1. HABERLER

  2. POLİTİKA-EKONOMİ

  3. Özdiş, Adana’nın kronik sorunu…
Özdiş, Adana’nın kronik sorunu…

Özdiş, Adana’nın kronik sorunu…

  CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Adana’nın kronik sorunu haline gelen elektrik arıza ve kesintilerinin tüm yönleriyle ele alınması için...

A+A-

 

 

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Adana’nın kronik sorunu haline gelen elektrik arıza ve kesintilerinin tüm yönleriyle ele alınması için meclis araştırması açılmasını istedi.

 

 09.06.2016    / ANKARA

ADANALILAR’ı canından bezdiren ve maddi anlamda büyük kayıplara neden olan elektrik kesintileri TBMM gündemine taşındı. TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Adana’nın kronik sorunu olan elektrik arıza ve kesintilerinin tüm yönleriyle ele alınması için meclis araştırması açılmasını istedi. Elektriğin artık temel ihtiyaç haline geldiğine değinen Özdiş, “Elektrik hizmetine her vatandaşın erişim hakkı bulunmakla beraber, bu hizmete sağlıklı ve kesintisiz erişebilmek de temel haklardandır“ diye konuştu.

DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Uzun yıllardır elektrik arıza ve kesintileriyle boğuşan Adana halkı, yine yaz aylarının gelmesiyle bu sorunla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz yaz merkez ilçelerden Seyhan’ın bazı mahallelerinde bakım - onarım gerekçesiyle günlerce süren kesintiler yaşanmış, CHP’liÖzdiş dönemin Enerji Bakanı’na verdiği soru önergesine de “Bazı günlerde aşırı yoğunluk oluyor, trafo kapasiteleri yetmiyor” cevabını almıştı. Bu yıl merkez ilçeler haricinde diğer ilçelerde de sık sık yaşanan kesintiler Adana halkı için dayanılmaz hale geldi.

“ÖZELLEŞTİRME BİR ŞEY DEĞİŞTİRMEDİ”

Özdiş, 2013 yılındaki özelleştirmeden sonra halkın, elektrik hizmetine daha kesintisiz ulaşacağını düşündüğünü, ancak geçen yıllar boyunca kesinti ve arızalarda herhangi bir azalma olmadığını vurgulayarak, “Böylece özelleştirme kararının tutarsızlığı daha fazla hissedilir olmuştur. Konunun bir an önce meclis araştırması yoluyla tüm yönleriyle ele alınması hem Adanamız, hem de Çukurova Bölgemiz için büyük önem taşımaktadır“ dedi.

CHP’li Özdiş’inTBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinin tam metni  şu şekilde :

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Adana ilinde özellikle yaz aylarının gelmesiyle beraber her yıl yoğun miktarda elektrik kesintisi yaşanmakta, vatandaşlar günlerce süren kesintiler nedeniyle mağdur olmaktadır. Bu bağlamda; sorunların nedenlerinin tespiti, önlem alınabilmesi ve acil eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddelerine dayanarak Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.

 

GEREKÇE

 

Adana ili başta olmak üzere, bütün Çukurova bölgesi yaz aylarında aşırı sıcak havaların gelmesiyle beraber uzun süren elektrik kesintileri ile yıllardır karşılaşmaktadır. Hava sıcaklığına bağlı olarak klima, fan v.b. elektrikli aletlerin kullanım oranlarının artması bunun ilk gerekçesi gibi görünse de, altyapının eski ve yetersiz oluşu kesinti ve arızaya neden olan asıl nedenlerdendir.

 

Türkiye genelinde özelleştirilen elektrik dağıtım şebekelerinde 15 Mart 2013 tarihinde ihaleyi kazanan Enerjisa adlı firma Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerini kapsayan faaliyetini Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. adı altında yürütmekte ve yaklaşık 7.7 milyon kişinin elektriğe ulaşımında bizzat sorumlu bulunmaktadır. Su, doğalgaz ihtiyacı gibi günümüzde zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiş elektrik hizmetine her vatandaşın erişim hakkı bulunmakla beraber, bu hizmete sağlıklı ve kesintisiz erişebilmek de temel haklardandır.

 

Özelleştirmeden önce de bu elektrik kesintilerinden bıkmış Adana halkı, 2013 tarihinden sonra Enerjisa’ya güvenmiş, hizmetin daha sağlıklı olacağını düşünmüştür, ancak sorunların azalmadığı bölgede bilinen bir gerçektir. 10 – 12 saat süren kesintilerle beraber bazen altyapı çalışması veya bakım, onarım gerekçe gösterilerek kimi yerlerde günlerce süren kesintilerle Adana’lılar mağdur olmakta, evlerinde hastası olanlar, makineye bağlı olarak yaşayanlar ise korku ve sıkıntı dolu günlerle karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca kesinti ve voltaj farkına maruz kalan elektronik aletlerin bozulduğu, vatandaşların bunları tamir ederken veya yenilerken de ciddi maddi külfete girdiği de bilinmektedir. Özelleştirme kararının tutarsızlığını daha da fazla hisseden Adana halkı elektrik kesintisi konusuna acil ve kesin bir çözüm beklemektedir.

 

Bütün bu gerekçelere dayanarak özelleştirmeden itibaren Adana ilinde yaşanan elektrik arıza ve kesintilerinin incelenmesi, dağıtım şirketlerinin meydana getirdiği mağduriyetin ortadan kaldırılması ve sorunun çözülebilmesi amacıyla gerekli önlem ve çalışmaların yapılabilmesi için Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddelerine dayanarak Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir.

adanapost.com

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.