Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Okyanusların kavuşması


Mahmud Sami Efendi'nin hayatı, yaşam felsefesi ve öğretilerinin anlatıldığı 'Sami Efendi' belgeselini hazırlama mutluluğunu ve şerefini taşıyorum.

1892 yılında Adana'da doğan ve 12 Şubat 1984 yılında Medine'de ebedi aleme göç eden Mahmud Sami Ramazanoğlu Efendi'nin vefatının 30. yıldönümü, bu yıl. Her yıl 12 Şubat'ta, Mahmud Sami Efendi, ülkemizin pek çok ilinde ve İslam dünyasının çeşitli köşelerinde hasretle anlatılıyor.

Mahmud Sami Efendi'nin hayatı, yaşam felsefesi ve öğretilerinin anlatıldığı 'Sami Efendi' belgeselini hazırlama mutluluğunu ve şerefini taşıyorum.  İlim Yayma Cemiyeti'nin kuruluşuna öncülük eden, Kur'an kursları, İmam Hatip Liseleri ve Yüksek İslam Enstitüleri açmak için çalışmalar yürüten Mahmut Sami Efendi'nin hayatını anlatan 'Sami Efendi' belgeselini 12 Şubat 2004'te Kanal 7'de  yayınlanmıştı. Her yıl ramazanda Ülke Tv'de ekranlara getiriliyor. Bu belgeselin DVD'si, belgesel bulunduran çeşitli kitapçılardan temin edilebiliyor..

Belgeseli, Abdullah Sert, Osman Kılıç, Sabahattin Zaim, Mehmet Eminay, Hasan Kamil Yılmaz, Ahmet Taşgetiren, Mehmet Şevket Eygi ile görüşerek ve 120'ye yakın kaynağı tarayarak hazırladım. 7 ayda tamamlanan bu çalışmamda, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş döneminde toplumun değerlerini yaşatan Mahmud Sami Efendi'nin hayatı tüm yönleriyle anlatıyor..

Sami Efendi'nin anılarının, fikir ve görüşlerinin anlatıldığı, dostları tarafından kaleme alınan yüzlerce kitap incelenerek hazırlanan belgeselde,  Mahmud Sami Efendi'nin hayatından kesitler ve düşünceleri ekrana getiriliyor. Mahmud Sami Efendi belgeselinde, Osman Kılıç, Sami Efendi'nin Bediüzzaman Said Nursi'yi ziyareti şu şekilde özetleniyor. "Öyle bir kucaklaştılar ki okyanuslar birbirine kavuştu sandık."

Altınoluk Dergisi Şubat Sayısı'nı ?Vefatının 30. Yılında Mahmud Sami Efendi (k.s.)? özel sayısı olarak çıktı. Mahmud  Sami Efendinin sohbetinin de yer aldığı, Ahmet Teşgetiren, Ail Hüsreoğlu, Abdullah Sert,Emin Saraç,  Adem Ergül, Fadlullah Nemagani'nin yazılarıyla katkıda bulunduğu bu özel sayıda Osman Nuri Topbaş Hocaefendi'nin de uzun ve güzel bir söyleşisi var.

Mahmud Sami Efendi'ye Allahtan rahmet diliyoruz.. Bu 30. ölüm yıldönümünde onu hatırlayanlara da selam ve sevgilerimizi sunuyoruz..

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.