Özel günlerde eşleri bekleyen tehlikeler!

Özel günlerde eşleri bekleyen tehlikeler!

  Bekletinin yüksek olduğu özel günler, bazı çiftler için büyük bir hayal kırıklığı olabiliyor. Hatta ayrılık, boşanma gibi kararlar bugünlerde...

 

 

Bekletinin yüksek olduğu özel günler, bazı çiftler için büyük bir hayal kırıklığı olabiliyor. Hatta ayrılık, boşanma gibi kararlar bugünlerde alınabiliyor.

Sinem DEMİR'in haberi

364 gün emek verilmeyen evliliği 'bir gün'ün düzeltmesi zor, ama siz yine de beraberliğinizi tehlikeye sürükleyecek beklentilerinizin kurbanı olmayın.

Evlilik yıldönümleri, doğum günleri, Sevgililer Günü gibi özel günlerde eşinden 'ekstra' romantik jestler bekleyenler için kriz 'geliyorum' der. Beklentinin yüksek olduğu bu günlerde hayal kırıklıkları da büyük olabiliyor. Uzun süredir bastırılan duygular böyle günlerde açığa çıkabiliyor, ilişkiler sorgulanabiliyor hatta radikal kararlar alınabiliyor. İşte özel günlerde çiftleri bekleyen tehlikelerden bazıları...

HAYAL KIRIKLIĞINA DÖNÜŞEBİLİR: Sevgililer Günü, evlilik yıldönümü gibi 'özel' olarak algılanan günler, bir hazırlık yapılmasının ve 'ekstradan' romantik jestlerin beklendiği günler... Bu beklentilerin açıkça söylenmeden, 'önemli olan onun düşünmesi!' mantığıyla sınav haline gelmesi, özel günlerin hayal kırıklığına dönüşmesine yol açabilir. Pek çok ayrılık ve mutlu evlilik kararları böyle günlerde alınır.

BAŞKA ÇİFTLERLE KARŞILAŞTIRMA: Özel günlerde, sosyal karşılaştırma yapma imkânı buluruz. Diğer eşlerin birbirine davranışları ve etrafa yaydıkları duygusal, romantik hava, kendi yaşadığımız ilişkinin sevgi, saygı, emek düzeyini anlamamızı kolaylaştırır. En pahalı hediyeyi almak bir kıstas sayılamaz ama bakışların ve davranışların niteliğini, o gün daha kolay karşılaştırırız.

ŞİMDİ SORGULAMA ZAMANI: Planlanmış günlerde yaşanan heyecan duygusu, olumlu ve olumsuz duyguları hareketlendirir. Bu hareketlenmenin etkisiyle, uzun süredir bastırdığınız olumsuz duygularınızı ve beklentilerinizi maskelemekte zorlanırsınız. Sıklıkla karşılaştığınız ancak görmezden geldiğiniz özensiz, kaba bir tutum, o gün daha dayanılmaz hale gelir.

ÖZEL GÜNLER AYRILIK DA GETİREBİLİR: Pek çok boşanma veya 'yola birlikte devam etme' kararı bu tür günlerde daha da netleşir. Bu tür günleri anlamsız bulan veya kesinlikle karşı çıkan bir kişi, planlanmış günlerin bir parçası olmayı, 'kendinden ödün verme', 'bir sürünün parçası olma', 'özgürlüğün kısıtlanması' gibi düşüncelerle reddedebilir.

BİR DEMET ÇİÇEK: Bir gün için bir çiçek almak ya da almamak, bütün ilişkiye genellenemez. Ancak bir çiçek almayı 'kapitalizmin kurbanı olmamak, yapmacıklık' gibi yorumlarla sert bir şekilde reddetmek yerine, 'Diğer tarafı mutlu edecekse, kimseye bir zararı olmayan bu paylaşımın neden bir parçası olmayayım?' gibi bir yaklaşım daha ılımlı olabilir.

ÇAKTIRMADAN SINAVA ÇEKEBİLİR: Beklediklerinizi ısrarla içinizde tutup eşinizin ne yapacağını beklemenin de farklı anlamları olabilir.

İÇİNİZE ATMAYIN, İPLERİ GERMEYİN: Bu tür özel günlerde ve diğer günlerde sürekli 'bekleyen' veya sürekli 'planlayan' konumunda olmak, o ilişkide uzun süre sonra iplerin gerilmesine yol açabilir. Biriktirip aniden patlamak yerine, beklentileri açıkça söylemek, ilişkinin daha güçlü devam etmesini sağlayabilir.

ZORAKİ ROMANTİK OLUR MU?: Sadece Sevgililer Günü için bile 'papatya istiyorum' veya 'bana hediye alma ama birlikte şu sahilde yürümeye gidelim' gibi yönlendirmeler işe yarayabilir. Ayrıca kendi tasarladığınız başka sürprizlerinizi de ekleyebilirsiniz. 364 gün emek verilmeyen, hatta olumsuzluğun hakim olduğu bir ilişkide ise bir günlük romantizm, taraflara veya bir tarafa çok anlamlı gelmeyebilir.

 

 

Zaman

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler