İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Suriye’deki ABD üslerine selam, müttefikliğe devam,

Suriye’deki ABD üslerine selam, müttefikliğe devam,

ABD IŞİD’den kurtarılan PKK/PYD’nin kontrolü altındaki yerleşim merkezlerinde Üs kurmaya hız veriyor.

Daha öncede defalarca Suriye’de varlığını korumak, Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olmak için mücadele veren ABD’nin, müttefikim dediği ve adını Suriye Demokratik Güçleri (SGD)  olarak legalleştirmeye çalıştığı PKK/PYD terör örgütünü korumak maksatlı.

Suriye’de üsler kurduğunu belirtmiş, Suriye’de PKK/PYD terör örgütüne yönelik müdahalede gecikildiğini ifade etmiştim.

Suriye’nin doğal kaynaklar bakımından en zengin şehri olan Deyr ez Zor’ın IŞİD teröristlerinden kurtarılarak Suriye Demokratik Güçleri (SGD) yani, PKK/PYD terör örgütüne devredilmesi ile birlikte bu zengin petrol bölgesinde ABD ardı ardına Askeri üs kurmaya başladı.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki PKK/PYD’nin denetimindeki bölgelerde 20 adet Üssü bulunuyor. ABD Suriye’nin doğusunda kalan Deyr ez Zor’da petrol bölgesi Hekul Ömer’de şimdi çok geniş kapsamlı bir askeri Üs kuruyor.

Süne” zararlısı gibi girdiği her yeri yıkıp, yok eden ABD’nin Suriye’de Üs kurma faaliyetleri Suriye’de kalıcı barışın sağlanmasını imkânsızlaştırmaktan başka bir amaç taşımamaktadır.

Suriye’nin en zengin dogal kayaklarının olduğu bölgeleri himayesine aldığı PKK/PYD terör örgütünü yerleştiren ABD burada kurduğu Üs’ler ile hem terör örgütünü koruyacak, lojistik desteği kolaylaştıracak ve ticaretin güvenliğini sağlayacak.

Tabi ki bunun karşılığında aslan payını alacak. 

 

AKP, ABD ile yeniden “Müttefik” oluyor;

Suriye’de PKK/PYD terör örgütüne verilen destekten dolayı ABD ile ilişkiler kopma noktasına gelmişti. Rusya’dan S-400 füze savunma sistem anlaşması yapılarak, Rusya’ya yakınlaşma ile Türkiye’nin ABD’nin müttefikliğine ihtiyacı yok mesajı verilmişti.

Son günlerde ABD ile Menbiç üzerindeki görüşmelerin sıklaşmasından sonra AKP’de ABD’ye yönelik “Müttefik” söylemi yeniden kullanılır oldu.

 

ABD, Suriye’de bir takım yanlışlara rağmen hala müttefikimizdir, NATO’da ortağımızdır” diyen Başbakan Binali Yıldırım “NATO müktesebatına uygun savunma sistemi projemizden vazgeçmiş değiliz” diyerek ABD’ye göz kırptı.

Dış işleri bakanlığı da Patriot sistemleri için ABD ile görüşmelerin devam ettiği, önümüzdeki günlerde dışişleri müsteşarının konu ile ilgili olarak Washington’a gideceğini açıkladı.

Hala Menbiç’te PKK/PYD’yi himayesi altında bulunduran ABD’nin Türkiye’nin ısrarla “Zeytin Dalı” harekâtının Menbiç’e uzanacağını, bu nedenle ABD’li askerlerin Menbiç’ten çekilmesini istemesine çelişkili açıklamalar yapan ABD’ye, “Eyy Amerika, sen kimsin?” “Sen nasıl müttefiksin”, “Senin orada ne işin var?” gibi yüksek tondan seslenen AKP iktidarı yelkenlerini indirmiş,  ABD’nin Suriye’de Üs sayısını arttırmasına seyirci kalarak, adeta “Suriye’deki ABD üslerine selam, müttefikliğe devam,” demektedir.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

26.03.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi