?Alternatif Davos" İstanbul'da yapılacak

?Alternatif Davos" İstanbul'da yapılacak

Türkiye, sonbaharda 2010 Küresel Ekonomi Sempozyumuna ev sahipliği yapacak.Edinilen bilgiye göre, geleneksel olarak her yıl Almanya'da Kiel kentinde kurulu...

Türkiye, sonbaharda 2010 Küresel Ekonomi Sempozyumuna ev sahipliği yapacak.

Edinilen bilgiye göre, geleneksel olarak her yıl Almanya'da Kiel kentinde kurulu Kiel Enstitüsü'nce düzenlenen Küresel Ekonomi Sempozyumu, bu yıl 28-29 Eylül tarihlerinde İstanbul'da yapılacak.

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan ve ''Alternatif Davos Zirvesi'' olarak da kabul edilen Sempozyumda, dünya ekonomisinin içinde bulunduğu acil çözüm isteyen en önemli sorunlar ve buna ilişkin çözüm yolları tartışılacak.

En son Küresel Ekonomi Sempozyumu (GES), Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarındaki Plön Şatosunda, geçen yıl 10-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.

-ZİRVE, TÜRKİYE'NİN ARTAN GÜCÜNÜN GÖSTERGESİ-

Zirvenin, ilk kez Almanya dışında yapılması, Türkiye'nin jeopolitik ve ekonomik olarak artan gücünün bir göstergesi olarak gösteriliyor.

GES'in Türkiye'de gerçekleşmesinde, Türkiye'nin yaptığı girişimler ve G20 üyesi olan Türkiye'nin, küresel ekonomide gittikçe artan önemi de etkili oldu.

28-29 Eylül tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacak olan sempozyumda, en az 400 uluslararası katılımcı çok sayıdaki panelde yer alacak.

-ŞİMŞEK GES DANIŞMA KURULUNDA-

GES danışma kurulunda Türkiye'yi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek temsil ediyor.

Küresel Ekonomi Sempozyumunun Danışma Kuruluna seçilen Bakan Şimşek, Nobel ekonomi ödüllü ve dünyaca tanınmış ekonomistler ile siyaset adamlarının yer aldığı kurulda geçen yıl, küresel krizin çözümü konusunda tavsiyelerde bulunmuştu.

GES, diğer uluslararası sempozyumlardan farklı olarak, tartışma sonucu ulaşılan çözümlerin eyleme geçmesine katkıda bulunarak, hayata geçirilen uygulamaları ve gelişmeleri takip ediyor.

-İSTANBUL'A TANINMIŞ İSİMLER GELECEK-

Zirveye, METRO, JP MORGAN, RIO TINTO ALCAN gibi büyük şirketlerin de aralarında bulunduğu uluslararası şirketlerin CEO'ları ve Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'nın eski Başkanı John Deutsch, ekonomist Paul Collier ve Kemal Derviş gibi tanınmış isimler de katılacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.