Başbakan açılımı anlattı...

Başbakan açılımı anlattı...

Başbakan Erdoğan, sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcilerine demokratik açılımı anlattı.Tabuları yıkmak istediklerini belirten Erdoğan, Diyarbakır'lı...

Başbakan Erdoğan, sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcilerine demokratik açılımı anlattı.

Tabuları yıkmak istediklerini belirten Erdoğan, Diyarbakır'lı Sakina Ana ve Bitlisli Matlube ananın yakarışlarıyla destek istedi. Başbakan,  "Psikolojik bariyer aşıldı. Ok yaydan çıktı, bu iş çözüm yolunda." dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, demokratik açılım buluşmalarını dün sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileriyle sürdürdü. Erdoğan, Türkiye'de bazı siyasetçilerin ve yerleşik medyanın dünyadaki değişimi okuyamadıkları için yıllarca köhnemiş statükoyu savunduğunu belirtirken   "30 yıl, 40 yıl, 50 yıl önceki korkularla,  tehditlerle, tehdit algılarıyla tereddütlerle bugünü de yarını da inşa edemeyiz." dedi.

Birçok sorunun 'mayınlı arazi' olarak görüldüğünü anlatan Başbakan, "Bu ülkede nice isimler sakıncalı görüldü, sakıncalı ilan edildi. Milletin gönlünde yer tutan bu isimleri, beğeniriz beğenmeyiz siyaset kurumu da yerleşik medya da görmek istemedi.Zaman zaman bizler de bu bu mayınlı arazilere düştük. Kimse o sorunların yanına yaklaşmadı. Milleti bizar eden, milleti ciddi şekilde olumsuz etkileyen o sorunların üzerine gidilmedi, tersine sorunların üzeri örtüldü. Öyle ki bu ülkede yıllar boyunca  nice kavramlar, nice kelimeler tabulaştırıldı hatta düpedüz yasak ilan edildi.  Bunlar özgürce yazılamadı çizilemedi eleştirilemedi.'' ifadelerini kullandı. Erdoğan hükümet olarak her sorunun masaya yatırılmasını istediklerine işaret etti. Tabuları yıkmanın, yasakları kaldırmanın mücadelesini verdiklerinin altını çizdi. Her kesimin düşüncelerini aldıklarını belirtirken, "Yazılmayan
 yazılsın, eleştirilmeyen eleştirilsin istiyoruz." dedi.    

MHP DE KARŞI TERÖR ÖRGÜTÜ DE

Erdoğan, 30 yıldır devam eden terörün bir pazarı, sektörü, piyasası oluştuğunu savundu. Terörün bitmesinden, kardeşliğin pekişmesinden rantlarını kaybedecek kesimin ciddi bir rahatsızlık içinde olduğunu dile getirdi.   Ardından isim vermeden MHP'ye ağır eleştirilerde bulundu: "Birileri 'terör örgütü muhatap alınıyor' diye demokratik açılımı taşa tutarken, tam karşı kutuptaki birilerinin de 'terör örgütünü imha etmeye  çalışıyorlar' diye süreci sabote etmeye çalışması çok manidardır. Terörden beslenen bu iki karşı kutbun, çözümsüzlük için paralel çaba göstermesi, aynı anda  Hükümeti topa tutması çok manidardır."  Başbakan, yapılan son hesaplamaya göre, terörün Türkiye'ye ekonomik külfetinin 450 milyar doları bulduğuna işaret etti.
     
BU İŞ ÇÖZÜM YOLUNDA

Açılımın durduğu, içinin boş olduğu veya yavaşladığı gibi yorumların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Erdoğan, yüzlerce yıl içinde oluşmuş meselelerin bir gecede çözülemeyeceğini söyledi. Erdoğan,  ''Psikolojik bariyerler kaldırılmıştır, çözüm iradesi  ortaya konmuştur, çözümün mümkün olduğu anlaşılmıştır. Yani ok yaydan fırlamıştır ve artık bu iş çözüm yolundadır. Demokratikleşmeden hiç kimse korkmamalıdır. Türkiye'nin gelişmesi ve büyümesi, daha fazla demokratikleşmesine bağlıdır.'' ifadelerini kullandı.

REFERANDUM DÖNÜM NOKTASI

Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki toplantıda 12 Eylül'de yapılacak referanduma da temas etti. Referandumun Anayasa değişikliği, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, demokratik standartların yükseltilmesi noktasında Türkiye için dönüm noktası olacağını vurguladı.

Erdoğan, "Bizim milletimiz her zaman değişimden yana, her zaman özgürlüklerden yana olmuştur. Özellikle kadınlarımızın, hem doğrudan kendilerini ilgilendiren  hem de ülkeyi yakından ilgilendiren bu değişiklik paketine inanıyorum ki gerekli desteği vereceklerdir.'' dedi.
      
SAKİNE ANAYI ANLATTI

Başbakan Erdoğan, anneliğin 'siyaseti, ideolojisi, sağcılığı, solculuğu' bulunmadığını söyledi.  ''Elini yüreğine koymuş, boynunu yana eğmiş, dağ gibi olduğu yere çökmüş bir  kadının ağıtlarını bastıracak hiçbir siyasi, hiçbir etkili söz yoktur'' diyen Erdoğan,  Diyarbakırlı Sakine  Arat'ın hayat hikayesini anlattı.

Arat, 18 yaşında evlendirilmiş. Üç oğlunu terör örgütüne kaptırmış. Bir kızı  ağabeylerinin acısına dayanamayarak canına kıymış. Bir başka oğlunu da trafik kazasında kaybetmiş. Erdoğan, Diyarbakırlı Sakine Ana'nın, ''Biz yüzyıllardır birlikte yaşıyoruz. Birbirimizden kız aldık, kız verdik. Aynı kanı taşıyoruz. Bir Kürt annesiyim ama bir şehit haberi duyduğumda yüreğim parçalanıyor. Askerler de bizim evlatlarımız. Bu ülkeyi yöneten küçük büyük herkese sesleniyorum; 'evladınız  gözünüzün önünde öldürülürse ne yaparsınız?' dediğini aktardı.

Asker oğlunu Diyarbakır'ın Lice ilçesinde şehit veren Bitlisli Matlube Güngör'ün de sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, Güngör'ün şu sözlerini aktardı: ''Hepimiz kardeşiz. Allah hiç kimseye bu acıyı yaşatmasın. Bizim canımız,  ciğerimiz yandı, başkalarınınki yanmasın. Her türlü fedakarlığa katlandım, çok  zaman aç kaldım, açıkta kaldım. Daha gençliğinin baharında oğlumu vatani görevini yapması için askere gönderdim. Onu Lice'de şehit ettiler. oğlumun bana bir daha anne diyemeyecek olması beni kahrediyor. Ama bir şehit annesi olmaktan da gurur  duyuyorum...''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler