Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

CHP niçin Erbakan'a sığınıyor?


Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa geçişiyle başlayan CHP'deki değişim süreci, Erbakan'a sığınma boyutuna vardı..

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un "Erbakan CHP üyesi oldu." açıklamasına ilişkin düşüncelerimi açıklamak istiyorum bu yazıda..

Önce Erbakan'ın nasıl CHP üyesi olduğunu açıklığa kavuşturmak gerekiyor. Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın yeğeni Sabri Erbakan'ın MYK'da alınan kararla CHP'ye üye olmuş.. Haluk Koç, "Sabri Erbakan, 12. Madde uyarınca üyelik teklifiyle getirildi. MYK'dan oy birliğiyle alınan kararla CHP üyesi oldu. CHP bir kitle partisidir" dedi.

Sabri Erbakan'ın CHP'nin İstanbul Fatih Belediye Başkan Adayı olacağı iddia ediliyor. Hiç şüphesiz Sabri Erbakan'ın CHP üyesi ve belediye başkanı adayı olması, Mustafa Sarıgül'ün CHP üyeliği ve belediye başkanı adaylığından daha doğru, daha büyük bir gelişme.

CHP geleceğin büyük Türkiye'sinin siyasetinde yer alamayacak, tarihin parti mezarlığını boyalayacak diye, az yazıp çizmedim. Yürünmüş yollar yok sayılmıyor, politik geçmişi CHP'nin yakasını bırakmıyor.. Bu tarihi yükün altında ezildiğinden bir gün CHP kapısına kilit vuracaktır. Tıpkı DP gibi, AP gibi, DYP gibi, DSP gibi küçük bir parti haline gelecektir..

CHP yönetimi, Sabri Erbakan'ı Necmettin Erbakan'ın yeğeni olduğu için saflarına alıyor.. Bir başka ifadeyle, Erbakan'ın hatırasından yararlanmaya çalışıyor.

Bugün Sabri Erbakan'la Fatih'te kazanmak isteyen CHP, bunu başarırsa, yarın Fatih Erbakan'la da Türkiye'de kazanmayı deneyebilir.

Topluma yabancılıktan kurtulup yerli bir politika izleyecekse, CHP'nin varacağı yer, Milli Görüş'ü savunmak değil mi? AK Parti'ye muhalefeti ancak Milli Görüş çizgisinden yapabilir..

CHP'nin, yıllarca mücadele ettiği Necmettin Erbakan'ın adından öte, görüşlerini ve programını savunduğu görülürse, şaşmamak gerek.. CHP'yi geleceğe sadece Erbakan ismi ve davası taşıyabilir çünkü..

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.