Cono'ları da gizli kamera yakmış!

Cono'ları da gizli kamera yakmış!

 'Cono'lara yönelik yapılan operasyonu bakın hangi görüntüler başlattı...Adana'da kamuoyunda ''Cono aşireti'' olarak bilinen insanların yaşadığı...

 

'Cono'lara yönelik yapılan operasyonu bakın hangi görüntüler başlattı...

Adana'da kamuoyunda ''Cono aşireti'' olarak bilinen insanların yaşadığı mahallede, uyuşturucu satışına yönelik biner polisin katılımıyla iki kez düzenlenen ve 35 kişinin tutuklandığı operasyonların bir bağımlının yetkililere gönderdiği gizli kamera görüntülerinin ardından düzenlendiği öğrenildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin, 20 Nisan ve 6 Mayıs tarihinde, uyuşturucu ticaretiyle ilgili ''torbacı'' diye tabir edilen sokak satıcılarına yönelik Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde gerçekleştirilen operasyonların Adana Valisi İlhan Atış ile savcılığa gönderilen görüntülerin ardından düzenlendiği belirtildi.

Adını açıklamayan bir madde bağımlısı, aylarca gizli kamera kullanarak çektiği görüntülerini birleştirip bir film haline getirip, önce uyuşturucuyla mücadeleye verdiği önem ve madde bağımlılarının tedavisi için yaptıkları ile gündeme gelen Vali İlhan Atış'a gönderdi.

Görüntüleri makamında izleyen Atış, ardından İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'i yanına çağırıp bir kez de beraber izledi.

Bağımlının CD ile gönderdiği mektubunda yazdığı, ''Bu mahalleden bizi kurtarın. Uyuşturucuyu tüm topluma yayıyorlar. Ben yandım, başkaları yanmasın. Gençler, yaşları 14-15 bile olmayan çocuklar, uyuşturucu için her şeyi yapıyorlar. Genç kızlar, bağımlı oldukları uyuşturucu bulabilmek için belki haftalarca, aylarca yıkanmayan pis kokulu satıcılarla birlikte oluyorlar. Uyuşturucuyla mücadelede önce maddenin teminin önüne geçilmesi gerekir'' şeklindeki ifadelerini de okuyan Atış, bu sorunun çözülmesi ve uyuşturucu satışının önüne geçilmesi için Kesmez'e talimat verdi.

Kesmez, daha sonra Cumhuriyet Savcılığına da gönderilen ihbar mektubuyla ilgili çalışmayı başlattı. Emniyet Müdür yardımcıları ve KOM Şube Müdürü ile görüşen Kesmez, görüntülerin dikkatle incelenip zanlıların tespitinin yapılmasını ve fiziki takiple adreslerin belirlenerek operasyonun başlatılmasını istedi.

GÖRÜNTÜLERDEN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaklaşık bir ay süren çalışmaları sonucu görüntüler saniye saniye incelenip, zanlıları ve madde bağımlılarının kimlikleri tespit edildi.

Mahalleye giden ve alıcı gibi davranan polis ekipleri, zanlıların adreslerini fiziki takiple belirledi. Ardından 20 Nisanda yapılan ilk operasyon için düğmeye basıldı.

Özel Harekat Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler başta olmak üzere, bin polisin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 47 kişiden 35'i tutuklandı. Tutuklananların arasında çoğunlukla görüntüde uyuşturucu sattıkları açıkça gözlenen, kimlikleri önceden tespit edilen kişiler bulunuyor.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ

Kimliğini gizleyen madde bağımlısının çektiği kamera kayıtlarında çarpıcı görüntüler de ortaya çıkıyor. Bazı uyuşturucu satıcıları, verdikleri eroinin kalitesini göstermek için bağımlılardan deneme yapmalarını istiyor.

Uyuşturucu satıcıları, ailesinin de yaşadığı evin içinde uyuşturucu alışverişini yapmaktan çekinmiyor. Görüntüde 4-5 yaşlarında bir kız çocuğunun gözleri önünde babası, bağımlılara uyuşturucu satarken görünüyor. Üstelik bağımlılar, aldıkları uyuşturucuyu bu kız çocuğunun önünde kullanıyor.

Uyuşturucu satışı yapılan evlerin hemen hemen hepsinin bahçesinde ahır gibi 3-4 metrekareyi geçmeyen yapılar bulunuyor. Bu küçücük ve pislik içindeki yerlerde 6-7 kişi aynı anda uyuşturucu kullanıyor.

Görüntülerde özellikle kadınların uyuşturucu satışında aktif olarak yer aldığı da gözleniyor. Bu görüntüler üzerine operasyonda yakalanan kadınların, oldukça rahat tavırlarla bağımlılara önce uyuşturucuyu gösterip, ardından parayı aldıkları görünüyor.

Yapılan incelemeler sonucu, bazı bağımlıların evlerindeki halı, kilim, bisiklet, mutfak aletleri gibi eşyayı getirip karşılığında uyuşturucu almaya çalıştıkları belirtildi. Bir gencin, kavanozla çikolata getirerek eroinle takas etmek istediği kaydedildi. Genç yaştaki bazı kadın bağımlıların da satıcıyla cinsel ilişkiye girmek zorunda kaldıkları bildirildi.

Ulubatlı Hasan Mahallesi'ndeki madde bağımlılarından uyuşturucu almak isteyenlerin arasında yükseköğretim mezunlarının bulunduğu vurgulandı.

Bu arada, görüntüleri kaydeden uyuşturucu madde bağımlısının mektubunda, bu tip satıcıları görüntülemeye devam edeceğini yazdığı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler