Türkiye İzmir için tek yürek

Türkiye İzmir için tek yürek

İzmir'deki depremin ardından yurdun bir çok kentinden yaraları sarmak için bölgeye yardım malzemesi gönderildi.

Ankara

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, İzmir'deki depremin ardından kentte valilik ve kaymakamlıkların koordinesinde çalışma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Hayırseverlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın desteği ile tedarik edilen 2 bin 537 adet battaniye, İzmir’deki depremzede vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere yola çıkmıştır. Tunceli sizinle, İzmir." ifadelerine yer verildi.

Ardahan valiliğinden yapılan açıklamada ise İzmir'deki depremzedeler için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda yardım kampanyası başlatıldığı aktarıldı.

Açıklamada, yardım yapacak vatandaşların İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) müracaat etmeleri istendi.

Edirne

Edirne Belediyesi Recep Gürkan, belediye binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, İzmir'de meydana gelen deprem sonrası yaraların sarılması için tüm Türkiye'nin seferber olduğunu söyledi.

Türk milletinin ne kadar güçlü olduğunun, zor günlerdeki dayanışma ruhuyla bir kez daha görüldüğünü kaydeden Gürkan, bölgede nelere ihtiyaç duyulduğunun açıklandığını, kuru gıda paketi ve hijyen kitlerinin yanı sıra Kovid-19'un da devam etmesi nedeniyle maske ve dezenfektana da ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Salgının artabileceğini düşünerek Edirne için stokladıkları maskelerin bir bölümünü İzmir'e gönderdiklerini söyleyen Gürkan, "İzmir'deki hemşerilerimizle dayanışma duygusu içerisinde, Edirne halkının desteğini ifade etmesi anlamında, bugün İzmir'e 250 bin adet maske ve bin adet birer litrelik el dezenfektanı gönderiyoruz. Ayıca 500 paket çocuk bezi ve yaklaşık 200 adet kadın hijyen pedi gönderiyoruz. 3 bin çift yetişkin ve çocuk çorabı gönderiyoruz." diye konuştu.

Gürkan, yardım etmek isteyenlerin kullanılmamış battaniye ve kuru gıda paketlerini belediyeye bırakmaları halinde İzmir'e ulaştırılacağını belirtti.

Katlı binaların altındaki iş yerleri denetlenecek

Edirne'de katlı binaların altında bulunan iş yerlerinin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince denetleneceğini dile getiren Gürkan, İzmir'de yıkılan binalara bakıldığında birçoğunun apartman altındaki işyerlerinde, dükkanı genişletmek için yapılan hatalı çalışmalardan kaynaklandığına dikkati çekti.

Apartman altlarındaki iş yerlerinde taşıyıcı sistemlerin denetleneceğini kaydeden Gürkan, yapı taşıyıcı sistemlere müdahalenin belirlenmesi halinde aflarının olmayacağına işaret ederek, "Kimseye hatır gönül demeden, kanunun emrettiği şekilde, sert bir şekilde müdahale ederek bunun önüne geçeceğiz. Bunu insanlarımız, halkımız için yapmak zorundayız. Bunu Edirneliler için yapmak zorundayız." dedi.

Konuşmanın ardınan yardım malzemelerini taşıyan kamyon İzmir'e uğurlandı. 

 Elazığ

24 Ocak'ta 6,8 büyüklüğündeki depremin yaşandığı Elazığ'da Valilik, İzmir'deki depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı sunmak için yardımlarını sürdürüyor.

Daha önce Valilik koordinasyonunda arama kurtarma aracı, 8 arama kurtarma teknisyeni, 3 inşaat mühendisi, 3 inşaat teknikeri olmak üzere 9 personel ve 1 yardım tırı gönderilen kentten Elazığ Belediyesi ve Türk Kızılay Şubesince de 1'er tır yardım malzemesi ve destek ekibi sevk edildi.

Bu sevkiyatların ardından Vali Erkaya Yırık'ın talimatları doğrultusunda hazırlanan, içerisinde gıda, battaniye ve çocuk bezi gibi yaşam malzemelerinin bulunduğu 3 tır daha deprem bölgesine uğurlandı.

Kahramankazan

Ankara'nın Kahramankazan Belediyesinde gerçekleştirilen meclis toplantısının ardından battaniyeleri taşıyan tır belediye binası önünden İzmir'e uğurlandı. 

Uğurlama törenine Kaymakam Engin Aksakal, Belediye Başkanı Serhat Oğuz ve belediye meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Oğuz, deprem haberini alır almaz belediye olarak neler yapabileceklerini düşündüklerini ifade ederek, "Devletimizin İzmir'de vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşıladığını biliyoruz. Ancak biz de çorbada tuzumuzun bulunması için hazırladığımız yeni battaniyeleri İzmir'de depremzede vatandaşlarımıza gönderiyoruz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin, felaketlerden muhafaza eylesin. İzmirli kardeşlerimize bir sıcak el de Kahramankazan'dan." dedi.

Nevşehir

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, valilik önündeki uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, deprem nedeniyle ülke olarak sarsıldıklarını ve yüreklerinin yandığını söyledi. 

Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu yeniden hatırladıklarını belirten Becel, "Bizler bugün burada sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle İzmir'deki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek gayesiyle yardım malzemesi gönderiyoruz. Devletimiz ilk andan itibaren Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bütün kurumlarıyla bölgede yapılması gereken her türlü faaliyeti devam ettiriyor." dedi. 

Duanın ardından içerisinde gıda, battaniye ve çocuk bezi gibi yaşam malzemelerinin bulunduğu yardım tırı İzmir'e hareket etti.

Van depremini yaşayan bir grup gönüllü görev almak için Türk Kızılaya başvurdu

Van'ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremde enkaz altından yaralı çıkarılan ve aralarında Kırgız Türklerinin de bulunduğu bir grup, İzmir'deki depremde gönüllü görev almak için Türk Kızılay Şubesi'ne müracaat etti. 

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen İzmir'de arama kurtarma ve diğer çalışmalarda yer almak isteyenler Kızılay gönüllüsü oldu. 

Van depreminde 22 saat enkaz altında kalan Mehmet Emin Aydın, depremin acısını en bilenler olarak İzmirli kardeşlerinin yanında yer almak istediklerini söyledi. 

Arama kurtarma ve diğer çalışmalarda gönüllü olarak yer almak istediklerini belirten Aydın, "Arkadaşlarımla gönüllü olarak Türk Kızılaya başvurduk. Orada enkaz çalışmalarında, her türlü yardım ve hizmette görev almak istiyoruz. Maddi ve manevi İzmirli kardeşlerimizin yanındayız. Onlar için dua ediyoruz. Valizlerimizi hazırladık ve verilecek görevi bekliyoruz. Van depreminde tüm Türkiye yardımımıza koştu. Vefa borcumuzu ödemek için göreve hazırız." diye konuştu. 

Kırgız Türklerinden Kasım Karakaş ise 2011'de Erciş'te meydana gelen depremde ailesiyle 15 saat enkaz altında kaldığını aktardı. 

Depremde ailesinden 3 kişiyi kaybettiğini anlatan Karakaş, "Depremde Türkiye'nin her yerinden insanlar yardımımıza koştu. Şimdi sıra bizde. Ben de Kızılay'a başvurdum. Gönüllü olarak arkadaşlarımla çalışmalarda yer almak istiyoruz. Enkaz altında kalanların, yakınlarını kaybedenlerin durumunu bizden daha iyi kimse bilemez. Biz yardım etmeye hazırız." dedi. 

Kızılay Erciş Şube Başkanı Kurbani Özdaş da depremin acısını yaşayan Ercişlilerin her zaman İzmirlilerin yanında olduğunu ifade ederek, "Arkadaşlarımızın müracaatlarını alıp işlemlerini yaptık. Şu an için bir ihtiyaç yok. İhtiyaç duyulması durumunda kendilerine bilgi vereceğimizi belirttik. Arkadaşlarımızın bu duyarlılığı gözlerimizi yaşarttı. Hepsine çok teşekkür ederim." ifadesini kullandı. 

Yozgat

Yozgat Valiliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, standart gıda kolisi ve yeni battaniye yardımı için kampanya başlatıldığı belirtildi. 

Hazırlanacak gıda kolilerinde pirinç, bulgur, kuru fasulye, mercimek, ayçiçeği yağı, şeker, salça, un, çay ve tuz olacağı aktarılan açıklamada, "Bağış yapmak isteyen kişi, kuruluş ve STK'larımız, standart gıda kolilerini ve battaniyeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza teslim edebilirler veya vakfımızın 0354 212 42 91 - 0354 217 20 46 numaralı telefonlarından iletişime geçebilirler." ifadelerine yer verildi. 

Kırıkkale 

Kırıkkale Valiliğinin sosyal medya hesabında yer alan açıklamada, afetzedelere dağıtılmak üzere ihtiyaç duyulan ve içeriği belirtilen standart gıda kolisi ya da battaniye yardımında bulunmak isteyen kişi ve kuruluşlardan İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmaları istendi.

Açıklamada, ilgililerin, vakfın 0 318 224 25 62 veya 0 318 224 22 80 numaralı telefonlardan iletişime geçebileceği kaydedildi.

Kırşehir

Kırşehir'den İzmir'e psikolojik ve sosyal destek ekibi gönderildi. 

Kırşehir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ramazan Baykara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırşehir Valiliğinin koordinasyonunda İzmir'deki depremzedelere psikolojik ve sosyal destek sağlamak amacıyla ekip görevlendirdiklerini belirtti. 

Ekipte 4 sosyal hizmet uzmanı ve bir şoförün görev aldığını aktaran Baykara, psiko-sosyal destek ekibinin İzmir'de çalışmalara başladığını dile getirdi. 

