Ahmet Taşgetiren

Ahmet Taşgetiren

Aklın almayacağı işler...

Doğrusu aklım bazı işleri almıyor.

"Şu şöyle ise neden bu böyle" diyorum, Baykal'ın davranışları havada kalıyor, ailelerin davranışlarını anlamlandıramıyorum, CHP'lilerin davranışları garip düşüyor, Nesrin Baytok, eşi, çocuklar, torunlar, bir roman boyutunda düşündüğümde kime hangi rolü inandırıcı biçimde verebileceğimi şaşırıyorum.

İşte, size de aklımın almadığı işleri sıralayayım, siz de bakın bakalım hangi soru içinizde nasıl bir cevap bulacak:

-O kötü iş gerçekten var mı?

-Varsa kaç yıldan beri var?

-Varsa, varlığı yıllar içinde ustaca gizlenmiş bir işle mi karşı karşıyayız?

-Varsa ve yıllardan beri devam ettiği bilinen bir iş ise, aileler buna nasıl tahammül etti?

-Baykal, Nesrin Baytok'un eşi ile sık sık görüştüğünü söylediğine göre, nasıl bir ilişki zemininde görüşmeler olmaktadır?

-Yoksa Baykal neden istifa etti?

-Baykal'ın tepkisini "onurlu istifa, saygın duruş" gibi tanımlamalarla sunmaya çalışanlar, "onur" ve "saygınlık" deyince ne anlamaktadırlar? Bu çevre, toplumun herhangi bir bilinç mekanizmasını asla işletmeyeceğini, gayrimeşru ilişkilere kılıf geçirme oyunlarını görmeyeceğini, dolayısıyla tam bir aptallık sergileyeceğini mi düşünmektedirler?

-Baykal, video görüntülerine ilişkin soruları duymazdan gelmekte, yalanlamamakta ama istifası ile bir şeylerin olduğu kuşkusunu üretmekte ise o kuşkuların hangi boyutu gerçektir?

-Baykal'ın dediği gibi görüntüler son 15 güne aitse, "evlere kamera yerleştiriliyor, gizlice görüntüler çekiliyor ve son teknoloji kullanılarak video kaseti haline getiriliyor"sa, görüntüler gerçekte ne idi, montaj yapılmışsa ne monte edilmiştir? Oradaki Baykal nedir, Baytok nedir, ötekiler kimlerdir?

-Böyle bir iş, uzun zamandan beri devam etmekte ise elde başka görüntüler de bulunuyor olabilir mi?

-CHP camiası, böyle bir şeyin mevcut olduğuna mı inanmaktadır, mevcut olmadığına mı?

-CHP teşkilatı, böyle bir şeyin mevcut olduğuna inanmakta ise kadını-erkeği ile "Varsın olsun canım, bu ne anlam ifade eder ki" gibi bir yaklaşım içinde mi yoksa "Lidere itiraz eden yanar" gibi bir korku imparatorluğu mu egemendir CHP içinde?

-CHP teşkilatı, böyle bir şeyin mevcut olmadığına inanmakta ise Baykal'ın neden mücadeleyi değil de istifayı tercih ettiğini düşünmektedir?

-CHP teşkilatı, CHP'ye oy veren kesimlerin de aynı tavırla, "O iş başka, devlet yönetimine talip olmak başka" gibi bir yaklaşımı benimseyeceğini mi düşünmektedir?

-CHP'nin üst yönetimi, bu iş yıllardan beri sürüyorsa, bunu "özel alan" mantığı ile içine sindirmiş mi olmaktadır?

-Medyada, olaya bakışı hep "komplo" üzerinden değerlendirmeyi tercih edenler, gerçekten, o işin varlığına inandıkları halde, görmezden gelmeyi tercih etmeyi, insani bir sebeple mi yoksa siyasi bir hesapla mı yapmaktadırlar?

-"İslami hassasiyet"le, ayıp örtmeye yönelenler, işin içinde bir siyasi manevra bulunduğunu gerçekten hiç akıllarına getirmiyorlar mı?

-Ve aynı çevre, yine işin bir boyutunda "Bunlar önemli değil, ahlak bekçiliğine soyunmamak lazım" diyerek, post modern bir yaklaşımla, ahlaki duyarlılığın ıskalandığı, bireysel tercihlerin ne olursa olsun kutsandığı bir süreci beslemiş olmuyorlar mı?

-Baykal için her şeyi normal görmenin altında, "ahlaki zaaf ancak İslami hüviyeti önde olan kişilerde görülürse sorun olur" gibi bir bilinçaltçından besleniyor olabilir mi?

-Benzeri bir görüntü, farz-ı muhal, Tayyip Erdoğan için söz konusu olsaydı, şu anda Baykal'a zırh giydirenlerin tavırları ne olurdu?

-Baykal'ı partinin başına yeniden getirmek isteyenler, gerçekten onun, halk tarafından hiç sorgulanmayacağını mı düşünmektedirler?

-CHP'li oyun kurucular, CHP dünyasındaki "Baykal mağdur edildi" yaklaşımının, geniş toplum kesimleri tarafından da paylaşıldığı, dolayısıyla aldatma görüntülerinin, toplum tarafından hiç hesaba katılmayacağı gibi bir kanaate mi sahipler?

-Acaba CHP cenahı bir aklanma mı beklemektedir, ne gibi bir gelişmenin "aklanma" olacağını düşünmektedir yoksa "aklanma" olmaksızın, CHP yandaşı medyanın "komplo" vurgusu ile halkın zihninin kontrol altına alınabileceği mi hesaplanmaktadır?

-Medyada Baykal'ı, yeniden CHP Genel Başkanlığı'ndan geçtik, 2012'ye yani cumhurbaşkanlığına bile hazırlayanlar var.

Aklımı yiyeceğim. Tasavvura bakın:

"Baykal, elinde video görüntüleri ile halkın huzuruna çıkacak ve "İşte benim onurlu istifama yol açan görüntüler, kendimi size emanet ediyorum. Beni Çankaya'ya çıkarın" diye seslenecek. Halk da, sandıklara koşup Baykal'ı omuzlara alacak! CHP dünyası, 2010 Türkiye'sinin böylesine bir televole Türkiye'si olduğuna mı inanmaktadır?

Ben, Baykal için en samimi hislerimle daha önce yaptığım teklifi bir kere daha tekrarlamak isterim:

O iş varsa, istifanızı önemseyin. Ailenizden, toplumdan, partinizden özür dileyin. "Aile sadakati" konusundaki toplum duyarlılığını yaraladığınızın altını çizin. İşin içinde Yaratıcı ile ilgili hukukun ihlali de var. O ilişkiyi de unutmayın. Hayat sonludur Sayın Baykal. İş dünyada bitmiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.