Prof. Dr. Yapıcı: “Kadına Yönelik Şiddet Uygulayan Herkes ‘Bel Hum Adal’dır…”

 

Özgecan ve Kadına Şiddet Olaylarına Hiç Bu Açıdan Baktınız mı?

İlahiyat Profesöründen Çarpıcı Özgecan ve Kadına Şiddet Açıklaması

Prof. Dr. Yapıcı: “Kadına Yönelik Şiddet Uygulayan Herkes ‘Bel Hum Adal’dır…”

Özgecan Arslan’ın vahşice katledilmesinin yankıları sürüyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Yapıcı İslam dininde kadının önemine dikkat çekerek, üniversite gençliğinin kadına bakış açısını ve din merkezli olarak kadın algısına yönelik yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Prof. Dr. Yapıcı araştırmaya göre kadın denince kız öğrencilerin aklına ilk olarak ‘anne’, erkek öğrencilerin ise ‘güzellik’ kavramının geldiği söyledi.

Prof. Dr. Yapıcı Özgecan’ın katil zanlınsın Kuran’ı Kerimde“BEL HUM ADAL”olarak tasvir edilen bir yaratık, yani “hayvanlardan da aşağı” bir seviyede olduğunu söyledi.

“Ülke Genelinde Kadınların %39’u Fiziksel, % 15’i Cinsel Şiddet Yaşıyor.”

Kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini belirten Prof. Dr. Asım Yapıcı, konuyla ilgili çok sayıda araştırma sonucu olduğunu açıklayarak, 2009’da gerçekleştirilen ‘Aile İçi Kadına Şiddet’ raporuna göre ülke genelindeki kadınların %39’unun fiziksel; % 15’inin cinsel şiddet yaşadığını söyledi.

“Kadın Cinayetleri Son Yedi Yılda % 1400 Arttı.”

Adalet Bakanlığının 2010 verilerine göre kadın cinayetlerinin son yedi yılda % 1400 arttığını açıklayan Prof. Dr. Yapıcı açıklamasına şöyle devam etti;

“2012 USAK Raporuna göre kadınlara fiziksel şiddet kentte % 38, kırsalda % 43; cinsel şiddet ise kentte % 14, kırsalda % 18’dir. Kısacası korkunç rakamlarla karşı karşıyayız. Öncelikle şunu söylemek durumundayız; İslam Dini iman ve ahlak üstüne kuruludur. İslam ahlakının temeli adalettir. Adaletin zıttı zulümdür. Adaletini kaybetmiş bir insan yani zalim bir insanın nüfus cüzdanında Müslüman yazsa ne olur, yazmasa ne olur. İslami bilinç ve duyarlılığımızı kaybettikten sonra, Hz. Peygamberin kadına her türlü şiddeti yasakladığını bile bile hala kadınlarımıza şiddet uyguluyorsak bırakın Müslümanlığı insanlığımızı da sorgulamak durumundayız.”

Özgecan’a Bu Zulmü Reva Gören Kişi Tek Kelimeyle Kur’an da “Bel Hum Adal”dır.”

“İslam insanları hayvanî duygulardan kurtarmak ve insan yapabilmek için vardır. Merhum Özgecan kızımıza yahut benzerlerine böyle bir zulmü reva gören kişi tek kelimeyle Kur’an’da “bel hum adal” (Araf 179) olarak tasvir edilen bir yaratıktır, yani “hayvanlardan da aşağı” bir seviyededir. Daha ne denebilir ki.”

‘Kadın’ Denilince Erkek Öğrencilerin Akıllarına ‘Cinsellik ve Seks’ Geliyor.