Eskişehir 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İzmir'deki depremin ardından yaraların sarılması için ülke genelinde herkesin seferber olduğu belirtildi.

Talep üzerine 31 Ekim gecesi bir tır Kalabak Suyu'nun gönderildiği aktarılan açıklamada, ihtiyaç doğrultusunda ikinci tırın da yola çıkarıldığı duyuruldu.

Aksaray

İzmir'de yaşanan depremin ardından başlatılan kampanya kapsamında 15 Temmuz Milli İrade Meydanı ve Belediye binası önüne kurulan çadırlarda afetzedeler için yiyecek, giyecek ve barınma kolileri hazırlanıyor.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, yaptığı açıklamada, depremin yaşandığı saatten itibaren deprem bölgesine destek verme gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Muğla 

Muğla Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ilk etapta arama ve kurtarma ekiplerini bölgeye sevk eden Muğla Büyükşehir Belediyesi, daha sonra deprem bölgesine 31 çadır, 200 battaniye 50 bin maske, el dezenfektanı, araç üstü jeneratör, çay kahve ve çorba araçlarını ulaştırdı. 

Deprem bölgesinde arama ve kurtarma çalışmalarına katılan ekipler, diğer kurtarma ekipleriyle koordineli şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Menteşe Belediyesi de hazırlanan battaniye, ısıtıcı, kışlık kıyafet, yorgan, yastık, maske, eldiven, dezenfektan, kişisel hijyen malzemelerini bölgeye gönderdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir AFAD ekipleriyle yapılan görüşmeler sonucu, battaniye ve gıda kolisi hazırlanacak.

Vatandaşların, yardımlarını, perşembe günü mesai bitimine kadar Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanatevi'ne getirmeleri istendi.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, deprem olduğundan beri İzmir'deki yetkililerle temas halinde bulunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"İlçemizde de hissedilen bu büyük depremde, İzmir'de yaşananlar hepimizin yüreğini yaktı. Öncelikle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Tüm ulusumuzun başı sağ olsun. Gerçekten ihtiyaç duyulan eşyaların toplanması ve ihtiyaç sahiplerine ulaşması için görüşmeler yaptık. Bunun neticesinde kampanyamızı başlattık. Marmaris halkının her zaman duyarlı olduğunu biliyorum. İzmir'i de yalnız bırakmayacağız." 

Diyarbakır'dan 5 bin kişiye sıcak yemek 

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatıyla harekete geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ve İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. 

Depremin meydana geldiği gün askeri kargo uçağıyla İzmir'e hareket eden tam teçhizatlı 10 kişilik arama kurtarma ekibi, enkaz kaldırma çalışmalarında yer aldı.

Çalışmalarını, yıkımın yaşandığı Bayraklı ilçesinde çöken binalarda yoğunlaştıran ekipler enkaz görüntüleme, sismik dinleme, tahkimat setleri, jeneratör, ayırıcı ve kesici aletler, 2 hilti, aydınlatma projektörleriyle deprem anında enkaz altında kalan ve kurtarılmayı bekleyen vatandaşlara ulaşmaya çalışıyor. 

Büyükşehir Belediyesi, deprem sonrası vatandaşların yiyecek ihtiyaçlarını gidermek için de günlük 5 bin kişiye sıcak yemek çıkarma kapasitesine sahip aşevi tırını İzmir'e sevk etti. 

Aşevi deprem bölgesinde AFAD koordinesinde vatandaşlara hizmet vermeye başladı. 

Aşevi tırı ihtiyaca göre belirlenen noktalarda vatandaşların sıcak yemek ihtiyacını gidermek için çalışmalarını sürdürecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından 10 kişilik tam teçhizatlı arama kurtarma ekibi, İzmir'de yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları tamamlanana kadar deprem bölgesinde görevi

sürdürecek.

Sivas

Vali Salih Ayhan, Sivaslı hayırseverler ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının desteğiyle ilk etapta Bin adet gıda kolisi ve 300 battaniyeden oluşan yardım malzemesini taşıyan İzmir'e bir tırı uğurladıklarını dile getirdi. 

Tekirdağ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, depremden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçtiklerini belirtti.

Türkiye'nin bu tür durumlarda birlik halinde yaraları sarmasının çok önemli bir durum olduğunu vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:

"Depremi ilk duyduğumuz andan itibaren itfaiyemizden tam donanımlı 10 personelimiz ve 4 aracımızı İzmir'e gönderdik. Belediye olarak sürekli İzmir Büyükşehir Belediyesi ile temas halindeyiz. Kendilerine bizden taleplerinin olduğunu sorduğumuzda bize çadır kentlerde çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesi ihtiyacı olduğunu söylediler. 

Biz de 30 çamaşır makinesi ile 10 çamaşır kurutma makinesi hazırladık, gönderiyoruz. İzmir'in yaralarının sarılması en büyük amacımız. Allah bir daha böyle depremler yaşatmasın." 

Konuşmanın ardından yardım kamyonu İzmir'e uğurlandı. 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler