Emekliliğe kadar genel başkanlık

Emekliliğe kadar genel başkanlık

Bugün muhalefet sorunumuz var. İktidarla muhalefet arasında ciddi çap sorunu var. Muhalefet alternatif olamıyor.

Emekliliğe kadar genel başkanlık

Bugün muhalefet sorunumuz var. İktidarla muhalefet arasında ciddi çap sorunu var. Muhalefet alternatif olamıyor.

Ülkemizde siyasi parti başkanlığı şeklinin değişmesi gerekir. O makamın emekliliğe değin oturulacak bir makam olmadığı, ancak başarıyla korunabileceği ve kaybedenlerin orada oturamayacağı algı ve geleneğinin oluşturulması bir zorunluluktur.

Bugün muhalefet sorunumuz var. İktidarla muhalefet arasında ciddi çap sorunu var. Muhalefet alternatif olamıyor.

Halbuki iyi muhalefet iktidara da olumlu bir rüzgar olur. Onunla siyaset ve siyasetin topluma götürdüğü hizmette çıta yükselir.

İngiltere’den Bir Örnek

İngiltere’de seçim süreçlerinde tanınmış, başarılı kişiler partilerin başına geçer ve onların genel başkanlık süresini seçim başarıları belirler. Seçimi kaybeden asla genel başkanlığı koruyamaz.

Hem kaybettiği seçimle gitmeyen genel başkan “benim seçim kazanmak gibi bir derdim ve ülkeyi yönetmek gibi bir düşüncem yok. Ben sadece parti genel başkanlığı yapıyorum” düşüncesine göre hareket ediyordur ki, bu da siyaset mantığına uyan bir durum değildir.

Halkın Bilinci

Halkın bilinci güçlüdür. Halk lideri, liderlik vasıflılarını adeta hisseder. Birinde başarı ve hizmetin özelliklerini gördü mü ona sırtını dönmez.

Günümüzde bir seçimde halktan iktidar teveccühünü görmeyen bir liderin bir dahaki seçimde onu görmesi de pek mümkün olamıyor.

Eskiden belki olabiliyordu. Demirel “altı kez gitti, yedi kez geldi” mesela. Ama o eskide kaldı. Artık işler öyle yürümüyor. Bir seçimi kazanamayan, genelde, sonra da kazanamadan seçim seçim devam ediyor.

Halbuki ülkemizin başarılı insanlara ihtiyacı var.

Liderler kolay yetişmiyor. Birinde liderlik ve hizmet kumaşı varsa onun önü açılıp fırsat bulması olanağı sağlanmalıdır. Böylelikle hem siyasete bir kalite gelir, hem yetenekli insanlar heder olmamış olur, hem de iktidarın hizmet çıtası daha da yükselmiş olur.

Başarılı ve alternatif olabilecek bir muhalefetin iktidara, olumlu yönde, kamçı görevi yapmayacağını kim iddia edebilir?

Fikir Kadar Şahsiyet De Önemlidir

Elbette fikirlerin siyasiler üzerinde etkisi çoktur. Ama bir partinin oy oranını, kimsenin iktidar için gereken seviyeye yükseltemeyeceği doğru düşünce olamaz. En küçük bir partinin başına bile geçecek umut vadeden bir siyasetçi partisini iktidara taşıyabilir.
Bu sebeplerle başaramayan şahıslara takılıp kalınmamalı, başarısızın genel başkanlık koltuğunda oturmasına oluşturulacak siyasi teamüllerle mani olunmalıdır.

Tek Başarı İktidar Değil Ama

Bir siyasi için tek başarının iktidar olduğunu ifade ettiğimiz sanılmasın. Ülkenin, tıkanan yerlerde önünü açmak da, bazı odakların oyunlarına engel olup milli iradenin hakim olmasını sağlamak da ve muhalefette olunmasına rağmen güzel ve doğru bulduğu konularda iktidara veya öneride bulunan kimse destek olmak da siyaseten verimli ve başarılı olmaktır.

Bir parti başkanında bunların hiç biri yoksa, hedef ve amacı ülke ve millete hizmet olan siyaset ve partilerin de hayrı için genel başkanın değiştirilmesinden daha doğru ve faydalı bir şey olamaz herhalde.

 

Resul Davutoğlu

Ulu Kanal

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler