Vali Süleyman Elban’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Vali Süleyman Elban’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Adana Valisi Süleyman Elban’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Yol göstermek, rota çizmek, istikamet belirlemektir öğretmenlik. Taze fidanları, genç dimağları hayata hazırlamak, onlara ilmek ilmek saygıyı, sevgiyi, nakşetmektir. Tutku ile başlayan, aşka dönüşen ve kara sevdaya bürünen bir meslektir öğretmenlik. Fedakârlığın, mücadelenin, azmin, kararlılığın ve diğerkâmlığın zirve noktası olan öğretmenliğin olmazsa olmazı; vicdan, şefkat ve merhamettir.

Öğretmenler; bilgi, tecrübe ve irfanla çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlayan, eğitim-öğretim sistemimizin temel yapı taşları, istikbalimizin mimarları, öğrencisinin içindeki cevheri sabırla açığa çıkaran ve işleyen kişilerdir. Öğretmen, önce kalpleri imar ve inşa eden; sonra beyne ve akla hitap eden kişidir. Ve bizim medeniyetimiz aslında bir kalp, bir gönül medeniyetidir. Dünyaya örnek teşkil eden bu medeniyet, hiçbir dönemde öğretmenlerini, hocalarını, muallimlerini eğitimin teknik bir unsuru, bir aracı olarak görmemiş; bilakis öğretmenler daima eğitimin asli unsuru, hatta eğitimin ta kendisi olmuştur. Zira öğretmen, yarının temelini attığı gibi kişilik hamuruna da şekil verir. İnsana her koşulda doğru olmayı, dik durmayı; iyinin ve güzelin yanında saf tutmayı öğretir. Ve bu sebeple bir insanın hayattaki en büyük şansı, iyi bir öğretmenin talebesi olmasıdır.

Bununla birlikte insana yapılan yatırımın en kıymetli yatırım olduğu unutulmamalıdır. Bu bağlamda eğitim alt yapısının güçlendirilmesi ve eğitimin kalitesinin yükseltilmesi için çok önemli adımlar atılmakta, kültür ve medeniyet köklerimizden beslenerek çağı okuyan, yaşayan, vizyon belirleyen bir neslin ihyası için devletimizin tüm imkanları seferber edilmektedir. Bu niteliklere haiz kuşakları yetiştirecek kişiler ise aklı ve bilimi kendilerine rehber edinen, görgü, bilgi ve beceriyle öne çıkan, rol-model özellikleri taşıyan, talebesiyle aynı frekansı yakalayıp aynı dili konuşan, bu topraklara ve bu toprakların insanlarına sevdalı öğretmenlerimizdir. İnanıyorum ki necip milletimizin kutlu medeniyet yürüyüşü, bu minval üzere yol alan, kutsal bir mesleği icra eden kadirşinas eğitim neferlerimiz sayesinde gerçekleşecek; yeni nesil ve ülkemizin aydınlık geleceği öğretmenlerimizin eseri olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta görevi başında şehit olmuş eğitimcilerimiz olmak üzere, ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor; emekli öğretmenlerimize sağlıklı, hayırlı ve uzun bir ömür temenni ediyorum. Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor; kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler