İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

ABD Zenci Müslümanların Gözünde Türkler Sultan Süleyman'ın Torunları

ABD Zenci Müslümanların Gözünde Türkler Sultan Süleyman'ın Torunları

abd-zenci-muslumanlarda-sag-yumruk.jpg

Bir Hatıra

ABD Zenci Müslümanların Gözünde

Türkler Sultan Süleyman'ın Torunları

Bir yazımda, Boksör Muhammed Ali Clay’ın Maç organizatörü Elmondir Abdelkader ile ilgili bir hatıramı naklederken, bu kişiyle ilgilendiğimizi, her gün mecmuaya geldiğini, saatlerce görüştüğümüzü, dostluk kurduğumuzu, Topkapı Sarayı İçindeki Meşhur Konyalı Lokantasında özel yemek verdiğimizi yazmıştım. O güne ait bir hatıramı anlatmak istiyorum.

Yemekten sonra Mecmua’ya dönüyoruz. Başka arkadaşlar arkada kaldılar. Misafirimiz, ben ve tercüman önden sohbet ederek gidiyoruz. Ayasofya’nın önüne gelince, avlu girişinin iki tarafındaki kümbetleri göstererek “ bunlar ne? “ diye sordu. Ben de “Osmanlı Sultanları Türbeleri” dedim. Çok heyecanlandı. O zaman avluya girmek serbestti. Elimden tutarak adeta sürükler gibi avluya girdik. Sonra Türbenin açık kapısından içeriya daldık. Bir de ne görelim. Yeşil örtülü kabirlerin etrafı gazoz sandıklarıyla, başka eşyalarla dolu. Meğer öndeki büfe burayı, gayr-i resmi olarak depo olarak kullanıyormuş. Görevli bekçi koşarak yanımıza geldi. Bizi dışarıya çıkarmaya çalışarak Birşeyler söyledi ve“buraya girmek yasak” diye ekledi. Misafirimiz “Yasak ta bunlar ne?” dedi. Tercüman nazik bir akadaşımızdı, tercüme etmede zorlanıyordu. Hatta misafirimiz, “burası yıkılırsa nereyi bekleyeceksin” diye iyice kızdı. Sonra bana şöyle hayıflandı. “Biz Osmanlı sultanlarından Sultan Süleyman’ı biliriz. Bize göre her Türk, Sultan Süleyman’ın torunudur. ABD’de insanlar bana Sultan Süleyman’ı sorarlarsa, türbesi depo yapılmış mı diyeceğim.” dedi. Doğrusu çok mahcup olmuştum. (Tabii o türbeler Sultan Süleyman'a ait değildi ama onun gözünde her sultan, Sultan Süleyman’dı.)

Muhammed Ali Clay, Türkiye’de konuşma yaparken, “Sultan Süleyman Torunları” tabirini kullandı “Avrupa’nın tek İslam Devleti” ifadesine de yer verdi.

İrfan Küçükköy-Muhammed Ali Clay'ın basın Organizatörü Elmondir Abdelkader 1976

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi