1. HABERLER

  2. ÇUKUROVA GÜNDEMİ

  3. YAŞ kararları, Dörtyol ve MHP gerçeği ?
YAŞ kararları, Dörtyol ve MHP gerçeği ?

YAŞ kararları, Dörtyol ve MHP gerçeği ?

Ülke TV'de Ünal Tanık ve İbrahim Kahveci'nin birlikte sunduğu Aslında Ne Oldu programında YAŞ kararları, Dörtyol'da yaşananlar MHP ile ilgili iddialar...

A+A-

Ülke TV'de Ünal Tanık ve İbrahim Kahveci'nin birlikte sunduğu Aslında Ne Oldu programında YAŞ kararları, Dörtyol'da yaşananlar MHP ile ilgili iddialar ve döviz fiyatlarındaki ani dalgalanmaya dikkat çekildi.

Ülke TV'de her hafta Salı gecesi yayınlanan Aslında Ne Oldu programında yine Türkiye'nin gündemi masaya yatırıldı.

Son bir hafta içinde yaşananların ele alındığı programda YAŞ kararları ve Balyoz davası sanıkları ve internet andıcı konusu tartışmaya açıldı.

Ünal Tanık, YAŞ kararları dolayısı ile görevden el çektirilen subayların çok zor hayatlar yaşadığını özel sektörde dahi iş bulamaz hale geldiklerini söyledi. Bugün YAŞ kararlarında bazı komutanların mağdur edildiği üzerine tartışmalar yaşandığını hatırlatarak yıllardır yapılan mağduriyetlerin görmezden gelindiğini söyledi.

Ünal Tanık, Dörtyol konusunda İçişleri Bakanı'nın kuşkular ifade eder bir açıklamada bulunduğunu belirterek 'Tablo umarım yanlış çıkar, ancak ortaya çıkan bir yerler karıştırılıyor ve oradan da hasat elde edilmeye çalışılıyor.

İbrahim Kahveci, Reşadiye Saldırısı ve Gediktepe'de şehitler verdik. Bu saldırılarla ilgili bir sürü bilgi geliyor. Bu bilgileri bazı medya organları vermese de toplum bunun farkında. YAŞ kararı önccesi şehit aileleri asker mayını sonucu şehit olan erler hakkında tepki gösterdi.

 İbrahim Kahveci, özelleştirmeden yana olduğunu ancak ipin ucunun kaçırılmaması gerektiğini dile getirerek Türkiye'deki bankaların yabancılara satışına dikkat çekti. Kahveci "Yabancılara satılan bankalar  kanalıyla Türkiye'deki hesapların dışarıya götürülme ihtimali hiç tartışılmadı. Milliyetçi duruş göstermesi gereken partiler dahi bunu seslendirmiyor. MHP bu çizgiyi savunması gerekirken tek bir laf dahi dile getirmedi.

Ünal Tanık, 2002 yılı öncesinde seçimi kaybeden Bahçeli'nin istifa edeceğini açıkladığını ancak bu istifanın gerçekleşmediğini buna karşın Bahçeli'nin MHP için çok büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Tanık, Bahçeli öncesi MHP'nin  çek senet tahsilatı gibi alanlarla anıldığını Bahçeli'nin parti üstündeki etkinliğini artırarak partiyi illegal yollardan kurtardığını vurguladı. Bahçeli'nin bu tavrının birileri tarafından hoş görülmediğini bu yüzden Bahçeli'nin geleceğine ilişkin senaryoların gündeme geldiğini söyledi. Tanık, Bahçeli'nin ifadelerindeki sertliğe rağmen Türk siyaseti açısından yaptıklarının çok önemli olduğunu vurguladı.

İbrahim Kahveci son dönemlerde belli kesimlerin Türkiye'nin ekseninin kaydığı eleştirisi getirdiğini buna karşın 'Ekseni Kayan' Türkiye'nin borsasının rekorlar kırdığını söyledi.  Kahveci, Türkiye borsasını hareket ettiren güçlerin yabancılar olduğunu ve bunun büyük çoğunluğunun Avrupalı yatırımcılar olduğunu belirterek ' Ya eksende problem var, ya endekste problem var. Geçmişte Ne ABD ne AB diye miting düzenleyenler, bugün Türkiye'nin ABD ve AB'den uzaklaşma suçlamışlardı. Türkiye'nin ekseni kayıyorsa endeks nasıl bu kadar yükselir.

İbrahim Kahveci, Merkez Bankası'nın son 11 ayda 10 milyar dolar üzerinde döviz aldığını,  buna karşın Merkez Bankası'nın döviz rezervinin düştüğünü belirterek "Merkez Bankası'nın döviz ihtiyacı olan bankalara döviz verdiği şeklinde açıklama geldiğini öğrendik. Birinin döviz ihtiyacı varsa  piyasadan gidip döviz alır, bunu neden Merkez bankasından alsın anlamış değiliz." dedi.  Merkez Bankası acaba parayı ithalatçılara mı veriyor iddiası gündeme geldi.  

Programda KKKTC'deki gelişmeleri dikkat çekilerek Türkiye ile KKTC arasındaki kıyaslama yapıldı. Türkiye'nin her yıl karşılıksız yapılan ödemelerin KKTC'de yatırım yerine birilerine ulufe olarak dağıtıldığını Türkiye ile KKTC arasındaki fiyat farklarının ise Güney Kıbrıs ile kıyaslanması gerektiği üzerinde duruldu.  

Programda ayrıca İsrail'le Türkiye arasında yaşanan gerginlikte gelinen noktaya dikkat çekildi. Mavi Marmara olayından sonra Türkiye'nin karşı talep olarak sürdüğü tutukluların serbest bırakılması, gemilerin geri iadesi bağımsız soruşturma gibi birçok talebinin bir bir yerine getirildiğine dikkat çekildi.

Haber7.com

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.