muhammed emin

muhammed emin

büyüyünce artist olacağım..

büyüyünce artist olacağım..

97-98 yılları idi.. erkek yeğenlerimden ikisi "büyüyünce ne olmak istiyorsunuz?" sorusuna "çöpçü olmak istiyoruz" derlerdi.. nedenini ise; çöp kamyonunun arkasına asılarak gitmek olduğu şeklinde açıklarlardı..

bugün ise; birisi uluslararası finans mezunu, diğeri inşaat mühendisi oldu. 2 sene daha okusalardı başarılı birer çöpçü olabilirlerdi(!) fakat laf dinleyen kim!.. çocukluklarında olmak istedikleri çöpçülük mazideki tebessüm anektodu olarak kaldı ise de, her ikisinin de büyüdüklerinde (koydukları) hedef ile okuyup bitirdikleri üniversite ve bölüm aynı değildi..

gençlerimizi millet olarak ihtiyacımız olan bölümleri okumaları için teşvik etmeliyiz.. şayet bu hususta başarılı olamıyorsak işte o zaman da istidatlarına göre meslek/bölüm seçmeye yardım ve teşvik etmeliyiz.. yaklaşık 6-7 seneden beri bu hususu her platformda dile getiriyorum.. eğer benim hal-i hazırda üniversite okuyacak çocuklarım olsaydı kesinlikle onları sinema tv, sahne görüntüleri, basın yayın.. veya medya ile ilgili bölümleri okumaları için gayret sarf ederdim.. günümüzde medyanın gücü yadsınamaz.. her ne kadar 4. kuvvet olarak tanımlansa da internet ve tv kanallarının yaygınlaşması ile günümüzde 1. kuvvet olduğunu söylemek hiç de mübâlağa sayılmaz..! sinemanın ve hususiyle tv' un toplum üzerindeki sosyo-kültürel etkisinin önemini görmezden gelemeyiz..! toplumları kanalize etmede, bireylerin kafasında doğru tarih bilinci oluşturmada, konjöktürel siyasi bilinci vermede, ahlâki ve kültürel erezyona karşı mücâdele etmede, bid'a ve hurâfelerden arınmış sahih bir din öğretisi için bu silahları kullanacak komutan (yönetmen/editör/prodüktör) lara, bu uğurda savaşacak asker (aktör/sahne ve sinema san'atçıları) lere şiddetle ihtiyaç var. hiç bir ideal çaba ve gayret olmadan kendiliğinden gelmez.. ileriye dönük emel ve arzumuza yönelik plan ve proğramlı çalışmamız gerekiyor.. bizler, sinelerimizdeki taşıdığımız iman ile misyon sahibi kişileriz.. cehd ve gayret etmekle mükellefiz..

وَالَّذٖينَ جَاهَدُوا فٖينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَاؕ وَاِنَّ اللّٰهَ لَمَعَ الْمُحْسِنٖينَ

bizim uğrumuzda elinden gelen çabayı sarfedenlere gelince, onları bize ulaşan yollara mutlaka yöneltiriz. kuşkusuz allah iyilik yapanların yanındadır. (ankebut 69)

vaad allah'ındır. biz üzerimize düşeni yapmak (cehd ve gayret) ile mükellefiz.. yollarımızı açmak, yoluna iletmek o'nun vaadidir.

muhammed emin / 22 zilhicce 1442

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
muhammed emin Arşivi