1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçeli'den Fethullah Gülen'e oy yanıtı?
Bahçeli'den Fethullah Gülen'e oy yanıtı?

Bahçeli'den Fethullah Gülen'e oy yanıtı?

MHP lideri Bahçeli, Fethullah Gülen'in referandumda "mezardakilerin de kalkıp 'evet' oyu kullanması" yönündeki sözlerini eleştirdi. Cemaate siyaset göndermesi...

A+A-

MHP lideri Bahçeli, Fethullah Gülen'in referandumda "mezardakilerin de kalkıp 'evet' oyu kullanması" yönündeki sözlerini eleştirdi. Cemaate siyaset göndermesi yapan Bahçeli, Gülen'e 12 Eylül'deki oylama için öneride bulundu:

Manisa ziyareti kapsamında Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ü makamında ziyaret etti. Bahçeli, ziyaretten önce belediye önünde, MHP'nin adayını belediye başkanı seçtikleri için vatandaşa teşekkür etti.

Ziyarette, gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Bahçeli, MHP'nin Anayasa değişikliği konusunda düşüncelerini net şekilde ifade ettiğini ve meclisteki oylamada da ''hayır'' oyu kullandığını belirterek, referandum öncesi halkı aydınlatma görevi gereği Türkiye'yi gezdiklerini söyledi.

Bahçeli, gündemle ilgili de bazı açıklamalar yaptı.

Bir gazetecinin Fethullah Gülen'in "mezarda bulunanların da kalkıp 'evet' oyu kullanması" yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine Bahçeli, ''Son yıllarda, cemaat ve tarikat liderlerinin, siyasete çok yoğun bir şekilde karıştığına şahit olmaktayız. Sayın Fethullah Gülen bey, mezardan kaldırıp oy kullandıracağına, 12 Eylül'de Amerika'dan gelip oy kullanması daha hayırlı olur diye düşünüyorum'' dedi.

Türkiye'de 3 bilinmeyenli denklem olduğunu belirten Bahçeli, şöyle konuştu:

''Bu üç bilinmeyenli denklemin mutlaka çözülmesi lazımdır, bugünkü siyasi iktidar, muhatapları olan kişi ve gruplarca çözüme kavuşturulmalı ve millete anlatılmalıdır. Bu 3 bilinmeyenli denklemin birincisi, Sayın Başbakan ile eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın İstanbul'da, Dolmabahçe görüşmeleri olarak siyasi hayata girmiş görüşmeleri açıklanmalıdır.

İkincisi değerli siyaset adamı olarak bilinen Bülent Arınç beyefendiye yapılmış olan suikast ve kozmik alanda ne tür sonuçlara ulaşıldığı açıklanmalıdır.

Sonuncusu Sayın Başbakan'ın 'açılım' diye nitelendirdiği, bizimse 'yıkım' diye adlandırdığımız projenin hangi aşaması demokratik özelliktir, bu aşamaya nasıl gelinmiştir, bunun açıklanmasını istiyoruz. Özellikle 1 Ağustos 2009'da İçişleri Bakanlığı ve bazı aydınların toplantılarıyla başlayan projede demokratik özellik aşamasına ulaşılmış mıdır? Bundan sonra birtakım kişilerin çok sakat düşüncelerini kamuoyuyla paylaştığı ortamda bayrak safsatalarıyla bazı özerk alanlar belirleme gayretlerinin oluştuğu dönemde, bunların da açıklığa kavuşması gerekmektedir.

Her konuda hukuk yönüyle büyük soruşturmalar başlatan bugünkü siyasi iktidar, özerk cumhuriyet safsatasıyla ilgili nasıl bir soruşturma başlatacaktır, kamuoyu onu beklemektedir.

Üç bilinmeyenli denklemin çözümü, AKP'nin de çözümü olacak 12 Eylül'den sonra sarsılmış hükümet, seçimlerde tepetaklak aşağı gidecektir.''

BAHÇELİ: TÜRKİYE'NİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İSTİYORSAK DEMOKRASİ İÇİNDEKİ MÜESSESELERDEN YARARLANMAMIZ LAZIM. ÜLKEYİ ARA REJİME SÜRÜKLEYEREK, DARBE TEHDİTLERİYLE BİR YERE VARILAMAYACAĞI ANLAŞILMIŞTIR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türkiye'nin sorunlarını çözmek istiyorsak demokrasi içindeki müesseselerden yararlanmamız lazım. Ülkeyi ara rejime sürükleyerek, darbe tehditleriyle bir yere varılamayacağı anlaşılmıştır'' dedi.

Bahçeli, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, MHP İlçe Başkanlığının Atatürk Bulvarı'nda düzenlediği etkinlikte konuşma yaptı.

Referandum öncesi halkı aydınlatma seferberliğine çıktıklarını ve il il, ilçe ilçe dolaşarak, halkı ziyaret ettiklerini, düşüncelerini paylaştıklarını belirten Bahçeli, ''Bu dönemde bütün siyasi partilerin, partiler üstü bir anlayışla meseleye sahip çıkması gerekirken inatlaşma yapılıyor'' diye konuştu.

Tüm siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının Anayasa değişikliği konusunda ortak bir arzu ortaya koyması durumunda AK Parti'ye düşen görevin, ''Gelin bu değişikliği beraberce yapalım'' demek olduğunu söyleyen Bahçeli, şöyle devam etti:

''Ancak bunu yapacakları yerde 'sadece ben biliyorum' inadıyla yola çıktığı vakit, işte Türkiye'yi bu hale düşürmüş oluyorlar.

Halktan gelen bir mahalle baskısı gibi millet baskısı karşısında göstermelik ziyaretlerde bulunmak istiyorlar. MHP de diyor ki, herkesi kandırıyorsun, aldatıyorsun. Böyle bir Anayasa değişiklik zemininde buluşmayı reddettikten sonra meclisten yarım yamalak çıkardığın destekle halk oyuna mecbur kalınca bu desteği niye istiyorsun diyor.

Bir ülkede tıkanıklık ortaya çıkar, iktidar 'ben bilirim' diyerek inatlaşır ve her yolu deneyerek baskı yapar, kamu kudretini kendi çıkarları uğruna kullanmaya başlar, böyle bir gidişatı karanlık bir gidişat olarak geçmişten hatırlıyoruz.

Türkiye'nin sorunlarını çözmek istiyorsak demokrasi içindeki müesseselerden yararlanmamız lazım, ülkeyi ara rejime sürükleyerek, darbe tehditleriyle bir yere varılamayacağı anlaşılmıştır. Ülkemiz, bu ara rejimlerden memnun kalmadığına göre bir tek yol kalıyor, o da seçimdir.''

Referandumda ''AKP'ye hayır'' diyeceklerini söyleyen Bahçeli, ''PKK açılımı olarak nitelendirilen, bizim yıkım açılışı dediğimiz proje, hukuki zemin döşenerek Anayasa değişikliğine gizlice saklanmış bir tuzaktır'' dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.