Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

'Bireycilik tehdit ve tahlikedir!'

Çocukluk döneminden itibaren herkesin medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmeleri gerektiğini açıklayan Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli, aile, diyanet, eğitim kuruluşları ve medyanın bundan sorumlu olduğunu söyledi.

Turgay Demirel

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli, bir grup üniversiteli gençle gerçekleştirdiği dijital toplantıda '’Dünyada ve Türkiye'de bireycilik yükselişte. Kişisel çıkarların toplumun menfaatlerinden üstün tutulduğu bir çağdayız. Gençler, sürekli haz, hız, heyecan, servet, şöhret, gösteriş ve konformizmin arayışında.Oysa İslam medeniyetinde toplumun maslahatı, insanlara hizmet esastır. Bireycilik denilen anlayış, merkeze kendini koyma, kerameti kendinden bilme, uçub, kendini beğenme, cimrilik, kibir ve riyadır. İnsanın üç bozguncu düşmanı vardır: Nefis, şeytan ve kötü arkadaş. Çağdaş insan bozgunda teselli aramaktadır.’’ dedi. 

Mustafa Yürekli, ‘’Cep telefonuyla bir odaya çekilme ailede bile sosyalleşmeyi bitirmektedir. Aile içi iletişim diye bir şey kalmamaktadır. Televizyon izleme ve internete girme süreleri gittikçe uzamaktadır.’’ dedi ve  ‘’Bilişim araçlarını nesnel kullanabiliyor muyuz?'’ diye sordu..

Mustafa Yürekli,‘’Çağdaş modern toplumlarda, bireycilik denilen kişisel çıkarları toplumsal çıkarlara yeğleme tutumu yaygınlaşmaktadır. Başta toplumun yapı taşı olarak kabul edilen aile kurumu olmak üzere toplumsal yapının diğer unsurları, din, okul, ekonomi ve siyaset açısından bireycilik önemli bir tehdit ve tehlike anlamına gelmektedir.’’ diyen Mustafa Yürekli, ‘’Türkiye’de neoliberalizm denilen bireycilik, geleneklerden uzaklaşan, evliliğe ve aile kurumuna olumsuz bir bakış açısı geliştiren, geleceğe dönük hedefler koyamayan, günü (ânı) yaşamayı düşünen, çalışmadan, yorulmadan kazanç elde etmenin yollarını arayan bir nesil ortaya çıkmıştır. Bu doğru toplumsallaşamamak olarak bireyci süreç, kendinden sonraki nesillere de olumsuz örnek oluşturması bakımından toplumun geleceği için büyük bir tehlikedir.’’ değerlendirmesini yaptı.

Çocukluk döneminden itibaren bireylerin medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmeleri gerektiğini anlatan Mustafa Yürekli, ‘’Bu sorumluluk, hem eğitim hem  aile, hem diyanet hem de medya kurumunun sorumluluğundadır. Medya kuruluşları program içeriklerini hazırlarken, bunların toplumsal değerlere uygunluğu konusunda hassasiyet göstermelidir. Ailelerde ve dolayısıyla toplumda; televizyon, internet ve sosyal medya bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturulmalı, bu araçları nesnel kullanmamanın bireylere ve dolayısıyla topluma vereceği zararlar konusunda bilinçlendirilmelidir. Eğitimin her kademesinde ve medyada, değerler eğitimine ağırlık verilmeli, iyi örneklerin daha çok yer alması sağlanmalıdır.’’ dedi.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli, ‘’Gençler, kendilerine sunulan her şeyi birer gerçeklik olarak algılamamaları için, kitle iletişim araçlarından yapılan yayınları iyi analiz edebilecek şekilde yetiştirilmeleri, kısaca medya okur yazarlığı oldukça önemlidir!’’ dedi.
Kaynak: Ulu Kanal

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.