1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT - YAŞAM

  3. Ramazan'da güne dinç başlamak için yapılması gerekenler...
Ramazan'da güne dinç başlamak için yapılması gerekenler...

Ramazan'da güne dinç başlamak için yapılması gerekenler...

Ramazan'da sahura kalkıldığı için uyku problemleri ortaya çıkabiliyor. Güne dinç başlamak için yapılması gerekenler...Güne dinç başlamak için sahurdan...

A+A-

Ramazan'da sahura kalkıldığı için uyku problemleri ortaya çıkabiliyor. Güne dinç başlamak için yapılması gerekenler...

Güne dinç başlamak için sahurdan sonra mutlaka en az iki saat uyuyun. Ama daha fazla uyku, günlük iş performansınızı düşürür.

Ramazan'da tüketilen besinler ve içecekler de uyku düzeni üzerinde etkili. Gün içinde dinç olabilmek için iftarda ve sahurda bolca çay ve kahve tüketen kişilerde sinirlilik, endişe ve hırçınlık gibi şikâyetler ortaya çıkıyor.

Bir beyin fonksiyonu olan uyku, her sağlıklı kişinin yaşadığı periyodik bir eylemdir. İnsan hayatının 1/3'i uyuyarak geçer. Uyku süresi, sağlıklı kişilerde farklılıklar gösterir ve 4-11 saat arasında değişir. Bu süreyi genetik özellikler belirler. Türkiye'de yapılan çalışmalara göre insanların % 75'i 7-8 saat uyuyor. Uykuya dalma ve uyanma saatleri de kişiye özgü durumlar...

Uyku düzeni bozukluğu hırçınlık yapıyor

Ramazan'da uykunun zamanlaması ve süresi değişiklik gösterdiği için bu ayda uyku sorunları daha çok görülüyor. Sahur ve iftar saatleri yemek zamanlarını değiştirmesinin yanı sıra uyku düzenlerini de etkiliyor. Ramazan ayında kişilerin uykuya dalma süreleri uzuyor ve toplam uyku süresi azalıyor. Bu değişiklikler, kişinin sabahları yorgun ve dinlenmemiş olarak uyanmasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla da gün içerisinde uyuklamalar, dikkat ve konsantrasyon bozuklukları gibi sorunlar meydana geliyor. Ramazan'da uyku düzeni bozulan kişilerde sinirlilik, endişe ve hırçınlık gibi şikâyetler de olabiliyor.

Çay ve kahve tüketimi uyku düzenini bozuyor

İftar ve sahurda tıka basa yemek yemek, uyku düzenini etkileyen bir başka faktör. Sigara içen, "Gündüz daha dinç tutar" düşüncesiyle yoğun bir şekilde kahve ve çay tüketen kişilerde de uyku bozuklukları ortaya çıkıyor. Bu nedenle sigara, çay ve kahveyi mümkün olduğunca az tüketin, adaçayı, ıhlamur, rezene gibi bitki çaylarına ağırlık verin.Uyku bozukluklarını ve onun yol açtığı yakınmaları en az düzeye indirmek için:

Toplam uyku süresini Ramazan öncesinde olduğu gibi tutmaya çalışın.

Sahurdan sonra uykuya dalma süresinin iki saati geçmemesine özen gösterin. Çünkü sahurdan sonra en az iki saat uyuyacağınız sağlıklı uyku, o günü dinç ve enerjik geçirmenize yardımcı olur.

İftar ve sahurda hızlı yemek yemekten kaçının.

Yeterli miktarda su için.

Şişkinlik ve gaz yapıcı gıdalardan kaçının.

Mümkün olduğu kadar ağır, yağlı, acılı ve baharatlı yemekler tüketmeyin.

İftar sonrası hafif egzersiz ve yürüyüşler yapın. Uyku öncesi olabildiğince sakin kalmaya çalışın. Heyecan ve sıkıntı verici televizyon programlarını izlemeyin, gazete haberlerini okumamaya çalışın. Hararetli konuşma ve tartışmalar yapmayın.

Uyku süresinin azalmasının ve uyku düzeninin bozulmasının, günlük fonksiyonları etkileyebileceğini unutmayın. Bu nedenle tehlike oluşturabilecek araç-gereçle çalıştığınız bir işiniz varsa uykunuza daha çok özen gösterin. Akşama doğru yorgunluk, sinirlilik, dikkatsizlik ve unutkanlık hissediyorsanız, bunların uyku bozukluğu ve açlığın yol açtığı sorunlar olduğunu hatırlayın. Mümkünse kısa sürelerle vücudunuzu ve zihninizi dinlendirmeye çalışın. 

ABDULLAH ÖZKARDEŞ 
Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü'nde Uzman Doktor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.