1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Avrupa dökülüyor!
Avrupa dökülüyor!

Avrupa dökülüyor!

Yunanistan'ın ardından Avrupa'nın en önemli ülkelerinden Almanya, İtalya ve Romanya ekonomilerinde 2009'da daralma yaşanırken, AB ekonomisi yüzde 4, Avro...

A+A-

Yunanistan'ın ardından Avrupa'nın en önemli ülkelerinden Almanya, İtalya ve Romanya ekonomilerinde 2009'da daralma yaşanırken, AB ekonomisi yüzde 4, Avro Bölgesi ekonomisi de yüzde 4,1 küçülme kaydetti

 

BRÜKSEL
AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, bir önceki yılın aynı dönemine göre Avro Bölgesi ekonomisi geçen yıl ilk çeyrekte yüzde 5, ikinci çeyrekte yüzde 4,8, üçüncü çeyrekte yüzde 4 ve son çeyrekte yüzde 2,1 daraldı. AB'deki küçülme oranları ise ilk çeyrekte yüzde 4,9, ikinci çeyrekte yüzde 5, üçüncü çeyrekte yüzde 4,3 ve son çeyrekte yüzde 2,3 düzeyinde gerçekleşti. Bu arada Eurostat, Aralık ayı sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Avro Bölgesinde yüzde 5 ve AB'de yüzde 4,9 düştüğünü açıkladı. Geçen yılın tamamında sanayi üretimi ise Avro Bölgesi'nde yüzde 14,9 ve AB'de yüzde 13,9 geriledi.

ROMANYA EMEKLİLİĞi DÜŞÜRDÜ

Romanya ekonomisi geçen yıl yüzde 7,2 oranında daraldı. Romanya İstatistik Kurumunun yaptığı açıklamaya göre, 22 milyon nüfusu bulunan Romanya ekonomisi 2008 yılında yüzde 7,1 oranında büyümüştü. Romanya'da ekonomik kriz için kemer sıkma politikaları uygulanırken, öte yandan daha önce 60 yaşında emekli olan kadınların emekli olma yaşının 65'e yükseltileceği belirtildi. Hükümet, ülkedeki emeklilik sisteminde de büyük değişikliklere gideceğini açıklarken, aylık yaklaşık 2 bin avro emeklilik maaşı alanların aylıklarının düşürüleceğini bildirildi. Devlet kasasının boş olması nedeni ile emeklilerin maaşlarını dahi veremeyecek durumda olan Romanya'nın Başbakanı Emil Boc, emeklilik sisteminin değiştirilmesinden başka çıkar yol olmadığını açıkladı. Boc, 2 bin avro emeklilik maaşı alanların maaşlarının indirileceğini, ülkedeki en düşük emeklilik maaşı olan 70 avro alanların maaşlarının arttırılacağını söyledi.

FRANSA'NIN SON ÇEYREK ATAĞI

AB'nin en güçlü ülkelerinden biri olan Fransa ekonomisinde ise daralma yüzde 2,2 olarak gerçekleşti. Fransa İstatistik Kurumunun (Insee) yaptığı açıklamaya göre, 2. Dünya Savaşından bu yana en büyük durgunluğu yaşayan Fransa ekonomisi geçen yılın dördüncü çeyreğinde ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 oranında büyüdü. İtalya Ekonomisi ise yüzde 4.9 daraldı. İstatistik Kurumundan yapılan açıklamaya göre, ülke ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde büyümesine rağmen sanayideki gelişmeler nedeniyle dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 oranında sürpriz bir şekilde tekrar daraldı.

Avro dolar karşısında değer kaybetti

Avrupa ortak para birimi avro, Yunanistan kaygıları ve avro bölgesindeki gelişmeler nedeniyle son dokuz ayın en düşük seviyesine indi. Avro/dolar paritesi 1,3532'ye kadar geriledi. Parite, Mayıs 2009'dan bu yana ilk kez 1,35'li rakamları gördü. Avronun düşüşünde, Avro Bölgesi'nde büyümenin çok zayıf olduğunun açıklanması etkili oldu. Ayrıca AB'nin Yunanistan'a destek için alacağı önlemleri avronun değerini düşüreceği yönündeki beklentiler de zayıflamasına neden oluyor. Avro Bölgesi'nde dün açıklanan rakamlara göre, 16 üyeli Avro Bölgesi ekonomisi, 2009 yılında, yüzde 4 ve 27 üyeli AB ekonomisi ise yüzde 4,1 küçüldü. Son bir ayda dolar yüzde 4,8 değer kazandı. Avro ise yüzde 2 değer yitirdi.

En güçlü ekonomide bocalama

AB ve Avro Bölgesi'nin en güçlu ekonomisi olarak gösterilen Almanya'nın 2009'un son çeyreğini kapsayan Ekim, Kasım ve Aralık dönemi son çeyreğine ilişkin verileri bir önceki yılla karşılaştırıldığında gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2,4 gerilediği ortaya çıkıyor. Federal İstatistik Ofisi, ihracatı tek olumlu katkı olarak belirlerken, ithalat, tüketici harcamaları ve sermaye yatırımı düştü. Geçen yıl genelinde ise Almanya ekonomisi yüzde 1,7 küçüldü. Almanya geçen yaz durgunluktan ihracat sayesinde çıksa da 2009 yılı genelinde ihracatı yüzde 18,4'e düştü. Böylece, 1950 yılından bu yana ki en büyük düşüş kaydedilmiş oldu ve 'dünyanın en büyük ihracatçısı' unvanı Çin'e kaptırıldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.