1. HABERLER

  2. ANALİZ HABER

  3. Özgümüş: ?Üniversite-Sanayi İşbirliği Karşılıklı Yarar Esasına Dayandırılsın ?
Özgümüş: ?Üniversite-Sanayi İşbirliği Karşılıklı Yarar Esasına Dayandırılsın ?

Özgümüş: ?Üniversite-Sanayi İşbirliği Karşılıklı Yarar Esasına Dayandırılsın ?

 Özgümüş?ten, üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması için yeni bir öneri: ?Üniversite-Sanayi İşbirliği Karşılıklı Yarar Esasına...

A+A-

 

Özgümüş?ten, üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması için yeni bir öneri:

 

?Üniversite-Sanayi İşbirliği Karşılıklı Yarar Esasına Dayandırılsın ?

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş, TBMM Genel Kurulu?nda Araştırma Altyapılarının Desteklenmesi Kanun Tasarısı hakkında bir konuşma yaptı.

Üniversite-sanayi işbirliği, AR-GE faaliyetlerinin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gibi konuların yıllardan beri konuşulduğunu ancak ne yazık ki çok fazla yol kat edilemediğini söyleyen Özgümüş, ?Bizden iki yüz yıl önce sanayileşmiş, sömürgelerin kaynaklarını sömürmüş ve AR-GE?ye teknolojiye yatırım yapmış batı ülkelerinin geliştirdiği teknolojiyi almamız ve bu teknolojiyle üretim yapmamız bekleniyor. Bu mümkün değil, bilimi ve teknolojiyi satın almak yerine kendimizin üretmemizden başka çaremiz yok. Ancak bu da bugünden yarına olmaz. Yani iki yüz yıllık açığı iki sene on sene yirmi sene otuz sene içerisinde kapatamayız.Ortaveuzunvadeli, üzerindeçalışılmış, ciddistratejilereihtiyacımız var.? dedi.

Üniversite- sanayiişbirliğininkurumsalveyasalanlamdakarşılıklıyararesasınadönüştürülmesigerektiğinisavunanÖzgümüşkonuşmasınaşöyledevametti: ?Şuandaüniversitehocalarınınakademikkariyeryapabilmesiiçinmakaleyazmasıvebumakalenin de bilimseldergilerdeyayımlanmasışartıvar.Benimönerimşu, eğer üniversite hocaları fabrikalarda, şantiyelerde, tarlalarda çalışıyorsa bu bahsettiğim makaleler akademik kariyerlerinde terfi etmelerine yol açacağına, saha içerisinde yapılan çalışmalar ve olumlu sonuçları, akademik terfi için yasal anlamda bir basamak olmalı. Böylece bir yandan üniversitelerde öğretilen bilgiler, sanayide teknolojiye, üretime, kara dönüşürken, diğer yandan öğretim üyeleri için de yarara dönüşür.

YÖK Yasası'ndadeğişiklikyapılarak, üniversitehocalarınınyaptığıbutürçalışmaların, bilimselyayınyapmışgibiakademikkariyeryapmalarıiçinbiretkenolmasısağlanmalı.Bu gerçekleşirse, üniversitehocalarıraflardakalanmakaleleryazmakyerine,sanayininsahanıniçerisindekalaraküniversitedeüretilenbilimveteknolojininyararadönüşmesinisağlayacaktır.?

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.