Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bu yola milletimizle çıktık

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bu yola milletimizle çıktık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben milletime inanıyorum, güveniyorum. Biz milletimizle bu yola çıktık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bu yola milletimizle çıktık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben milletime inanıyorum, güveniyorum. Biz milletimizle bu yola çıktık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bu yola milletimizle çıktık

İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küçükçekmece mitinginde halka sesleniyor.

Erdoğan, "Biz icazeti milletten aldık, milletten. (Selahattin Demirtaş) Selo'dan değil. Onun için zaten aday olduğunda genel başkanı kendisini nasıl çağırıyor? 'Gel bakalım Muharrem.' Niye? Çünkü yakında 'Git bakalım, git Muharrem.' diyecek. Çünkü neticeyi biliyor, neticeyi görüyor. Ben milletime inanıyorum, güveniyorum. Biz milletimizle bu yola çıktık." dedi.

Canlı yayını izlemek için tıklayın

 

İSTANBUL

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küçükçekmece mitingindeki konuşmasında, katılımın muhteşem olduğunu belirterek, bugüne kadar Küçükçekmecelileri hiç böyle görmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların rehavete kapılmamaları gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün dost, ahbap hepsini yarın sandığa götüreceğiz. Diyeceğiz ki, 'Sakın rehavet yok, sen de gel, sen de katıl bize' diyeceğiz. İster CHP'li olsun, ister Saadetli olsun, ister İYİ Partili olsun, ister HDP'li olsun hepsini bu yol arkadaşlığımıza davet edelim. İşi hafiften alırsak 'keşke şunu da yapsaydık' demeyelim, hepsini bitirelim. Size inanıyorum, Küçükçekmeceli kardeşlerime inanıyorum. Size Esenyurt'tan selamlar getirdim, size Beylikdüzü'nden, Avcılar'dan selam getirdim. Oralarda da böyle muhteşem katılımlar vardı. Şimdi sizin selamınızı da Eyüpsultan'a götüreceğim. Son noktayı orada koyacağız. 

Bu CHP'yi tanıyorsunuz değil mi? Ama ben size bir iki örnek vereyim. Bunlar geçmişte ne yaptılar biliyor musunuz? Bunlar açık oy, gizli tasnif yaptılar yani oyu kime veriyor ona baktılar. CHP'ye vermesi lazım. Sayımı da kendileri gizli yaptı ki istedikleri gibi rakam çıkardılar. CHP'nin cemaziyelevveli bu. Siz CHP'nin teşkilat mensuplarının vali olduğunu bilir misiniz? İl başkanı aynı zamanda vali. Bunların demokrasi anlayışı bu. Yarın bunlara bir Osmanlı tokadına var mıyız? Demokratik bir şekilde, hukuk içinde gereken dersi inşallah yarın bunlara veriyoruz. Ama sandıklarda sayımı takip edeceğim bakayım Küçükçekmece yarın ne diyor? Çünkü yarın çıkacak oy aynı zamanda Mart 2019'daki durumu da gösterecek."

Erdoğan, "Biz icazeti milletten aldık, milletten. (Selahattin Demirtaş) Selo'dan değil. Onun için zaten aday olduğunda genel başkanı kendisini nasıl çağırıyor? 'Gel bakalım Muharrem.' Niye? Çünkü yakında 'Git bakalım, git Muharrem.' diyecek. Çünkü neticeyi biliyor, neticeyi görüyor. Ben milletime inanıyorum, güveniyorum. Biz milletimizle bu yola çıktık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sağlıkta attığımız adımlarla dünyaya örnek olma yolundayız." açıklamasında bulundu.

Davos'ta "One minute" dediğini hatırlatan Erdoğan, "Siyonistler bunu hazmedemediler. Peki, BM'de ne dedik? 'Dünya beşten büyüktür' dedik. Şu anda dünya bizim bu tavrımızla ciddi manada yoğruluyor mu? Ama dikkat edin, kıskanıyorlar. Dünyada şu anda iki lider çok deneyimli, birisi Sayın Putin, birisi de bu evladınız Tayyip Erdoğan. Büyük lider olmak tecrübe ister. Bunlarda böyle bir tecrübe var mı? Hangisinde tecrübe var? Bay Muharrem'de mi var, diğerlerinde mi var?" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Edirne Cezaevi'ndeki Selahattin Demirtaş'ı ziyaret ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bunların ağzından terörle mücadele duydunuz mu? Terörün arkasında olduğu bir kişiyi sen niye ziyaret ediyorsun be arkadaş? Ne işin var senin orada? Senin ziyaret edeceğin yer neresi, burası. Biz icazeti milletten aldık milletten, Selo'dan değil. Onun için zaten çok enteresan aday olduğunda genel başkanı kendisini nasıl çağırıyor, 'Gel bakalım Muharrem gel.' Niye? Çünkü yakında da ne diyecek 'Git bakalım Muharrem git.' Çünkü neticeyi biliyor, neticeyi görüyor ama ben milletime inanıyorum, milletime güveniyorum. Zira biz milletimizle bu yola çıktık. Ne dedik 'Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan. Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan. Elde sensin, dilde sen, gönüldesin, baştasın. Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.' Beraber miyiz?"

Üniversitesi olmayan il kalmadığını, 75 olan üniversite sayısını 205'e çıkardıklarını hatırlatan Erdoğan, hükümeti aldıklarında 45 lira burs verildiğini, şimdi ise bunun 470 liraya çıktığını, masterda 940, doktorada ise asgari ücret tutarında burs verdiklerini anlattı. 

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "16 senede ne yaptın?" sözünü aktaran Erdoğan, "Ben san daha ne anlatayım. Gözü var görmez, kulağı var duymaz. Çünkü bunların kalpleri mühürlüdür." ifadelerini kullandı. 

"İkitelli'de 3 bin 300 yataklı şehir hastanesini yapıyoruz"

Erdoğan, sağlıkta devrim niteliğinde adımlar attıklarını vurgulayarak, "Sağlıkta sizin gidemediğiniz yer var mı? Her yere hastaneye gidebiliyor musunuz? İlaçlarınızı rahatlıkla alabiliyor musunuz? Peki, Bay Kemal'in zamanında alabiliyor muydunuz? Hastanelerimizin hali neydi? Şimdi size biliyorsunuz bir yakın hastane daha yapıyoruz. İkitelli'de 3 bin 300 yataklı şehir hastanesini yapıyoruz. Artık orada zaten Küçükçekmeceli bütün ihtiyaçlarını giderebilecek ama size de bu yakışır. Ben de diyorum ki, Amerika'nın Cleveland'ı varsa bizim de İkitelli'de şehir hastanemiz var. Şimdi bizim tek eksiğimiz ne biliyor musunuz? Bol miktarda inşallah bu noktalarda doktorlarımızı artıracağız, onun için çok çalışıyoruz. Hocalarımızı artıracağız." dedi. 

Vatandaşların "Lise mezununun hemşire yapılması" yönündeki taleplerine Erdoğan, "Lise mezununu hemşire yapamayız. Hemşire yardımcılığında bir süre geçirecek, orada tecrübeyi edinecek. Ondan sonra yapacağız. Bu tecrübe işidir. Liseliye bu imkan verilmiyordu, bu imkanı ben getirdim. Dedim ki, lise mezunları da şu anda hemşire yardımcısı olarak girecek, belli bir tecrübeden sonra onları da hemşire yapacağız hatta 2 yıllık yükseköğretimi yaptığı anda onları da hemşire yapabiliriz. 4 yıl bir defa başhemşire olma sürecini getirecek. Yapacağımız işi bilerek yapalım ki yarın Allah göstermesin birisi 'İğne yaparken öldü' bunu dedirtmeyelim. Yardımcı hemşire olması bile nedir, bir berekettir. Biz şimdi bunları hastanelerimizde değerlendirelim, yetiştirelim istiyoruz. Sağlıkta bu attığımız adımlarla dünyaya örnek olma yolundayız." şeklinde yanıt verdi. 

"81 milyonluk Türkiye'yi biz bu çıraklara mı teslim edeceğiz?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 bin 100 kilometre bölünmüş yola 15 yılda 20 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Bay Kemal bu yollardan hiç geçmemiş, Bay Muharrem hiç geçmemiş. Bay Muharrem geçen gün kafayı Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün fiyatına taktı. Bay Muharrem, Yavuz Sultan Selim Köprüsü olmasa nereden gidecektin Yalova'ya? İkinci köprüden öyle mi veya birinci köprüden. Sen yine oradan git. 'Onun ücreti var' diyor. Bayramda biz hepsini ücretsiz yaptık. Burası burası kamu özel ortaklığıyla yapıldı ama sen bunu istismar aracı olarak kullanıyorsan, yazıklar olsun. Senin zaten paran da vardır ya, yalan söyleme. Bu da yoksa sandalla git Bay Muharrem sandalla. 

Biz şu anda Avrasya Tüneli'ni yaptık mı? Bunun yanında Marmaray'ı yaptık mı? Bak şimdi ben size çok ürkütücü bir rakam vereceğim. 29 ekim 2013'te Marmaray'ı açtık, Şu ana kadar Marmaray'dan ne kadar yolcu geçti biliyor musunuz, 268 milyon yolcu geçti. Ne kadar hayırlı bir iş olduğunu anlıyor musunuz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, 26 ağustos 2016'da açtık. Ne kadar araç geçti biliyor musunuz, 69 milyon araç geçti. Avrasya Tüneli 20 Aralık 2016, ne kadar araç geçti biliyor musunuz, 23 milyon. Osman Gazi'yi 30 Haziran 2016'da açtık. 13 milyon 384 bin araç geçti. Yaptığımız iş ülkenin ihtiyacı. Ya biz dertliyiz dertli. Demek ki biz vatandaşımızın ihtiyacını yakalamışız. Ne lazım, bunu görüyoruz, biliyoruz, adımı da ona göre atıyoruz."

Eğitimde ve sağlıkla kararlı adımlar atacaklarını vurgulayan Erdoğan, 25 olan havalimanı sayısını 59'a çıkardıklarını ve gidilmedik bir yer kalmadığını belirterek, Hakkari'den, Ağrı'ya ve Kars'a kadar havalimanı yaptıklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük devletin güçlü lider istediğini belirterek, katılımcılara şöyle seslendi:

"Dükkanınızı bir çırağa teslim eder misiniz? Bunlar çırak bile değil. Öyleyse burada kararlı davranacağız. 81 milyonluk Türkiye'yi, biz bu çıraklara mı teslim edeceğiz? Bunların hakaretlerine, iftiralarına aldanmayın. İşimize bakalım ve yürüyüşümüze devam edelim. Artık büyüyen bir Türkiye var ve bu Türkiye'yi biz aldığımızda dünyada 24. sıradaydı. 17. sıraya çıkardık, G20 ülkeleri arasına girdik. Avrupa'da OECD ülkeleri arasında 6. sıraya çıktık, ama yetmez daha güçlü olacağız ve dünyada ilk 10 ülke arasına Türkiye'yi sokacağız."

Eyüpsultan mitingi

Erdoğan, Eyüpsultan mitingindeki konuşmasına, "Kampanyaya Eyüpsultan'da başladık. Dedik ki artık finali de Eyüpsultan'da yapalım ve bugün finali burada yapıyoruz. Rabbim yarın akşam da inşallah bizlere zaferi nasip etsin." sözleriyle başladı.

Vatandaşlardan rehavete kapılmamalarını isteyen Erdoğan, "'Nasıl olsa biz seçimi kazandık' havasına girmeyeceğiz. Böyle bir aldatmacaya da gelmeyeceğiz. Sandığa gitmeyi ihmal etmeyin, sandıklara gidin, oylarınızı muhakkak kullanın." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimde Güneydoğu'daki vatandaşların daha hür biçimde oy kullanacağını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sandık güvenliğini elimizden geldiğince büyük oranda aldık. Buradan Güneydoğu'ya da sesleniyorum. Güneydoğu'ya geldiğimde söyledim. Sakın, korkuyu korkutun. Bütün tedbirleri aldık ve bu PKK'ya da bu HDP'ye de inşallah sandıklarda demokratik olarak bir dersi verelim. Osmanlı tokadına hazır mıyız? Bunu başardığımız anda Türkiye'de devran değişecek, yeni yönetim sistemiyle beraber değişecek. Sandığa gitmeyenleri muhakkak sandığa götürün."

Türkiye'nin kişi başına milli gelirde 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara yükseldiğini, ihracatın 36 milyar dolardan 162 milyar dolara çıktığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Merkez Bankası döviz rezervimiz 27,5 milyar dolardan 124 milyar dolara yükseldi. Bunlar durup dururken olmadı ki. Bay Kemal diyor ki '16 senede ne yaptınız?' Böyle diyor. Şimdi ben Bay Kemal'e, onun çırağı Bay Muharrem'e sesleniyorum: Yahu Marmaray'ı siz mi yaptınız? Avrasya Tüneli'ni siz mi yaptınız? Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü siz mi yaptınız? Osmangazi Köprüsü'nü siz mi yaptınız? Bu, Yalova'da oturuyor. Herhalde Osmangazi'den geçme fırsatını da bulamadı, fakat alışacak. Fiyatı yüksek geliyormuş. O zaman ikinci köprüden git, birinci köprüden git. Bunlara da yetecek paran yoksa sandalla git. Ne diyelim buna? Çünkü bunlar hiçbir yeniliğe tahammül edemiyorlar."

"Fizik hocası ama eğitimle falan alakası yok"

Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin fizik öğretmeni olduğunu hatırlatarak, "Fizik hocası ama eğitimle falan alakası yok. 10 tane öğretmenin SSK primini ödemeyen bu kişi Türkiye'nin yönetimine talip. Hale bak... Bunlardan yönetici olur mu?" dedi.

Üçüncü havalimanının 29 Ekim'de açılacağını dile getiren Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nın olduğu yere de Millet Bahçesi yapılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin kitaplarının ücretsiz dağıtıldığını ifade ederek, 280 bin derslik yapıldığını, 580 bin öğretmen atandığını, üniversite sayısının 205'e çıkarıldığını ve 81 ilde üniversite bulunduğunu söyledi.

"İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır" anlayışıyla baktıklarını belirten Erdoğan, "Ama Bay Kemal bilmiyor kendini. Bay Muharrem o da hiç bilmiyor. Nasıl olduysa Bay Kemal ondan kurtulmak için ne dedi? 'Gel bakalım Muharrem gel.' Şimdi ne yapacak? 'Git bakalım Muharrem git.' Yarın akşam onun sinyali." diye konuştu.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler