İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Türkiye Beş’ten büyüktür..

Türkiye Beş’ten büyüktür..

Türkiye’nin 20 Ocak Cumartesi günü akşamüstü Afrin’deki PKK/PYD Terör örgütüne yönelik başlattığı “ Zeytin Dalı” harekâtı kararlılık ve başarı ile devam ederken PKK/PYD’li teröristler arkasına bakmadan kaçıyor. Arkasındaki destekçileri de seyrediyor.

Türkiye, dün El Bab’ta olduğu gibi bugün Afrin’de, DEAŞ’a, PKK/PYD’ye karşı mücadele vermiyor. DEAŞ’ı PKK/PYD’yi ve diğer terör örgütlerini doğuran, besleyen emperyalistlere, yedi düvele karşı tek başına mücadele veriyor.

Rusya, ABD ve tayfasının paylaşımı gerçekleştiremedikleri Suriye’de, besleyip büyüttükleri terör örgütlerini temizlemek, vidanjörlük görevi Türkiye’ye kalıyor.

Gerektiğinde yarın Münbiç’te Suriye’nin, Irak’ın bir bölgesinde yine kimseden icazet almadan aynı mücadeleyi verecektir.

ABD, Suriye’deki Rusya’nın gücünü dengelemek, İran’ın Irak, Suriye ve Lübnan’a kadar uzanan Şii hattını  kırmak ve Suriye’nin yeniden  yapılanmasında söz sahibi olmak için PKK/PYD yapılanmasını destekliyordu. Ancak PKK/PYD’yi silahlandırıp eğiterek terör ordusu olarak kullanmaya kalkınca Türkiye’nin sabrını taşırdı ve bu planı bozuldu.

Türkiye’nin 20 Ocak’ta başlattığı “Zeytin Dalı” operasyonu karşısında müdahil olmayacaklarını açıklamakla yetindi.

Türkiye’nin “Zeytin Dalı” operasyonu hakkında Dünya kamuoyu sessizliğini koruyor. Genel olarak Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı yorumu gelirken, yedi yıldır Suriye’de yaşanan insanlık dramının müsebbibi Avrupa’daki baş aktörü Fransa’nın vicdana gelmiş. Türkiye’nin “Zeytin Dalı” operasyonu başlaması üzerine sözüm ona Suriye’deki sivil halk için endişeye kapılmış..

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Afrin konusunu BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyacak olan ülkeyi, müttefik olarak değil "teröre destek veren ülke olarak" görüleceğini söylemişti.

Buna rağmen, Fransa'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi  Temsilcisi François Delattre, ''Önceliğimiz gözlerimizin önünde trajedinin  yaşandığı Doğu Guta ve İdlib. Bu kesinlikle kabul edilemez.'' Diyor. İdlib, Afrin ve Suriye'deki gelişmeler konusunda BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Delattre’ye şunu sormak gerekmez mi?;

Yedi yıldır müsebbibi olduğunuz trajedi değildi de Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanması, teröristleri yani sizin pisliğinizi temizleyen Türkiye’nin “Zeytin Dalı” operasyonu mu trajedi yaratıyor?

Sonuç; Kimseden ses soluk yok, Niye? Çünkü Türkiye haklı.. Hollanda Türkiye’yi haklı bulduğunu açıklayarak destek veriyor. BMGK’da yalnız kalan Fransa artık Türkiye’nin gözünde "teröre destek veren ülke olarak" yerini alacak.

Bir açıklamada okyanus ötesinden geliyor, ABD savunma bakanlığı Petagon Suriye’nin Kuzeydoğusundaki PKK/PYD unsurlarının Afrin’e hareket etmesi durumunda ABD’nin desteğini keseceklerini açıklıyor.

Afrin’de paçası tutuşan ABD’ye güvendiği için Türkiye’nin operasyon yapacağına ihtimal veremeyen eli kanlı terör örgütü PKK/PYD, halkı canlı kalkan yapmaya kalkıyor, kaçarken de Türkiye sınırından içeri sivil halka roket atıyor. Yarın can pazarına düşünce etek, peçe giyerek kurtulmaya çalışırsalar şaşırmamak ve bunun da tedbirini almak gerekir.

Türkiye, ABD’nin İsrail’de Kudüs oyununu, hem “İslam İşbirliği Teşkilatı" (İİT) hem de, “BM Genel Kurulu” kararlarının alınmasındaki etkisi ile bozdu.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz büyük usta Münir Özkul’un “Yaşar Usta” karakterindeki o ünlü repliğinde “Sen büyük patron, milyarder para babası, fabrikalar sahibi Saim bey, sen mi büyüksün? Yok..asıl ben Yaşar usta ben büyüğüm!..” dediği gibi.

“Evet efendiler….”

“Dünya beşten büyük değil, Türkiye beşten büyüktür….”

Suriye’de çözümün adresi Türkiye’dir..

 

İbrahim Halil SİPAHİ

24.01.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi