Yörük Türkmenler'den Basına "Davar" Ödülü

Yörük Türkmenler'den Basına "Davar" Ödülü

Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, geçtiğimiz yıl yapılan 11. Yörük Türkmen ve Hıdrellez Şöleni'ne en çok katkı sağlayan...


Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, geçtiğimiz yıl yapılan 11. Yörük Türkmen ve Hıdrellez Şöleni'ne en çok katkı sağlayan kurumlardan Yenises Dergisi'ne ?Davar? ödülü verdi.

12. Yörük Türkmen ve Hıdrellez Şöleni nedeniyle Merkez Park içerisindeki Türkmen Otağı'nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, geçtiğimiz yıl yapılan 11. Yörük Türkmen ve Hıdrellez Şöleni'ne katkı sağlayan basın ve medya kurumları ödüllendirildi.

Şölene özel 5 bin baskı yapması nedeniyle Yenises Dergisi davar ile ödüllendirilirken, İhlas Haber Ajansı ve Akdeniz Televizyonu'na kilim takdim edildi. Davarın Yörükler için çok önemli olduğunu ifade eden Demirdüzen, çok sevilen şeylerin hediye edilmesinin ise önemli bir kültür olduğuna değindi. Başkan Demirdüzen, önümüzdeki günlerde Sarıçam Yörük Ormanı'nda yapılacak olan 12. Yörük Türkmen ve Hıdrellez Şöleni için çağrı yaptı ve etkinlikle alakalı en çok haberi yapan basın ve medya kurumlarının yine ödüllendirileceğini belirtti.

Yüzyıllardır Yörük Türkmenleri'nin ?Hıdrellez?i ?Yaylaya Çıkış Bayramı? olarak kutladığını anımsatan Başkan İsmail Demirdüzen, etkinliği bu yıl TÜRKSOY ve Kazakistan Büyükelçiliği işbirliğiyle Uluslar arası nitelikte kutlayacaklarını söyledi.

Mustafalar Köyü, Yörük Ormanı'nda gerçekleştirilecek etkinlikte çoban ateşi yakılacağını dile getiren Demirdüzen, bir sonraki bayramı ise Türkmenistan Devleti işbirliğiyle gerçekleştireceklerini ifade etti.

Etnik kökeni, siyasi görüşü fark etmeksizin herkesi 12. Yörük Türkmen ve Hıdrellez Şöleni'ne davet eden Demirdüzen, şöyle devam etti:

?Ay yıldızlı bayrağımızın göndere çekildiği, yün minderler üzerinde, kara kıl çadır içerisinde ayran içip sıkma yemeye, kardeşlerin kucaklaşmasını, Tanrı Dağları'nın kucaklaşmasıyla, Toros Dağları'nın kucaklaşmasını inşallah Sarıçam'da Yörük Ormanı'nda gerçekleştireceğiz. Gönül coğrafyamızdaki bütün kardeşlerimizle kucaklaşacağız. Bütün hemşehrilerimiz, şölenimize okuntuludur. Bütün kardeşlerimizi orada inşallah misafir edeceğiz. Bir kalp taşıyan, insan olan tüm kardeşlerimizi Yörük Ormanı'nda çoban ateşi yakmaya, Kazağıyla, Kırgız'ıyla, Arap'ıyla, Çerkes'iyle, Yörüğü'yle, Türkmeniyle tüm kardeşlerimizi orada birlik olmaya davet ediyorum.?İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.