1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Tüzmen: "Başbakan yalakalığı yapanlar..."
Tüzmen: "Başbakan yalakalığı yapanlar..."

Tüzmen: "Başbakan yalakalığı yapanlar..."

 AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Anayasa değişikliği oylamasında "AK Parti'nin fire verdiği ve kendi isminin de bu fireler içinde yer aldığına"...

A+A-

 

AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Anayasa değişikliği oylamasında "AK Parti'nin fire verdiği ve kendi isminin de bu fireler içinde yer aldığına" yönelik sorular üzerine, "Millet burada Başbakan yalakalığı yapıyorsa, bunun hesabını burada verecek" dedi.


Tüzmen TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kendilerine iftira atılmasının da bir şekilde yönlendirilmesi de yanlış olduğunu belirten Tüzmen, gazetelerde yer alan haberlerle ilgili şunları söyledi:

"Bir kere bunun açıklaması mutlaka olacak. Bu arkadaşlarımız, fotomontaj değilse, başka bir şey değilse, bunu neye göre yazmışlar, nasıl yazmışlar? Bir kere bunun hesabını soracağız. Kendi aramızda samimi bir şekilde bakacağız. Çünkü, daha önce de benzer şeylerle karşılaştık. Bu parti kimsenin tapulu malı değil. Bu parti içinde biz de varız. AK Parti bugüne kadar birlik ve beraberlik içinde geldi. Bir parti oluşumu öyle kolay değildir. Daha yeni AK Parti kendi hüviyetini kazanmaya başladı. Onun için kimse böyle yalakalık yapmaya çalışarak başkalarını karalamasın. Göreceğiz şimdi neyin ne olduğunu. Kimin daha yiğit
olduğu ortaya çıkar."

Tüzmen, eleştirilerini içeride dile getirip tartışma tarzına sahip olduğunu, Bakanlar Kurulunda da MYK'da da bunu yaptığını, şimdi MKYK üyesi olarak orada da bunu yaptığını kaydederek, "Bunu siz duymazsınız, içeride olur bu. Bittikten sonra dışarıda ne karar verildiyse hepimiz ona uyarız. Bizim yaptığımız budur. Orada fire olmaz, biz ne söylediysek onu yaparız. Eğer Başbakan uçurumdan atlıyorsa, bize yakışan onunla beraber atlamaktır. Biz bunu yaparız. Başta kararı verdikten sonra biz artık geri dönmeyiz. Şimdi burada, arkadaşlar eğer bilmiyorum tabii, hangi niyetle, neydi o liste bir bakacağız, soracağız o hesabı. Neyin ne
olduğu ortaya çıkar. Biz ne yaptığımızı gayet iyi biliyoruz" diye konuştu.

Tüzmen, "AK Parti yeni yeni kendi hüviyetini buluyor demekle neyi kastettiğinin" sorulması üzerine de şöyle konuştu:

"AK Parti bu gibi şeylerde daha yeni kendi kendisini buluyor. Daha önce Başbakan'ın rüzgarı, devamlı seçimler arka arkaya... İlk defa içeriden ve dışarıdan tehditlerle karşı karşıya kalıyor. Bence bu boyutuyla önemlidir. Bence, AK Parti gerçek hüviyetine şimdi kavuşuyor. Tabii bu tip tartışmalar da yapacağız, samimiyetle bakacağız. Esas bizimle beraber hareket edenler mi var, yoksa BDP'lilerle beraber gizli gizli hareket edenler mi var? Tartışacağız, görüşeceğiz. Burası demokratik bir ülke. Ben herkesle tartışırım. Kimseye de hiç eyvallahım yok. Ancak şu var, biz bir şeyi tartıştıktan sonra, toplantı da bittikten sonra, o içeride kalır. Bitti. Sordum başkanlara, ben hukuktan fazla anlamam. Ama siz bunu iyi inceleyeceksiniz. Yanlış bir şey olursa, ben sizden sorarım bunun hesabını. Burhan Kuzu da İyimaya da hepsi dediler ki 'tamam biz baktık doğrudur.' Tamam, benden full destek, bütün maddelere tam destek. Bizde böyle. Şimdi bizim desteklemediğimizi göstermeye çalışan bir takım yalakalar varsa, onları da şimdi göreceğiz. Nedir yani asıl onların hesabı, ona bakacağız. Bu da bizim partileşmemiz için hayırlı olmuştur."

"Ayıp şeyler"

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, "fire listesine" ilişkin sorulara, "Bir şey demeyeceğim, değerlendirmeye de değer görmüyorum" karşılığını verdi.

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, "başbakan ile görüştüler rahatsızlıklarını ilettiler" iddiasının olduğunu söyleyen bir gazeteciye,"Benim bir rahatsızlığım yok. Sayın Başbakan ile de bu konularla ilgili hiçbir şey görüşmedim. Görüştüğüm Rize ve Rizespor konuları olmuştur" karşılığını verdi.

Toptan, "Dün bir görüşmeniz oldu mu?" sorusuna "hayır' yanıtını verirken, "yazılanlara ne diyorsunuz?" sorusu üzerine de "Yazılanlar değil, yazdıranlar için söylemek lazım. Ayıp şeyler. Parti yönetiminin bununla ilgileneceğini umuyorum" diye konuştu.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, konuyla ilgili sorulara karşılık, "Süreçler oyunculardan daha akıllıdır. Hataları, kasıtları ve hesapları bozup düzeltir" dedi.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem de gazetecilerin sorularına, "Tahminlerin yanlış olduğu kanaatindeyim. Basın eleştirilere alışık olmadığı için her eleştiriyi muhalif sanıyor" karşılığını verdi.

Devlet Bakanı Faruk Özak, tartışmalarla ilgili sorulara, "Bu bir sonuçtur. Ama burada hiç kimseyi suçlamamak lazım. Tabii gizli oylamanın sonuçlarına da saygı duymak lazım. Bana göre, suçlamak doğru değil, bütün arkadaşlar saygıdeğerdir" diye konuştu

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.