1. HABERLER

  2. SEÇİM 2018

  3. Din Kimlik ve Ön Yargı
Din Kimlik ve Ön Yargı

Din Kimlik ve Ön Yargı

Özellikle son elli yıl içerisinde, Batı'da, dinin sosyal davranışlar üzerinde nasıl bir etkide bulunduğu meselesi yoğun araştırmalara ve tartışmalara...

A+A-

Özellikle son elli yıl içerisinde, Batı'da, dinin sosyal davranışlar üzerinde nasıl bir etkide bulunduğu meselesi yoğun araştırmalara ve tartışmalara yol açmış, bu bağlamda bir yandan çeşitli ırklara yönelik stereotiplerin ve önyargıların ne ölçüde dinden kaynaklandığı araştırılırken, öte yandan dini grupların birbirlerine bakışları ve bunları besleyen sosyo-psikolojik süreçler incelenmeye başlanmıştır. Ülkemizde ise bu hususlarda yapılan çalışmalar henüz yeterli düzeyde değildir.

İşte bu alanda gözlenen boşluğu doldurmaya hizmet edeceği düşüncesiyle gerçekleştirilen bu çalışmada, üniversiteli gençlerin iç ve dış dini gruplara yönelik sosyal algıları araştırma konusu yapılmıştır.

Bu çerçevede gençlerin Müslümanlara, Hıristiyanlara, Yahudilere ve Budistlere yönelik stereotipleri, önyarıları, duygusal tepkiler ve sosyal mesafe tercihleri tespite çalışılmıştır. Bununla birlikte Sünni ve Alevi gençlerin kendilerini ve birbirlerini nasıl algılayıp, nasıl değerlendirdikleri ve birbirlerine karşı nasıl bir sosyal tutum geliştirdikleri problemi de çözümlenmeye gayret edilmiştir. Görgül bir nitelik arz eden bu çalışmadan elde edilen verilere dayanarak dini gruplara yönelik algı ve yargıların ardında yatan sosyo-psikolojik faktörler analiz edilirken sosyal kimlik ve sosyo-kognitif teoriler ön plana çıkarılmıştır.

Asım Yapıcı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.