1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT - YAŞAM

  3. Türk Edebiyatı dergisinde iki şair
Türk Edebiyatı dergisinde iki şair

Türk Edebiyatı dergisinde iki şair

Türk Edebiyatı'nın bu sayısında günümüz çağdaş Türk şiirinin iki önemli isminin şiiri yer alıyor; İbrahim Tenekeci ve Cafer Keklikci.Türk Edebiyatı'nın...

A+A-

Türk Edebiyatı'nın bu sayısında günümüz çağdaş Türk şiirinin iki önemli isminin şiiri yer alıyor; İbrahim Tenekeci ve Cafer Keklikci.


Türk Edebiyatı'nın bu sayısında günümüz çağdaş Türk şiirinin iki önemli isminin şiiri yer alıyor. TYB ödüllü İbrahim Tenekeci'den Diğer Konular ve Üzülmek Yasak başlıklı iki şiiri dergide yer alırken; Mart 2010'da Timaş Yayınları'ndan üçüncü şiir kitabı Tahammül Şeridi yayımlanan, çağdaş Türk şiirinin öncü isimlerinden Cafer Keklikçi'den Limonlu Park başlıklı bir şiire yer verilmiş.

Türk Edebiyatı dergisi; beş cilt Türk Edebiyatı isimli dev eseri ve Temellerin Duruşması adlı iki cilt eleştirel makale vb. kitapları bulunan Cumhuriyet dönemi edebiyatımızın ölümsüz ismi "Şeyhül Muharririn" ödüllü Ahmet Kabaklı tarafından 1972'de kurulmuştur. Kabaklı hocanın vefatından sonra bir süre Servet Kabaklı tarafından yönetilen dergi, halen; Aşk Estetiği, Defterimde Kırk Suret, Peyami, Eve Dönen Adam, Ömrüm Benim Bir Ateşti, 1924 ve Tanrıdağı'ndan Hıradağı'na gibi önemli monografi ve deneme kitapları bulunan, usta yazar Beşir Ayvazoğlu tarafından yönetiliyor.

Türk Edebiyatı, Müslüman camianın yaşayan (yayımı sürdürülen) en eski aylık edebiyat dergisidir. Türk Edebiyatı Vakfı bünyesinde yayıma hazırlanıyor. Türk Edebiyatı Vakfı, dergiyle birlikte ilki 1978'de olmak üzere Kabaklı hoca tarafından başlatılan, daha sonra gelenekselleştirilen Çarşamba Sohbetleri adı altında edebiyatımızın değerli kalemlerini ağırlayarak edebiyatımızı diri tutmayı sağlıyor.

Türk Edebiyatı dergisi aralıksız aylık yayımını sürdürmektedir. Derginin bu sayısında (Nisan 2010); hocaların hocası değerli akademisyen, titiz araştırmacı, deneme yazarı Orhan Okay hocayla biyografi üzerine harika bir sohbet var. Okay hoca ünlü şair ve romancı Ahmet Hamdi Tanpınar biyografisini hazırladığı, Dergâh Yayınları'ndan çıkan Bir Hülya Adamının Romanı kitabı bağlamında Tanpınar ve biyografi konusunda nezih, ilginç ve hiçbir yerde bulunamayacak bilgiler veriyor; Nilay Altunay'ın yaptığı röportaj mutlaka okunmalı.

Türk Edebiyatı bu sayısında geleneksel şiirden ziyade çağdaş Türk şiiri örnekleri yayımlamış. Günümüz çağdaş Türk şiirinin iki önemli isminin şiiri yer alıyor; TYB ödüllü İbrahim Tenekeci'den Diğer Konular ve Üzülmek Yasak başlıklı iki şiire yer verilirken; Mart 2010'da Timaş Yayınları'ndan üçüncü şiir kitabı Tahammül Şeridi yayımlanan, çağdaş Türk şiirinin öncü isimlerinden Cafer Keklikçi'den Limonlu Park başlıklı bir şiire yer verilmiş.

Diğer şairlerin isimleri şöyle; Mustafa Ruhi Şirin, İsmail Aykanat, Gürsel Bektaş, Nadir Aşçı, Mehmet Aycı, Suavi Kemal Yazgıç ve Esin Ardıç. Hikâyeleri ile dergide şu isimler yer alıyor; Ayşe Göktürk Tunceroğlu, Sevgül Yılmaz ve Güzide Ertürk.

Dergide önemli araştırma, iddia ve eleştiri yazıları var. Kırkambar bölümü her sayıda olduğu gibi yine dolu dolu. Derginin içeriğini sayıp dökersek olmaz; siz en iyisi bir Türk Edebiyatı alın okuyun efendim.

milligazete

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.