İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Suriye’de cepheyi genişletme planları,

Suriye’de cepheyi genişletme planları,

YPG/PKK Terör örgütünü kontrol eden ABD ve Suriye rejimi, ile Esad’ı kontrol eden Rusya. Suriye’de Türkiye’yi batağa çekmek, cepheyi genişletmek için sürekli yeni sinsi planlar arayışında.

Rusya’nın İzvestiya Gazetesi 28 Ocak 2018 tarihli haberinde, gazeteye açıklamalarda bulunan bir Rus diplomatın, Türkiye’nin “Zeytin Dalı” operasyonunun YPG/PKK terör örgütünü Esad’la anlaşma yapmaya zorladığını, YPG/PKK’nın Afrin’i Esad yönetimindeki Suriye Ordusuna devretmek için anlaşma yapmak için görüşme içinde olduğunu, Rusya’nın da bu konuda arabuluculuk yaptığını yazmıştı.

Suriye’de hem ABD, hem de Rusya’nın silah verdiği, YPG/PKK terör örgütüne, müttefikim diyen ABD’nin desteğinin, Rusya’dan üste çıkması üzerine. Rusya, Türkiye’nin “Zeytin Dalı” harekâtına olumlu bakmaya başladı. Rusya’nın planına göre TSK’nin harekâtı neticesinde, YPG/PKK’yı Afrin’de zayıflayacak ve örgüt bu şekilde zor duruma düşecekti.

 

Böylece YPG/PKK terör örgütü, Esad ile anlaşmaya mecbur kalacak, YPG/PKK’nın Afrin’i, Esad yönetimine devretmesini sağlayacaktı. YPG/PKK terör Örgütü’nün Esad ile Afrin’i Suriye Ordusuna devretmeyi teklif ettiği, Esad’ın ise, terör örgütüne elindeki silahları da vermesini istediği YPG/PKK’nın bunu kabul etmediği için, şimdilik bir anlaşmaya varılamadığı, Rusya’nın her iki tarafla da arayı bulmaya çalıştığı yönünde ortada bilgiler dolaşıyor.

Rusya’nın benzer bir senaryosu 12 Ekim 2017 tarihinde TSK’nin İdlip’e girerek güvenlik bölgesi oluşturduğu günlerde gündeme gelmişti. O dönemde “Astana anlaşması” kapsamında TSK’nin İdlip’e girmesine sıcak bakan Rusya. YPG/PKK ile Esad arasında, Afrin’in Esad yönetimine devredilmesi konusunda arabuluculuk yaptığı, ancak bir anlaşmaya varılamadığı konuşulmuştu. 

Şimdi Rusya’nın hem YPG/PKK ile hem de Esad ile temaslarının YPG/PKK’nın Afrin’i, Esad’a devretmesi ile ilgili görüşmelerde eğer anlaşma sağlanırsa; Rusya, Türkiye’ye “yeter artık durun ilerlemeyin” diyecektir. 

 

Dün YPG/PKK’nın Afrin’i Esad’a bırakacağı, rejim ordusunun Afrin’e doğru hareket ettiği haberinin gündeme gelmesi üzerine. Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rejim Afrin’e YPG’yi temizlemek için girerse problem yok, YPG’yi korumak için giriyorsa bizi, Türk askerini hiç kimse tutamaz” diye, tepki gösterdi.

Çevresi YPG’den temizlenen Afrin’in düşmesine ramak kaldı. Türkiye’nin Afrin’den sonra hedefinde, ABD askerlerinin iki üs kurduğu Menbiç var. ABD, Türkiye’ye  “Menbiç’e gelmeyin” diyor, Türkiye ise, “askerinizi çekin yoksa Menbiç’te eli silahlı herkesi terörist olarak görürüz” diye rest çekiyor.

Terör örgütlerinin elindeki yerlerin Türkiye tarafından temizlenmesini bekleyen buraları rejim yönetimine devretmenin gayreti içerisinde olan Rusya ise bütün gücü ile  zor durumdaki YPG ile Esad’ın arasını bulmaya uzlaştırmaya çalışıyor. Başarırsa o da Türkiye’ye “yeter artık ileri gitme” diyecek. Türkiye ise kararlı, “tek bir terörist kalmayana kadar harekât devam edecek” diyor.

Şimdi Afrin için bir de Esad faktörü var, rejim askerleri de bölgeye gelirse? Taraflardan geri adım atan olmaz ise, Suriye krizinin başından beri Türkiye’yi Suriye batağına çekmek isteyenler, bugüne kadar Türkiye’yi terörle mücadele ve meşru müdafaa hakkını kullanma yönünde haklı bulan BM ve NATO böyle bir olasılıkta eğer devreye girmezse bu planlarında başarıya ulaşacaklar.

 

ABD ve Rusya’nın ikiyüzlü hareketi, özellikle Rusya’nın hem Türkiye’nin yanında hem de Esad’ın arkasında yer alması. Suriye’de ABD, Rusya, Esad ve Türkiye arasında başlaması sonrasında nerelere kadar uzanacağı, kimlerin müdahil olacağı belli olmayan bir krize, beklide hiçbir zaman arzu etmediğimiz, telaffuz dahi etmekten tedirgin olduğumuz bir savaşa neden olması, kaçınılmaz olacaktır.

Allah CC Devletimizin ve milletimizin yar ve yardımcısı olsun..

 

İbrahim Halil SİPAHİ

20.02.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi