İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

2018 Seçim Sonuçları Dört Sene Önce

Sayın Recep Tayyip Erdoğan seçimlerde partisinin aldığı oy miktarını iki puan aşarak oyların %53'e yakınını aldı. Böylece yeni dönemin de Cumhurbaşkanı olarak, üstelik Hükümet görevi de üstlenerek devam edecek. Banisi olduğu yeni sistemin ilk devlet başkanı olarak yürütmenin tümü, şahsı üzerinde olarak görevine devam edecek. Vatana, millete, İslam Alemine Ve İnsanlığa hayırlı olması dualarımla, Zat-ı Alilerini tebrik ederim

*****

Eskiden beri icraatın başı ve sorumlu bir başkanlık sisteminden yanayım. Ancak iki rezervim var. 1-Yüksek İstişare organının kurulması ve 2- yüksek denetim sisteminin kurulması. Bunu sadece şimdiki Cumhurbaşkanı için değil, bir asır, belki asırlarca sürecek yeni sistem için istiyorum. İnşaallah, ileri de formüller bulunur. Allah Başkanların yar ve yardımcısı olsun. Büyük yanlışlardan korusun.

Milletvekilliği seçimlerinde, AkParti 293, CHP 146, HDP 67, MHP 50, İYİP 44 milletvekili çıkardı. AkParti klasik oy oranını kısmen korudu. Ancak, HDP'den AKP'ye Güney Doğu'da %3 kayma var. Demek ki bir o kadar kaybı var.

MHP'de %3 kayıp, CHP'de%3 kayıp, HDP'den %3 kayıp var. Milletvekilliği seçiminde, İYİP Sıfırdan %10 bandını aşmıştır. Partiler çöplüğünde kalmamıştır.

Seçim sonuçlarını hayra yoruyorum. Her siyasi parti Mecliste temsil edilecektir. Hatta küçük partiler bile diğer partilerden giren milletvekilleriyle temsil edilecektir. Meclis sadece kazai organ (Kanun Yapıcı) olarak görev yapacağı için çok sesli olarak , daha canlı olacaktır, diye umuyorum.

Seçim sonuçları milletimize hayırlı olsun. Amin..

*****

Dört sene sonra, başka bir ifade ile vaktınde seçimlere bir yıl kala neler gerçekleşti, neler eksik konuya bir daha oto kritikçi gözle değerlendirme yapalım.

- Yukarıdaki yazımda Israrla üzerinde durduğum "İştişare Kurulu" oluşması,ve "Denetleme Kurulu" oluşması konularında hiç bir ilerleme demiyeceğim, hiç bir teşebbüs olmamıştır. Şayet güçlü bu kurumlar olsaydı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi toplumda tartışmaya açılmazdı. Kim ne derse desin şimdi bu konu tartışılmaktadır. Üstelik sistemin en zayıf yönü haline gelmiştir.

2- Ben dört sene önce bu sistemle TBMM'nin önemi artacak tahmininde bulunmuştum. Bu konuda yanılmışım. TBMM'nin fonksiyonu artacağı yerde iyice azalmıştır. Toplumda "Tek Adam" rejimi yargısı kuvvet kazanmıştım. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem tezi itibar görmektedir.

Bir senede bu ana eksikler giderilebilir mi? Niyet edilirse evet, ama öyle bir temayül göremiyorum.

3- Ekonomik problemler, "kriz Dünya'da var. Bizde de var" tezi gerçeğe tam tekabül etmiyor. Ekonomi politikasında önemli yanlışlar var, q yaygın. Ayrıntıya girmek istemiyorum. Açıkta yaşananlar çok şeyler yazmaya gerek duyurmuyor.

YORUMLARDAN NAKİLLER

Ali Yıldız'dan

2022 temmuz başına geldik. Yiyecek maddeleri 2 kat veya 3 kat oldu. Hatta şeker 5 kat. Temel gıdaların hepsi böyle. Emekliye %30 verdi. Hesap kitap bilen ler oy verir mi? Ekonomiyi batırdı gibi. Hayirli akşamlar hocam.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.