1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT - YAŞAM

  3. "Ramazan bize tutkularımızdan sıyrılarak özgür olmayı öğretir..."
"Ramazan bize tutkularımızdan sıyrılarak özgür olmayı öğretir..."

"Ramazan bize tutkularımızdan sıyrılarak özgür olmayı öğretir..."

Türkiye'nin ilk Din Eğitimi Külliyesi ve 'Mukaddes Miras' sergisinin açılışı için Bursa'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,...

A+A-


Türkiye'nin ilk Din Eğitimi Külliyesi ve 'Mukaddes Miras' sergisinin açılışı için Bursa'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayının ilk cuma namazında halka hutbe irat etti.

Bursa Ulu Camiinde verdiği hutbede, Ramazan ayının rahmet ve mağfiretinden bahseden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam dünyasında yaşanan olaylara da değinerek Ramazan ayının birleştirici yanından bahsetti.

"Suya muhtaç çoraklaşmış kurak toprağın yağmura ne kadar ihtiyacı varsa, bugün dünya coğrafyasında yaşayan bütün müminlerin çölleşmiş, kuraklaşmış yüreklerinin de Ramazana öyle ihtiyacı var" diyen Başkan Görmez, şunları söyledi;

"Ramazan milletimize ve acılar içinde kıvranan İslam coğrafyasına barış, sevgi, adalet, şefkat, merhamet ve özgürlük getirsin..."

Ramazanın milletimize ve acılar içinde kıvranan İslam coğrafyasındaki bütün kardeşlerimize barış, sevgi, adalet, şefkat, merhamet ve özgürlük getirmesini Allah'tan niyaz ediyorum. Her sene gelen Ramazan bize unuttuklarımızı hatırlatır. İnsan nisyan ile maluldür. Biz unutkan varlıklarız. Kendimizi, sevdiklerimizi bile unuturuz. Bizi biz yapan, bizi kardeş kılan duygularımızı unuturuz. Ramazan bize bunları hatırlatmak için gelir. Allah'ı unutmayın. Allah'ı unutanlardan olmayın. Allah'ı unutursanız Allah'ta size kendinizi unutturur. Allah'ı unutmak insanın kendisini unutmasıdır. Kendisini bilen, nefsini bilen Allah'ı da bilir.

"Ramazan bize hem kendimizi hem de Allah'ı hatırlatmak için gelir..."

Ramazan bize hem kendimizi hem de Allah'ı hatırlatmak için gelir. Ramazan bize misakımızı hatırlatır. Oruca başlama vaktine biz imsak diyoruz. Her imsak bize rabbimize olan misakımızı hatırlatır. Biz Allah'a iman edeceğimizi, onun gönderdiği peygamberlerin insanlara kazandırdığı değerlerle bir hayat süreceğimize söz verdik. Bizim Allah ile olan misakımız, kan dökmeyecektik, adam öldürmeyecektik, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayacaktık. İnsanlar bu misakını unuttu. İslam coğrafyasında yaşayan kardeşlerimiz bu misaka yabancı düştü. Kan dökmeye, can almaya başladı. Allah'ı unuttu. Allah'ta onlara kendilerini unutturdu.

"İnsanoğlunun en büyük kaybı, yaratılışının anlamını ve hikmeti kaybetmesidir..."

Her sene gelen Ramazan bize kendimizi rabbimizi hatırlatır. Unuttuğumuz dostlarımızı, kardeşlerimizi hatırlatır. Kimsesizlere kimse olmayı, milletimizi millet yapan yüce değerleri hatırlatmaya gelir. Her sene gelen Ramazan bize kaybettiklerimizi buldurur. Biz çok şeyimizi kaybediyoruz. İnsanoğlunun en büyük kaybı mana kaybıdır, anlam kaybıdır. Varoluşun gayesini kaybetmesidir. Yaratılışın anlamını, hikmetini kaybetmesi insanoğlunun en büyük kaybıdır. Allah'ın yüreklerimize yerleştirdiği sevgiyi, şefkati, merhameti, vicdanı kaybetmek en büyük kayıptır. İnsanı insan yapan değerleri kaybetmek en büyük kayıptır.

"Ramazan aynı zamanda insanoğlunun yalnız olmadığını, rabbimizin bizimle olduğunu hatırlatır..."

Her sene gelen Ramazan aynı zamanda yalnızlıklarımızı ortadan kaldırır. Kalabalıklar içinde yalnız kalıyoruz. Dünyevi meşgale içinde insan yalnızlaşıyor, bireyselleşiyor, bencilleşiyor. İnsan maddeci oluyor. Onun için her sene gelen Ramazan aynı zamanda insanoğlunun yalnız olmadığını, rabbimizin nerede olursak olalım bizimle olduğunu hatırlatıyor. Kimsesizlerin kimsesinin Allah olduğunu bize öğretiyor.

"Ramazan bize tutkularımızdan sıyrılarak özgür olmayı öğretir..."

Her sene gelen Ramazan bize özgürlük getirir. Heva ve heveslerimize esir olmamamızı öğretir. İnsanoğlunun en büyük esaretleri tutkularıdır. Servet tutkusu, şehvet tutkusu, güç tutkusu... Tutkuları olan insan esirdir. Esir olan insan Allah'a özgür bir kul olmaz. Oruç tutarak her mümin nefsine esir olmadığını, özgür olduğunu tutkularının esiri olmayacağını gösterir. Kuran'da Allah ,insanoğlunun acı ve sıkıntılar içinde doğduğundan bahseder. Yaşadığımız sıkıntıların üç büyük sebebinin, kendisinden başka güç ve kudret tanımayan güç tutkusu, yığın yığın para harcamayı, servet harcamayı marifet sayan tüketim tutkusu ve Allah'ın kendisini görmediğini sanarak bir hayat sürmek olduğunu söyler. İşte Ramazan bize bütün bunları hatırlatmaya gelir. Bize unuttuklarımızı hatırlatmaya gelir. Yalnızlıklarımızı, kimsesizliklerimizi ortadan kaldırmak için gelir. Bizi özgür kılmak için her türlü tutkuların esiri olmaktan kurtararak Allah'a kul olmayı öğretmeye gelir.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.