İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Ver coşkuyu!

Ver coşkuyu!

Adana günlerdir heyecanla AKP 6. Olağan kongresi için, Adana’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı R.Tayyip Erdoğan’ı bekliyordu.

Beklenen gün geldi çattı, nihayet 1 Nisan 2018 Pazar günü Erdoğan Adana’ya geldi ve AKP Adana il kongresi yapıldı.

Kongre coşku içinde geçti. Elbette bu coşku İl başkanı Fikret Yeni’nin başarılı(!) bir başkanlık dönemi geçirmesinden kaynaklanmıyordu.

Kongrenin konuğu Cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı Erdoğan’dı. Elbette coşkunun nedeni “Reis”’in salonda olmasıydı.

Kongre salonuna önceden il başkanı Yeni tarafından belirlenmiş delegeler ve misafirlerden başkası alınmadı. Salon dışında yapılan mitinge ise ilgi bir hayli fazla idi.

 

Adanalı kadirşinastır;

Adana halkı da Türk milletine has o  kadirşinaslığı hakkı ile taşıyan bir halktır. Biraz gülümse, birkaç afili söz, biraz da vaad. Coştumu, coşar tutabilene aşk olsun.

Geriye dönüp de bakmaz geride kalan günlerin getirdikleri nelerdir? Götürdükleri nedir?

Bir önceki buluşmadan bu güne ne değişiklik olmuş? Önemli mi? Anı yaşıyoruz ya! O coşku yeter.

Bu günde olmazsa, bundan sonrası için umut var.

Doğru ya! Allah’ın günü mü biter?

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan; Adana'nın 16 Nisan halk oylamasında yüzde 42'lik "EVET" oranıyla beklediklerini ve Türkiye ortalamasının çok altında kaldığını belirttikten sonra "Halbuki biz Adana'yı biliriz, Adana da bizi bilir. Türkiye için neler yaptığımızın, Adana'ya hangi hizmetleri getirdiğimizin en yakın şahidi sizlersiniz. Çünkü Adana hem sanayi, ticaret, tarım hem de güzel yürekli, mert, cesur insanların şehridir. Demek ki biz kendimizi Adana'ya yeteri kadar anlatamamışız.” Dedikten sonra AKP iktidarının Adana’ya yaptıklarını anlattı.

Erdoğan, hükümet olarak Adanalıların başındaki dertlerden kurtulabilmesi için 15 yılda Adana'ya 37 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını bildirerek bunun sıradan bir rakam olmadığını vurguladı.

Eğitimde 8 bin derslik inşa ettiklerini, yükseköğrenimde 3 bin 300 yataklı yurtları hizmete açtıklarını belirten Erdoğan, "Eskiden beri burası futbolda söz sahibi bir şehir. Şimdi tarihine ve şanına yakışır şekilde 33 bin kişilik bir stadyum inşa ediyoruz. İnşallah önümüzdeki sezonda maçlar bu stadyumda oynanacak." dedi.

Sağlık alanında Adana'ya 20'si hastane olmak üzere 51 tesis kazandırıldığını vurgulayan Erdoğan, bunlar arasında en önemlisinin bin 550 yatağıyla Adana Şehir Hastanesi olduğunu söyledi.

Kentsel dönüşüm konusunda Adana'ya ayrı önem verdiklerini ve bugüne kadar 17 binin üzerinde konut projesinin hayata geçirildiğini belirten Erdoğan10 baraj ve bir göletle Çukurova topraklarının bereketine bereket kattıklarını söyledi. 

Bu barajlarla 791 bin dekar alanın zirai sulamaya açıldığını, bunlarla yetinmediklerini, yeni barajların kurulması çalışmalarının da devam ettiğini anlatan Erdoğan, Adanalı çiftçilere son 15 yılda yaklaşık 3,5 katrilyon tarımsal destek verildiğini, Adana'yı her alanda büyütmek için çok önemli hizmetlere imza attıklarını, Adana'yı şaha kaldırmakta kararlı olduklarını ifade etti. 

 

Ya birileri Erdoğan’ı kandırıyor, yada!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine konuşma metnini hazırlayan kişi veya kişileri uyarmalıdır. Birçok konuşmasında yanıltıcı bilgi veridiğine zaman zaman şahit olduğumuz Erdoğan’ın konuşmalarından, Adana mitingindeki konuşma metnide nasibini almış gibi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP döneminde Adana’da yapıldığı söylenen sosyal yatırımlar dışındaki yatırımlar konusunda bilgi yanlışlığı, eksikliği, ziyadesiyle bilgi abartısı olduğu görülmektedir.

Özellikle tarımsal alanda verilen destek konusu gerçekleri yansıtmamaktadır. Sanayi yatırımları olmadığı gibi birçok sanai kuruluşu kapanmış, istihdam azalarak, işsizlik çoğalmıştır. Bunu istatistikler söylüyor.

 

İsterseniz bunu göçrmek için önce AKP’nin 2002’den buyana seçim tablosuna, sonrasındada 15 Yıllık AKP döneminde Adana’nın karnesine bakalım!

 

AKP’nin Adana seçim tablosu;

AKP ilk seçime girdiği 3 Kasım 2002 seçiminden bu yana, yapılan beş milletvekili seçiminde, Adana seçmeni AKP’yi, seçimlerden ikinci çıkan CHP’ye, yüzde 5 ila 10 fark atarak birinci yapmasına rağmen. 2002’den bu yana AKP iktidarı son zamanda yapılan Şehir hastanesi dışında Adana’ya bir çivi dahi çakmadı. Kadirşinas Adanalı yine de her seferinde bir dahaki sefere bir şeyler olur umudu ile AKP’yi her milletvekili seçiminde birinci parti yaptı.

 

AKP’nin Adana  Karnesi;

AKP 2002’de iktidara geldiğinde Adana 4. sırada iken,  bugün 14. sıraya düşmüş durumda.

2017 İstatistik Kurumu Verileri: Kişi Başına Düşen GSYH, 2016’da 37. Sırada 8.882 $

2017 Büyüme Hızı Dönemsel (%) 5.4

Yıllık İşsizlik Oranı, 2017 (%) 13. Sıra 10,7

Yıllık İşgücüne Katılım Oranı, 2016 (%) 49,9

İstihdam Edilenlerin Sektörel Dağılımı, 2016: Tarım % 21, Sanayi % 21,3, Hizmet % 57,7

 

Adana’nın en önemli tarım ürünü Pamuk girdilerin (mazot ve gübre) artması sebebiyle neredeyse ekilmemektedir. Oysa AKP iktidarı öncesi Adana Türkiye’nin yıllık kütlü pamuk üretiminin yüzde 55’ni karşılamaktaydı. Adana bu günde Türkiye’nin yıllık kütlü pamuk ihtiyacı olan, 3,5 milyon ton kütlü pamuğun, 1,850 milyon tonunu üretecek kapatiseye sahiptir.

 

Adana yollarında, Pamuk tarlalarında,

Allah canımı alsın, Yarimin kollarında…

Gel adanalı kız, Güzel edalı kız,

Adana yollarında gezemiyorum yalnız..

 

Gitti pamuk dalında, Sepet almış koluna,

Sevdiğim Kız geliyor Hep salına salına..

Gel adanalı kız, Güzel edalı kız,

Adana yollarında gezemiyorum yalnız..

 

Türkü’de de dediği Adana yollarında, Pamuk tarlalarında, Adana yollarında artık pamuk tarları yok.  “Gitti pamuk dalında,” pamuk sadece dalından gitmedi. Adana’yı topyekun terk etti.

Sadece pamuk tarlaları değil elbette pamukla birlikte devasa tekstil fabrikaları da birer birer kapandı.

Son yıllarda Adana’ya yeterli teşvik verilmemiştir. Bu nedenle mevcut sanayi zayıf kalmıştır.

2002’den bu yana başta Çukurova’da pamuk üreticisinin sigortası olan, 52 bin ortaklı Çukurova Tarım Satış Kooparatifleri Birliği (Çukobirlik)’e ait İplik-Dokuma ve Boya-Basma fabrikaları olmak üzere, 10 büyük tekstil işletmesi kapatılırken, 50 bin civarında kişi işinden ekmeğinden oldu.

 

Yerel seçimlerde AKP’ye mesaj verildi;

Adana seçmemi aslında yerel seçimler ile de bir mesaj vermeye çalıştı. Ancak anlayana hak getire.

Son yerel seçim Adana büyükşehir belediye başkanlığını MHP’ye kaptırırken dört merkez ilçeden sadece nüfus yoğunluğu olarak üçüncü sırada olan Yüreğir ilçe belediyesini kazan AKP. Toplamda 15 ilçe belediye başkanlığından sadece 4 belediye başkanlığını kazanabildi.

Adana genel seçimlerde Türkiye’nin yönetimi için AKP’ye ehliyet verirken AKP döneminde Adana ve ilçelerin yüz çeviren  iktidar partisini yerel yönetimler için desteklememiştir. Daha açık tabiri ile Ülke yönetiminde size güveniyor ve destekliyoruz, ancak yerel yönetimler ile de Adana’yı ihmal ettiğiniz için sizi uyarıyoruz denilmiştir.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

01.04.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi