olarak kabul etmek, eğitimde çocuğun kendine saygı ve güven duyması için gerekli olan uygun öğretmen tutumunu sergilemek, çocuğa öz denetim kazandırmayı hedeflemek, grup kurallarını hep birlikte oluşturmak, sevgi, saygı, işbirliği, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma davranışlarını özendirmek, çocuğun çevresindeki çocuk ve yetişkinlerle olumlu ilişkiler kurmasını teşvik etmek, uygulanan programlarda çocukların ihtiyaçlarına göre esneklik yaratmak, okulöncesi dönemde verilen eğitim ile çocukların bağımsız davranışlar göstermelerini desteklemek.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.