İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Türkiye nasıl "Büyük Devlet" olur? - 1 -

Türkiye nasıl "Büyük Devlet" olur? - 1 -

Türkiye nasıl "Büyük Devlet" olur?


Bu kocaman başlığı, Facebook sayfalarına sıkıştırmak tabiiki zor. Niye bu başlığı koyduğumu anlatayım da başlık büyük ama konunun o kadar büyük olmadığı anlaşılsın.

"Virüs belasından kurtulunca hiç bir şey eskisi gibi olmayacak" Bu doğru da ne olacak? "Türkiye "Büyük Devlet" olacak."

İttihatçı Paşalar, Osmanlı yıkılınca "Türkiye büyüyecek TURAN olacak" sloganıyla Türk bölgelerine koşmuşlardı. Bayağı da inanmışlardı. Enver Paşa Türkistan'da bunun mücadelesini vermeye başlamıştı. Ordusunu kurmuştu. Cephede savaşıyordu. Enver paşa Rus Ordusu tarafından öldürüldü slogan bitti. Mustafa Kemal Paşa ile Enver Paşa arasındaki büyük fark bu. Biri ayağı yere basan bir politika izlerken diğeri çar naçar ütopyaya koştu.. Mustafa Kemal Paşa Son Osmanlı Meclisinde "Misak-ı Milli"yi çıkarttırıp Dünya'ya ilan etti. Mustafa Kemal Paşa, Nutuk'un bir yerlerinde. Misak-i Milli'yi Osmanlı Meclisine kabul ettirmek için, uyguladığı stratejileri ve hatta yaptığı baskıları anlatır.

"Virüs belasından kurtulunca hiç bir şey eskici gibi olmayacak" Bu doğru da ne olacak? Türkiye "Büyük Devlet" olacak.
Bu nasıl olacak. Hangi zorluklar var?

Çin'de Coronavirüs salgını çıktı ya "Çin yıkılacak, Doğu Türkistanlılar kurtulacak, Uygurlar istiklallerini elde edecekler" ütopyasının, bu slogan ikinci versiyonuna benziyor. Çin zulüm yapmıyor mu yapıyor. UYGUR Türkleri mücadele etmiyor mu ediyorlar. Hem de nasıl!..

Zulümden ve bu mücadeleden küçük bir örnek. Küçük diyorum. Binlercesinden bir örnek olduğu için.
Arapça sosyal medyada gezinirken önüme bir idam sahnesi çıktı. Resmi bir binanın önüne bir idam sehpası kurulmuş. Halka yapılmış yağlı kendir üzerinde sallanıyor. Etrafında seyir için insanlar halka olmuşlar. Uygur kıyafetli resmi görevliler alanı organize ediyorlar Hareket çok fazla. Belli ki bunlar sözde Muhtar Uygur devletinin memurları. Sivil sahneye benziyor.

Bir tarafta başörtülü kadınlar var. Yüzlerini yazmalarla kapatmışlar. Belli ki tanınmamak için yapıyorlar. Otuz kadar gözüküyor. Her taraf seyirci sandığım her yaşta Uygur kıyafetli erkeklerle dolu. Bir müddet sonra iki Uygur askeri kontrolünde gözü bağlı bir kadın getirildi. Sehpanın yanına getirilince gözünün bağını çözdüler. Otuz beş yaşlarında başı kapalı babayiğit görünümlü bir kadın. Hem ağlıyor, hem yüksek sesle bir şeyler söylüyor. Belli ki davasını anlatıyor. Bu esnada yüzleri örtülü kadınlar, yazmalarını başlarının üzerine çektiler. Avaz avaz bağırıyorlar. Anladım ki liderlerinin idamını protesto ediyorlar. Uygur kıyafetli bir görevli onlara döndü. Alay eder gibi gülerek onları susturmaya çalıştı. Bu arada Uygur kıyafetli bir görevli, kadı olabilir, idam edilecek kadının yanına geldi, elindeki kağıttan bir şeyler okudu. Belli ki idam fermanı olarak kadı efendinin kararını okudu. Sonra sakallı elli yaşlarında hoca olduğunu sandığım biri her halde dini telkin yaptı, çekildi. Uygur kıyafetli cellat ipi kadının boynuna geçirdi ve kadının çıktığı sandalyeye tekme attı. Kadının sallanan ayaklarını gördüm. Başörtülü kadınların saflarından ağıt ve çığlık sesleri geldi. Erkekler bölümünden bir grup da bunlara katılıyordu. Ortalık karışınca meydana bir grup asker geldiler ve görüntüyü kestiler. O gün sabaha kadar uyuyamadım.
 

Paylaşayım istedim ama bir daha Arapça Sosyal Medya'da yenini bulamadım.
 

Coronavirüs ile Çin yıkılacak, UYGURLAR Doğu Türkistan Milli devletlerini kuracaklar rüyasını yayanlar, kerametini fısıldayanlar görmedikleri rüyayı anlatmışlar. Güçleri dışındaki kerametleri üflemişler. Olmayacak mı, olacak, yukardaki örnek gibi olacak, rahat yatakta güzel rüya gibi olmayacak. Zaten şimdi söyleyen, yazan kalmadı.
 

Coronavirüs sonunda AB dağılmayacak, ABD emperyalizmden vaz geçmeyecek, petrollerden el çekmeyecekler. İnsanlar COCA COLA içmekten vaz geçmeyecek. Amerikan markalı aperatif yiyecekler sahneden çekilmeyecek. Eureo, dolar, sterlin sıfırlamayacak. Bütün bunların yerini Türk yiyecekleri, içecekleri, SANAYİ ÜRÜNLERİ, KİMYA ÜRÜNLERİ, YÜKSEK TEKNOLOJİYE DAYANAN ASKERİ EKİPMANLAR almayacak. Bunlar olmayacak da, Türkiye Büyük Devlet olacak.

Dünya eski düzene mahkum mu? Türkiye Büyük Devlet olabilir mi. Şu kadarını söyleyeyim. Objektif şartlar hazır, belki her zaman hazır, şimdi en hazır; sübjektif şartlar yöneticilerin marifetlerine kalmış. Ne dedim???
Bu konuyu ileride anlatacağım. Daha sonra bu konuyu, başlıktaki konuyu işleyeceğim.


İrfan Küçükköy Hoca

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi