Yıldırım: Menbiç konusunda ısrarımız sonucu bir noktaya gelindi

Yıldırım: Menbiç konusunda ısrarımız sonucu bir noktaya gelindi

Başbakan Yıldırım, "Fırat'ın batısı tamamlandı, doğusu ne olacak? Doğusu da aynı olacak. Hiç bunun yolu yok. Menbiç konusunda ısrarımız sonucu bir noktaya gelindi ve burnundan kıl aldırmayanlar yavaş yavaş 'Bu işi oturalım konuşalım' diyor." dedi.

GİRESUN

Başbakan Binali Yıldırım, Giresun Valiliğinde kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Programda yaptığı konuşmada, coşkulu bir mitingde Giresunlularla bir araya geldiğini hatırlatan Yıldırım, daha sonra Giresun'un sanayisini, hizmet sektörünü, kültür dünyasını ve vakıflarını bir araya getiren sivil toplum buluşmasına katıldığını bildirdi.

STK'ların, AK Parti iktidarı boyunca "toplumun sesi" olduklarını aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Biz de milletimizin sesine kulak vererek çalıştık, ürettik, taş üstüne taş koyarak bugünlere geldik. AK Parti'nin siyaset anlayışında bölgecilik, etnik milliyetçilik, dini milliyetçilik yok, Türkiye var, 81 milyon vatandaşımız ve 780 bin kilometrekare vatan toprağımız var. Bu birliktelik sayesinde birçok zorlukların da kolayca aşılmasını sağladık.

"15 Temmuz'dan ders almayanlar var"

Yıldırım, 15 Temmuz gecesi Giresun'un da ayakta olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

"Giresun sadece o gecede değil, devam eden bir ay içinde demokrasi nöbetleriyle hep ayaktaydı. 15 Temmuz'dan ders almayanların olduğunu görüyoruz. 'Acaba, bir ihtimal bir şey daha yapar mıyız' diye yurt dışındaki akıl hocalarıyla beraber yeni planlar, yeni anlayışlarla hareket ediyorlar. Son günlerde ekonomimiz üzerinde ortaya atılan şayialar, yalanlar, senaryolar hep bu FETÖ üst aklının yurt dışındaki planlarıdır, kurgularıdır. Oynadıkları kirli oyunlarla bu milleti geçmişte de dize getiremediler, bundan sonra da asla bunu başaramayacaklar.

 

"24 Haziran'da biz karne alacağız"

Yıldırım, AK Parti'nin 12 seçimi geride bıraktığını, milletin her seferinde notlarını yükselttiğini ve bugünlere getirdiğini aktardı.

Sabah torunlarının telefonla aradığını "Karnemizi aldık dede, görmeyecek misin?" dediğini belirten Yıldırım, "'Geldiğimde görürüm. Ben daha karneyi almadım. Bizim karne 24 Haziran'da' dedim. 'Dede sen okula mı başladın?' diyorlar. 24 Haziran'da biz karne alacağız. Tekrar millete gideceğiz, yaptıklarımızı, yapacaklarımızı anlatacağız. Millette boyumuzun ölçüsünü alacak." değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğunu, içinden geçilen şartların coğrafyayı geçmişe göre daha önemli kıldığını vurguladı.

"Bilumum terör örgütleriyle aynı anda mücadele" 

Süper güçlerin, emperyal heveslerin bölgeye şekil vermek istediğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bölgeye 100 yıl sonra tekrar şekil vermek istiyorlar. Türkiye bu işin neresinde olacak? Belirleyicisi mi, yoksa izleyicisi mi olacak? Bu sorunun cevabını vereceğimiz seçimler, bu seçimlerdir. Türkiye, Suriye meselesinde, PKK, YPG, PYD, DEAŞ, FETÖ, bilumum terör örgütleriyle aynı anda mücadele eden tek ülkedir. Baktık içeride temizlik yapmak, huzuru güvenliği sağlamak, vatandaşın can ve mal emniyetini teminat altına almak mümkün olmuyor, ne kadar yapsak da bu sefer aşağıdan ha babam yenileri geliyor, dedik ki yerinden bu işi halledelim. Fırat Kalkanı ve Afrin Harekatını gerçekleştirdik. Bu küçük bir iş değil. Bu ordumuzun 15 Temmuz'da yaşadığı olaylardan sonra yapılan küçük bir iş değil. İki süper gücün arasına hançer gibi gireceksiniz oradaki alanı temizleyeceksiniz. Bu önemli bir karar, önemli bir iş. Böylesine cesur kararları da memleket sevdası olan, vizyonu olan liderler yapar. Recep Tayyip Erdoğan ve onun ekibi yapar. Elhamdülillah bu kararı aldık ve güney sınırlarımızda tesis edilmeye çalışılan terör, ateş çemberini kırdık. Şimdi Fırat'ın batısı tamamlandı, doğusu ne olacak? Doğusu da aynı olacak. Hiç bunun yolu yok. Hiçbir zaman terörle burun buruna yaşayamayız. Buna müsaade etmeyiz. Arkasında Amerika olsun fark etmez, kim olursa olsun. Mesele memleket meselesi olunca gerisi teferruat. Bizim şiarımız bu. Şimdi Münbiç konusunda da ısrarımız sonucu bir noktaya geldi ve burnundan kıl aldırmayanlar şimdi yavaş yavaş 'Gelin, oturalım, konuşalım' diyor." 

Başbakan Yıldırım, bölgede Ordu-Giresun Havalimanı başta olmak üzere çok önemli yatırımlara imza attıklarını söyledi.

Katılımcıların Giresun'a çevre yolu talebinde bulunması üzerine Yıldırım, "Çizip gideceğiz çevre yolunu, her tarafı tünel. Tünel de problem olmaktan çıktı. 30 senede Bolu tünelinde çıkamayan Türkiye'den bir yılda 300 kilometre tünel yapan bir ülke haline geldik." dedi.

Seçimlerde vatandaşın desteğine talip olduklarını kaydeden Yıldırım, "En doğru kararı siz vereceksiniz. Herkesin söylediğini güzelce dinleyeceksiniz, ince eleyip sık dokuyacaksınız, İnce'yi eleyip Erdoğan'ı seçeceksiniz." ifadelerini kullandı.

Muhabir: Sinan Uslu-Gültekin Yetgin-Mümin Altaş

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler