1. HABERLER

  2. ÜST HABERLER

  3. Çifte standarda son verin
Çifte standarda son verin

Çifte standarda son verin

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, uluslararası kuruluşlara çifte standarda son vermeleri çağrısında bulundu.  BAKÜ (AA) - Azerbaycan Cumhurbaşkanı...

A+A-


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, uluslararası kuruluşlara çifte standarda son vermeleri çağrısında bulundu.

 

 

BAKÜ (AA) - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, uluslararası kuruluşlara çifte standarda son vermeleri çağrısında bulundu.

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT PA) Genel Kurul Toplantısı başladı.

 

Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü'de düzenlenen toplantının açılış oturumundaki konuşmasında, ülkesinin bağımsızlık sürecinde yaşanan zorluklardan bahsederek, genç bir ülke olmasına rağmen Azerbaycan'ın kısa zamanda ekonomik, siyasi ve demokratik reformlar gerçekleştirdiğini söyledi.

 

Demokratik kurumların tam kapasiteyle çalıştığını, temel insan hak ve özgürlüklerinin, ifade, medya, internet ve serbest toplanma özgürlüklerinin sağlandığını savunan Aliyev, başarılı gelişme için bunların en önemli şartlar olduğuna dikkati çekti.

 

Amaçlarına ulaşmak için sadece ekonomik reformların yeterli olmadığına işaret eden Aliyev, kısa zamanda çağdaş ve özgüvenli devlet oluşturduklarını belirtti.

 

Siyasi reformların toplumda çok iyi ortam oluşturduğunu, uluslararası alanda da aktif politika uyguladıklarını ifade eden Aliyev, şöyle devam etti:

 

"Verdiğimiz sözlerle icraatlarımız örtüşüyor. Azerbaycan, güvenilir ortak olarak kabul ediliyor. Dış politikamızda AB ülkeleriyle ilişki bizim için öncelik taşıyor. Ayrıca birçok önemli uluslararası kuruma üyeyiz. İki buçuk yıl önce 155 devletin desteğiyle BM Güvenlik Konseyi geçici başkanlığını yürüttük. Bu uluslararası alanda şimdiye kadar elde ettiğimiz siyasi ve diplomatik zafer olmuştu."

 

Azerbaycan'ın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığını yürüttüğünü hatırlatan Aliyev, başkanlık dönemlerinde, uluslararası kurumların aldığı kararların uygulanmasındaki çifte standardın sonlandırılmasına öncelik vereceklerini kaydetti.

 

Uygulanan çifte standarttan Azerbaycan'ın da rahatsız olduğunu dile getiren Aliyev, şunları söyledi:

 

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bazı kararları saatler içinde uygulanıyor. Konu Azerbaycan'ın sorunu olunca ise 20 yıldan fazladır bekleniliyor. Çifte standarda son verilmelidir. Bu devam ettiğinde uluslararası kurumlara olan güven azalacaktır. Azerbaycan, 20 yıldan fazladır Ermeni işgalinden muzdarip. Topraklarımızın yüzde 20'si Ermenilerin işgali altında bulunuyor. Bir milyondan fazla insanımız toprağını terketmek zorunda kaldı. Ermeniler bize karşı etnik temizlik politikası uyguladı. Dünyanın birçok ülkesi, Hocalıda yaşananları soykırım olarak tanıdı. Ermenistan ise BMGK'nın ve diğer uluslararası kurumların işgalin sonlandırılmasına dair kararını hiçe sayıyor. Ermeniler bir an önce işgale son vermelidir. Kendi mukadderatını tayin konusuna gelince, bu konu da bizim torak bütünlüğümüz çerçevesinde çözülmelidir. Ermeniler yıllar önce zaten Ermenistan'ı kurarak kendi mukadderatlarını belirlediler. Neden bizim topraklarda ikinci bir devlet kursunlar ki?"

 

AGİT'e üye ülkelerin bakan, meclis başkanı ve parlamenterlerinden oluşan yaklaşık 600 kişinin katıldığı toplantı dört gün sürecek. Toplantıda Türkiye'yi AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki heyet temsil ediyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.