Sözün bittiği yer

Sözün bittiği yer

Sınırlara 'özel ordu' tartışması 'seyyar karakol'ların perişan halini ortaya çıkardı.Uzmanlar, sınır güvenliğinin, Avrupa'da olduğu gibi İçişleri...

A+A-

Sınırlara 'özel ordu' tartışması 'seyyar karakol'ların perişan halini ortaya çıkardı.

Uzmanlar, sınır güvenliğinin, Avrupa'da olduğu gibi İçişleri Bakanlığı'na bağlı, ayrı olarak yapılandırılan profesyonel birimler tarafından sağlanmasını öneriyor. İçeride "alan güvenliği" konusunda, Batıdan taşınan ve terörle mücadele tecrübesinden yoksun birlikler yerine, polis özel kuvvetlerin görev yapması talep ediliyor.

HABER ANALİZ

"Özel ordu" tartışmaları, Türkiye'nin terörle mücadelede dünya standartlarında yeniden yapılanması gereğini de ortaya koydu. Türkiye'de hâlihazırda hem sınır güvenliği hem karakollar hem de iç güvenliği (alan güvenliği) askerler sağlıyor. 'Alan güvenliği'ni sağlamak için de her yıl Batı'dan 50 tabur, yaklaşık 28 bin personel, Mart-Kasım ayları arasında Doğu'ya kaydırılıyor. Bu taburlar, "seyyar karakol" gibi görev yapıyorlar.

TECRÜBESİZ ERLER

** Ancak çoğunluğu, tecrübesiz erlerden oluştuğu için, savunmasız alanlarda çokça can kaybı veriliyor. Üstelik bu taburların yiyecek, personel, mühimmat ve operasyon toplam maliyetleri de aylık 1 milyon lirayı buluyor.

** Dolayısıyla sistem hem maliyetli hem de Türkiye'nin güvenlik zaaflarına neden oluyor. "Özel ordu" tartışmalarıyla gündeme gelen sistemde ise, yaklaşık 7 bin kişilik profesyonel komandonun terörle mücadelede görev alması hedefleniyor.

**Sınır güvenliği için 10 bin kadar uzman erin 5 yıl süreyle bölgede görev yapması öngörülüyor.

SEYYAR KARAKOL TABURLARI

** İçeride "alan güvenliği" ise, yine Batıdan taşınacak "seyyar karakol" taburlarına bırakılıyor.

Uzmanlar ise, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye ülkeler başta olmak üzere birçok devlette uygulanan ve başarılı sonuçlar veren yapıya geçmesini savunuyor.

** Buna göre, askerin görev yapacağı ve operasyonel komando birliklerinin konuşlandığı karakol sayısı ihtiyaç ile sınırlandırılıyor. Yine bu karakolların, tıpkı İran'daki sınır karakolları gibi stratejik noktalarda muhkem şekilde inşası öngörülüyor.

** Böylece terör örgütünün baskınlarına fırsat verilmeyeceği gibi, birliklerin operasyon kabiliyeti de genişletiliyor. Sınır güvenliğinin ise, Avrupa'da olduğu gibi İçişleri Bakanlığı'na bağlı ayrı olarak yapılandırılan profesyonel birimler tarafından sağlanması öneriliyor.

** İçeride "alan güvenliği" konusunda da uzmanlar, Batıdan taşınan ve terörle mücadele tecrübesinden yoksun birlikler yerine, polis özel kuvvetlerin görev yapmasını öneriyor.

Böylece Batıdan getirilen ve "seyyar karakol" olarak çok zor şartlarda görev yapan taburların yerini, tecrübeli ve operasyon kabiliyetine sahip, teröristlerin hareket alanını daraltacak özel kuvvetler almış alacak. 

** Uzmanlar, profesyonel komandolar, profesyonel özel kuvvetler ve sınır güvenliğinde profesyonel birimlerin, hava ve istihbarat desteğiyle terörün belini kıracağını savunuyor.

TAŞIMALI ASKERLİK

Batıdan getirilen ve çok az eğitime sahip askerler "seyyar karakol"larda çok zor şartlar altında görev yapıyor. Uzmanlara göre bu taburların yerini, tecrübeli ve operasyon kabiliyetine sahip, teröristlerin hareket alanını daraltacak özel kuvvetlerin alması şart.

BUGÜN

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.