Türkmen; “Hükümetin Çalışması Olumlu, Ancak Eksiktir”

Türkmen; “Hükümetin Çalışması Olumlu, Ancak Eksiktir”

 CHP’li Türkmen’in,Fetullah Gülen Cemaati Örgütü nedeniyle okullarından atılan ya da ayrılmak zorunda bırakılan askeri öğrenciler için yürüttüğü...

 

CHP’li Türkmen’in,Fetullah Gülen Cemaati Örgütü nedeniyle okullarından atılan ya da ayrılmak zorunda bırakılan askeri öğrenciler için yürüttüğü çabaları sonuç verdi. Hükümet konuya ilişkin KHK çıkardı.

Türkmen;

“Hükümetin Çalışması Olumlu, Ancak Eksiktir”

“Ödemeyi Yapan Öğrencilere De Tazminatları İade Edilmelidir”

CHP’li Türkmen’in istifa veya atılma nedeniyle askeri okullardan ayrılmak zorunda kalan öğrencilerin durumu hakkında hükümet nezdinde yürüttüğü çalışmalar sonuç verdi. Bakanlar Kurulu, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı askeri okullardan herhangi bir nedenle okullarından ayrılan yada çıkarılan askeri öğrencilere borç çıkarılamayacağını, çıkarılan borçların tahsil edilemeyeceğini ve bu konuda başlatılmış işlemlerin durdurulacağı yönünde Kanun Hükmünde Kararname çıkardı.

31 Temmuz 2016 tarih ve 29787 sayılı Resmi Gazete Yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname hakkında bir basın açıklaması yapan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen şunları söyledi:

“27 Temmuz 2016 tarihinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım’a yazılı bir soru önergesi vererek, Fethullah Gülen Cemaati Örgütü’nün, askeri okullardaki yapılanmasına dikkat çekip, çeşitli uydurma sebeplerle, yalancı şahitlerle, işkence veya iftiralarla okullarından ilişikleri kesilen veya istifa etmek zorunda bırakılan öğrencilerin mağduriyetini dile getirmiştim. Bu öğrencilerin 30-50 bin lira arasında bir tazminatı ödediklerini bu tazminatların iade edilerek, mağduriyetlerinin giderilmesini istemiştim.

TAZMİNATLARI ÖDEYEN ÖĞRENCİLERE HAKSIZLIK YAPMAYIN

Hükümet nezdinde yaptığım bu çalışmanın ardından Bakanlar Kurulu’nun konuya ilişkin KHK çıkarmasından memnuniyet duydum. Ancak çıkarılan KHK son derece olumlu bir çalışma olmasının yanında, bu durumda olan ve bugüne kadar çeşitli zorluklarla tazminatlarını ödeyen öğrencileri kapsamaması nedeniyle eksiktir. Tazminatlarını ödeyen öğrencilere bu tazminatların iade edilmemesi eksiklikten öte bir haksızlıktır.

KHK’nin yayımı tarihine kadar borç ve tazminatlarını ödemiş olan öğrencilerede bu tazminatları iade edilmeli ve iade-i itibarları sağlanmalıdır. Hükümet son derece önemli bir konuda eksik bir çalışma yapmıştır. Bu eksikliğin giderilmesi içinkonunun bundan sonrada her platforma takipçisi olmaya devam edeceğim”

 

adanapost.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.