Mahmut Eraslan

Mahmut Eraslan

Cami ve mescitlerin durumu...

Cami ve mescitlerin durumu...

Ulu Camii, Şadırvan, Büyüksaat ve Taşköprü yerli-yabancı turistlerin ziyaret ettiği Adana’mızın gözde yerlerinden birkaç tanesi.

Tarihi yapılarımızın korunması, temizlik, tertip-düzeni, daha işlevsel olması maddi ve manevi açıdan üzerinde durulması gereken çok önemli bir konudur.

Ziyaretçisi ve cemaatiyle işlek olan Ulu Camii'mizin en büyük eksiği insanların kullanabilecekleri ne bir tuvaleti var ne de abdest alabilecekleri bir yeri.

Bilenler diyecekler ki Şadırvan var yanında tuvalet, doğrudur lakin tuvalet erkeklere yönelik, hanımlar için ne tuvalet ne de abdest alabilecek bir yer mevcut.

Sorun bununla da sınırlı değil, engellilerin bu camiye girebilme olanağı yok, hanımların namaz kılacakları bölüm Camii'nin dip tarafında küçük bir yer.

Bu sadece Ulu Camii’ ye has bir sorun değil elbette, maalesef birçok camimizde hanımların ve engellilerin abdest alabileceği bir yer yok, işin daha vahim olan tarafı hanımların namaz kılabilecekleri bir yerin olmaması, olanlarında merdiven altı kuytu bir yerde olması.

Hadi hanımlar abdesti varsa atılda olsa bazı camilerde namaz kılabilecekleri bir yer bulabiliyorlar, engelli kardeşlerimizin camiye girebilmeleri için değil bir, birçok engeli aşmaları gerekiyor.

Maalesef camilerimiz sağlıklı vatandaşlarımız ve erkekler için inşa edilmiş!

Benzer sorunları kamu kurumlarında, alışveriş merkezlerinde ve uzun yol araçlarının durdukları dinlenme tesislerinde görüyoruz. Birçok yerde mescit yok, olanlarda merdiven altı, atıl yerlerde, hijyen, tertip-düzen, havalandırması olmayan ve kısmen depo olarak kullanılan yerler.

Siz hiçbir AVM’nin teras katı manzaralı hava alan nezih bir ortamda mescidi olduğunu gördünüz mü?

Dine verdiğimiz değer, ibadet eden insanlara verilen hizmet bu olmamalı.

İbadet eden insanların sessizliği, yetki sahiplerinin ilgi yetersizliği sonucu bu üzücü manzaraları görüyoruz.

Yapılacak yeni camilerde erkek, kadın ve engellilerin kullanabilecekleri tuvaletler, rampalar, bahçesinde yaşlıların dinlenebileceği kamelyalar, çocukların oynayabilecekleri parklar inşa edilmeli.

Camii ve mescitlerin erkekler, hanımlar, yaşlılar, engelliler ve çocuklarımızın abdest alıp ibadetlerini rahatça yapabilecekleri şekilde fiziki düzenlemeye ihtiyacımız var

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mahmut Eraslan Arşivi