1. HABERLER

  2. KÜLTÜR - SANAT - YAŞAM

  3. Diziler, turizmi olumlu etkiliyor
Diziler, turizmi olumlu etkiliyor

Diziler, turizmi olumlu etkiliyor

İMÜ tarafından yapılan yapılan bir araştırma, dizilerin Türkiye'nin imajının yanı sıra turizmini de olumlu etkilediğini ortaya koydu.İstanbul Medeniyet...

A+A-

İMÜ tarafından yapılan yapılan bir araştırma, dizilerin Türkiye'nin imajının yanı sıra turizmini de olumlu etkilediğini ortaya koydu.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, ihracatı giderek artan dizilerin, Türkiye'nin imajının yanı sıra turizmini de olumlu etkilediğini ortaya koydu.

Üniversitenin yazılı açıklamasına göre, araştırma kapsamında Makedonya, Hırvatistan, Bulgaristan ve Sırbistan'da iki binden fazla kişiyle anket yapıldı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Ender Demir ile Zagreb Üniversitesi'nden Dr. Davor Labas'ın yaptığı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında desteklenen "Türk TV Dizilerinin Türkiye İmajı ve Turizme Etkileri: Doğu Avrupa Örneği" başlıklı araştırma, Türk TV dizilerinin turizmi olumlu etkilediğini ortaya koydu.

Balkan ülkelerini kapsayan araştırmanın sonuçlarına göre, Türk televizyon dizileri Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi Balkan ülkelerinde de büyük ilgi görüyor. Türk dizilerine olan ilgi, turizm sektörünü de olumlu etkiliyor. Araştırmanın sonuçları, son yıllarda Balkan ve Ortadoğu ülkelerinden gelen turist sayısındaki artışın önemli bir nedeninin diziler olduğunu gösteriyor.

En büyük ilgi Makedonlardan

Araştırmanın sonuçlarına göre, Türk dizilerinin izlenme oranında Makedonya ilk sırada yer alıyor. Dört ülke içinde en düşük izleme oranına ise Hırvatistan sahip. Bir Türk dizisi bilme oranı Makedonya'da yüzde 90'a yakınken, diğer üç ülkede yüzde 80'ler civarında.

Dizileri daha çok kadınlar izlerken, düzenli olarak Türk dizisi izleyen kadınların oranı Makedonya ve Bulgaristan'da yüzde 47, Sırbistan'da yüzde 33 ve Hırvatistan'da ise yüzde 17 olarak gerçekleşti.

Düzenli olarak Türk dizisi izleyenlerin izlemeyenlere kıyasla Türkiye hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olduğunun vurgulandığı araştırmaya göre, henüz Türkiye'yi ziyaret etmemiş ve düzenli olarak Türk dizisi takip edenlerin yüzde 80'den fazlası Türkiye'yi ziyaret etmek istiyor.

Kaynak: AA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.