Üniversite gençliğinin hem genel anlamda kadına bakışı açısını hem de din merkezli olarak kadın algısını araştırdığını açıklayan ilahiyat Profesörü Asım Yapıcı, kadın denilince kız öğrencilerin aklına sırasıyla ”anne (% 45.5)”, “güzellik (% 43.2)”, “merhamet (% 42.6)”, “duygusallık (% 35.7)” gelirken, erkek öğrencilerin ise aklına sırasıyla “güzellik (% 50)”, “eş (44.4)”, “anne (40.6)”, “cinsellik ve seks (% 25)” geldiğini söyledi. Erkek öğrencilerin ‘kadın’ kelimesinin karşılığı olarak ’cinsellik ve seks’ ile yorumlamasının düşünülmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Asım Yapıcı, ayrıca her iki cinsiyetin kadın algısındaki sıralama farklılıklarına da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

“Sıkıntı İslam Dinide Değil, İslam’ın Yanlış Yorumlanmasında”.

Prof. Dr. Yapıcı yaptığı araştırma sonucu hakkında şu bilgileri verdi;

“Üniversite gençliğinin % 67’si İslam dininde kadının değerli ve erkekle eşit olduğu kanaatindedir. Bununla birlikte bu düşüncede olanlar İslam ile Müslümanları, Kur’an’ın buyrukları ile Müslüman toplumda gözlenen gelenek ve görenekleri birbirinden ayırmakta ve sıkıntının İslam’dan değil İslam’ın yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını ifade etmektedir. Öğrencilerin % 21’i İslam’da kadının ikincilleştirildiği ve ötekileştirildiği kanaatinde. Geri kalan %12’lik kesim ise ya yorum yapmaktan kaçınan ya da kararsızlık yaşayanlardır. Yine öğrencilerin % 56’sı günümüzde kadınların ikinci sınıf muamele gördüğü ve ezildiğini, % 17’si kadının statü ve değerinin yaşadığı yöreye ve kültüre göre değiştiğini, % 10’u kadının konumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini, % 17’si ise günümüzde erkekle kadının her konuda eşit olduğunu düşünmektedir. Kadının günümüzde hâlâ ezildiği görüşü oldukça yaygındır. Daha da önemlisi sadece geleneksel yapıda değil modernizimle birlikte kadının cinsel bir meta haline geldiği, kadın bedeni üstünden modernlik adına rant sağlandığı da ciddi bir eleştiri olarak karşımıza çıkmaktadır.”

“Müslümanlar Kadın Konusunda İslam’ın Söylemediği Şeylere İnanıyorlar.”

Günümüzde Müslümanların kadın algısını da değerlendiren Prof. Dr. Yapıcı, dinin temel kaynaklarında anlatılan kadın ile Müslümanların kadın algıları arasında ciddi bir farklılık olduğunu söyledi. İslam ile Müslümanların farklı düşündüğünü belirten Prof. Dr. Yapıcı Müslümanların kadın konusunda İslam’ın söylemediği şeylere inandığını ifade etti.

“Yüce Dinimiz Tarafından Zina Her İki Cinsiyete de Haram Kılınmıştır.”

Prof. Dr. Yapıcı şunları kaydetti;

“Ne acı bir durum! Öğrenilmiş cehalet diye bir kavram var. Müslümanlar kadın konusunda İslam’ın söylemediği şeylere inanıyorlar. Uydurulmuş hadislerle “kadının dini de yarım aklı da yarım” diyorlar. Hz. Adem’i suç işlemeye sevk edenin Hz. Havva olduğuna inanıyorlar. Kadını cinsel bir obje olarak görüp her şeyiyle denetlemek istiyorlar. Kur-an’da iffet kavramı hem kadına hem de erkeğe aitken, zina her iki cinsiyete de haram kılınmışken günümüzde maalesef “erkek yapar koç olur, kadın yapar hiç olur” anlayışı yaygın. Töre cinayetleri, cinsel şiddet, ekonomik, sosyal ve psikolojik baskılar… Bugün Müslüman kadınların yaşadığı dramlardan bir kaçı. Artık bir şeyleri sorgulama vakti gelmiştir. İnsan modelimizin ne olduğunu yeniden düşünmemiz gerekiyor. Hep birlikte yapmalıyız bunu. Şucu bucu demeden, ideolojilere takılmadan topyekûn bir sorgulama ile “biz nerde yanlış yaptık ya da yapıyoruz?. deme vakti gelmiştir.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.