Bu kartla gazetecilik yapabilecek miyim?

Bu kartla gazetecilik yapabilecek miyim?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, demokrasinin katılımcı hale gelmesinde ve şeffaflıkta medyanın üstlendiği rolün giderek artacağını söyledi. Gül,...


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, demokrasinin katılımcı hale gelmesinde ve şeffaflıkta medyanın üstlendiği rolün giderek artacağını söyledi. 

Gül, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek başkanlığındaki Basın Kartı Komisyonu heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. 

Alınan bilgiye göre kabulde, Cumhurbaşkanı Gül'e temsili Sarı Basın Kartı takdim edildi. Bunun üzerine Gül, Sarı Basın Kartını 'önemli bir referans' olarak niteledi ve 'Hep etrafımızdan duyardık. Basın kartı çok zor alınan bir kart. Bu kartla ben de gazetecilik yapabilecek miyim?' dedi. 

Basın Kartı Komisyonu çalışmaları hakkında Gül'e bilgi veren Melek, yılda en az üç kez toplanan 13 kişilik komisyonun 'ilk kez' ve 'sürekli' olmak üzere iki kategorideki başvuruları değerlendirdiğini anlattı. Melek, 2010'un ilk toplantısında 241 ilk, 128 sürekli olmak üzere toplam 369 başvurunun müzakereye alındığını kaydetti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni temsilen komisyona katılan Orhan Erinç de kartın belli kriterlerle verildiğini ve hologram gibi güvenlik özellikleri ihtiva ettiğini belirtti. Kartın meslekten ayrılanlardan üç ay içinde geri alındığını anlatan Erinç, 'Basın kartının kimlik olarak kabul edilmesi hususunda farklı kurumlarda farklı içtihatlarla karşı karşıya geliyoruz. Başbakanlık'a bağlı bir genel müdürlüğün komisyon kararıyla verdiği basın kartı, maalesef bazı bakanlıklara bağlı kuruluşlar tarafından kabul görmüyor. Bu konuda desteklerinizi istirham ediyoruz' dedi.

İletişim dünyasındaki değişimler ve basının sorunları üzerinde de durulan kabulde, heyette Basın Şeref Kartı taşıyan gazetecileri temsilen bulunan Ali İhsan Göğüş de gazeteciliğin eski dönemlerini anlattı. 

'MEDYA DEĞİŞİMDE KİLİT ROLE SAHİP'

Cumhurbaşkanı Gül ise teknoloji alanındaki gelişmelere dikkati çekerek, bu değişimin kendini en iyi gösterdiği alanın medya sektörü olduğunu ve dünyadaki gelişmelerin her yerden anlık izlenebildiğini söyledi. 

Medyanın dünyada ve Türkiye'de yaşanan değişimde kilit rol üstlendiğinin altını çizen Gül, demokrasinin katılımcı hale gelmesinde ve şeffaflıkta medyanın üstlendiği rolün giderek artacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Sarı Basın Kartının kimlik olarak kabul edilmesiyle ilgili talepler karşısında da, 'Bu konuda biz de gerekli çalışmaları yapalım. Basın kartının eski itibarına kavuşması talebinizi not aldım' diye konuştu.

Heyette Basın Şeref Kartı taşıyan gazetecileri temsilen Ali İhsan Göğüş, Sürekli Basın Kartı taşıyan gazetecileri temsilen Ali Baransel, Gazeteciler Cemiyetini temsilen Nazmi Bilgin, Türkiye Gazeteciler Cemiyetini temsilen Orhan Erinç, Turgay Olcayto, İzmir Gazeteciler Cemiyetini temsilen Atilla Sertel, Türkiye Gazeteciler Sendikasını temsilen Ercan Sadık İpekçi, Tuncay Yıldırım, Mutlu Mete, Gazete Sahipleri Derneğini temsilen Turhan Bozkurt, Türkiye Gazeteciler Federasyonunu temsilen Yılmaz Karaca, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü temsilen Hüseyin Topal ve Bahattin Akyön yer aldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler