Altınsoy’dan 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Mesajı

Altınsoy’dan 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Mesajı

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy’dan 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Mesajı

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Mesajı

Değerli meslektaşlarım, kıymetli veliler, sevgili öğrenciler

2017-2018 eğitim öğretim yılını bugün yaklaşık 520.167 öğrencimiz ile yapacağımız karne töreni ile sonlandırıyoruz.  Bu yılki eğitim öğretim sürecinin sonlanması yeni bir sürecin de başlangıcı anlamını taşımaktadır.  İnanıyorum ki siz öğrencilerimiz bu eğitim-öğretim yılının sonunda kendinizi muhasebe etme ve yeni bir başlangıç yapma şansını yakalayacaksınız. Bu sayede önümüzdeki eğitim-öğretim yılına daha dinamik başlayacak ve gelecekteki hedefleriniz için daha azimli ve kararlı olacaksınız.

Elbette bir insan üç beş rakamla ölçülemeyecek kadar değerlidir ancak alacağınız karnelerin emekliliğinize biçilmiş birer karşılıktır. İşte bu sayede kendinizi değerlendirecek ve geleceğinizi daha güzel bir şekilde inşa edeceksiniz. Şunu da belirtmek gerekir ki notlarınız ne olursa olsun hepiniz bizim için ayrı bir değerdesiniz ve bizim için çok büyük önem arz etmektesiniz.

Değerli meslektaşlarım sevgili veliler, eğitim-öğretim yaratılmışların en üstünü olan insana layık olduğu değeri kazandırma çabasıdır. Biz eğitimcilerin yegane gayesi Özünde var olan güzellikleri ortaya çıkaracak bilgi ve ahlak esaslarına sizlere aşılamaktır. Yunus Emre'nin dediği gibi:

İlim ilim bilmektir

İlim kendini bilmektir

Sen kendini bilmezsen

Ya nice okumaktır

İşte bizler, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının sonuna geldiğimiz bugünlerde tüm eğitim hayatımız boyunca sizlerin layık olduğunuz değeri kazandırma çabasına yardım etmek için buradayız.

Değerli veliler, değerli meslektaşlarım, sevgili öğlenciler…

Uzun bir tatil dönemine giriyoruz. Bu dönemde elbette ki bütün bir yılın yorgunluğunu üzerimizden atacağız. Bu bizim en doğal hakkımız. Ancak unutmayalım ki dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek demek değildir. Aslında her gün ve her an yaptığımız işi değiştirerek de dinlenebiliriz. Bunun için tatil süresince sizleri dinlendirecek ve eğlendirecek aktivitelerin yanı sıra zayıf olduğunuz konularda kendinizi takviye etmeli, en önemlisi de kitap okuma alışkanlığı edinmenin yolları aramalı ve çokça kitap okumalısınız. Çünkü okumak problemlerin ve sıkıntıların kaynağını kurutur.

Değerli veliler, sizler de öğrencilerimizin akademik başarısının artırılması noktasında çok büyük bir şansa sahipsiniz. Hepinizin bildiği gibi bu yıl da bakanlığımızın almış olduğu kararlarla Destekleme ve Yetiştirme Kursları yaz boyunca devam edecektir. Öğrencilerimiz bu kurslarda hem eksiklerini tamamlama hem de bir sonraki senenin derslerine temel oluşturma şansını yakalayacaklardır. Sizler de okullarımızla irtibat kurarak destekleme ve yetiştirme kursları talep edebilir, seçtiğiniz derslerle öğrencilerimizin yaz boyu kendilerini yetiştirmelerine imkan sağlayabilirsiniz.

Şunu da unutmayınız ki çocuklarımızın karneleri aynı zamanda anne-babalar olarak bizlerin de karneleridir. Bu karneler bizlerin onlarla ne ölçüde ilgilendiğimiz, ne ölçüde onlara destek olduğumuz hakkında bizlere de birer ayna niteliğindedir. Bunun farkında olarak düşük notlardan dolayı çocuklarınızın özgüvenini zedeleyecek tutumlardan özenle kaçınınız. Karnede kötü notlar olabilir. Bizler eğer çocuklarımızla bu notları birlikte değerlendiriyor ve problemlerin giderilmesi anlamında birlikte çalışmalar yapıyorsak o zaman verdiğimiz karneler gerçek amacına ulaşmış demektir.

Son olarak ben değerli meslektaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Çünkü öğretmenlerimiz sisteminin en güçlü bileşeni olarak bir yıl boyunca gösterdikleri fedakâr çabalarla yavrularımızın vatanımıza, milletimize hayırlı bir nesil olması için gayret gösterdiler. Tatil boyunca dinlenmek meslektaşlarımın da en doğal hakkıdır.

Ben sözlerime son verirken hepinizi saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyor 2017-2018 eğitim-öğretim yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde hepinize sağlıklı, huzurlu bir tatil dönemi diliyorum.

 

Mustafa ALTINSOY

Adana İl Milli Eğitim Müdürü 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler