Vali Demirtaş: “Milletimiz Bugün Modern Zamanların Kardeşlik Destanını Yazıyor..”

Vali Demirtaş: “Milletimiz Bugün Modern Zamanların Kardeşlik Destanını Yazıyor..”

‘‘Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız’’ İnsani Yardım Kampanyasına Destek Toplantısı Vali Demirtaş’ın Başkanlığında Gerçekleştirildi

afad-1-004.jpg

Vali Mahmut Demirtaş, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun öncülüğünde ve AFAD koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının İdlib için başlattığı ‘‘Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız’’ adlı insani yardım kampanyasına Adana ili olarak sağlanacak katkıları ve yapılacak çalışmaları görüşmek amacıyla ilgili yetkililerle bir araya geldi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, sivil toplum örgütleri ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. Yardım kampanyasına sağlanacak katkıların tüm detaylarıyla ele alındığı toplantıda gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili değerlendirmelerde bulunularak yol haritası belirlendi.

Vali Demirtaş, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada; ‘‘Son dönemde İdlib’te yaşanan çatışmaların artması ve rejim güçlerinin bombardımanıyla saldırılarının şiddetinin yoğunlaşması, bu bölgede yaşayan insanların yaşam koşullarının iyiden iyiye kötüleşmesine neden olmuştur. 2019’un sonlarına doğru giderek artan şiddetin dozu; İdlib merkez, İdlib kuzeyi, Atme kamplar bölgesi ve sınırımızın yakın noktalarına yönelik olarak yoğun bir göç hareketini de beraberinde getirmiştir. Bu yeni göç dalgası, İdlib Bölgesinde yaklaşık 180 bin aileyi 900 bin kişiyi, yerinden yurdundan etmiştir. Bu yeni dalgayla birlikte, 01 Aralık 2019’dan bugüne, toplamda 312 bin kişi sınırımıza yakın yerlere göç etmiştir. Göç edenlerin % 76’sının kadın ve çocuklardan oluştuğunu ve bölgedeki kış koşullarının yaşam şartlarını olumsuz yönde etkilediğini belirtmeliyim. Devletimiz şu ana kadar barınmadan beslenmeye, ısınmadan kışlık ihtiyaçlara kadar 217.320’den fazla kişiye yardım eli uzattı.’’ diyerek İdlib’teki son durumu özetledi. Her gün televizyonlarda izlenen, sosyal medyadan takip edilen hadiselerin her haliyle bir insanlık dramı olduğunu ifade eden Vali Demirtaş, Suriye’de yaşanan bu insanlık dramına en gür sedayı çıkaran ülke ve milletin Türkiye ve Türk milleti olduğunu sözlerine ekledi.

 

yardim-005.jpg

Milletimiz Bugün Modern Zamanların Kardeşlik Destanını Yazıyor

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz olmak üzere, devletimizin tüm birimleri ve aziz milletimizin, 2011’den bugüne tüm imkânlarıyla Suriyeli kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için her platformda gereken çalışmayı yürüterek ilk günden itibaren Suriye’de akan kanın ve gözyaşının durdurulması için devlet-millet seferber olduğumuzu kaydeden Vali Demirtaş, ‘‘Milletimiz, bugün modern zamanların kardeşlik destanını da yazıyor. Ensarla muhacirin gül devrinde yazdığı kutlu destanın bir örneğini, bugün tüm dünyaya bir kez daha sergiliyor. Tüm dünya evini ocağını, ekmeğini aşını paylaşan insanların, kardeşlik esasına dayanan dayanışmasına şahitlik ediyor. Batı’nın dikenli tellerini yükselttiği, kapılarını sıkı sıkı kapattığı, Ege’nin soğuk sularında canların bir bir teslim edildiği bir evrede, tüm dünyaya bir kez daha insanlık dersi veriyor.’’ dedi. Sözlerini ‘‘Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği üzere ‘Herkes sussa da biz susmayacağız.’ Suriye’de yaşanan insanlık dramını, tüm dünyaya bütün çıplaklığıyla anlatmaya, onların dertleriyle dertlenmeye ve dertlerine derman olmaya devam edeceğiz.’’ ifadeleriyle sürdüren Vali Demirtaş, bölgede yaşayan insanların acılarının hafifletilmesi ve acil insani ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları ile AFAD Başkanlığı, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı, Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, İHH, Hayrat Yardım, Hüdayi Vakfı ve Sadakataşı hayır kurumlarının iş birliğinde, “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” insani yardım kampanyasına destek olmaya tüm Adana’yı davet etti. ‘‘Kaymakamlıklarımızla, Belediyelerimizle, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızla, Üniversitelerimizle, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla ve en önemlisi öksüzün, yetimin, ihtiyaç sahibinin dostu, yüreği insan sevgisiyle dolu aziz Adanalılarla, hemşehrilerimizle, İdlib’in yanında duracağız. Atacağımız SMS’lerle İdlib’te yaşananlara kör, sağır ve dilsiz kalmadığımızı tüm dünyaya bir kez daha göstereceğiz. Buradan tüm hemşehrilerimi İDLİB yazıp 1866’ya SMS göndererek 10 TL ile kampanyaya katılmaya davet ediyorum.’’ diyen Vali Demirtaş sözlerini atacakları mesajlarla kampanyaya destek olacak herkese teşekkür ederek tamamladı.

Toplantı, görüş alışverişiyle sürdü.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler