Erdoğan: Daha iddialı hedeflerle milletimizin hizmetinde olacağız

Erdoğan: Daha iddialı hedeflerle milletimizin hizmetinde olacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah 24 Haziran'dan sonra daha büyük, daha iddialı hedeflerle milletimizin hizmetinde olacağız." dedi.

Erdoğan: Daha iddialı hedeflerle milletimizin hizmetinde olacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah 24 Haziran'dan sonra daha büyük, daha iddialı hedeflerle milletimizin hizmetinde olacağız." dedi.

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 47. Muhtarlar Toplantısı'nda muhtarlarla iftarda bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm illere millet kıraathaneleri kuracaklarını Hatay'da bugün açıkladığını anımsatarak, "İskambil, okey, mokey oynama yeri değil, millet kıraathanesi." dedi. 

Millet kıraathanelerinde de kitapların olacağını ve buraya ilişkin projelerin hazırlandığını ve bunun takdimini televizyon programında yapacağını söyleyen Erdoğan, 100, 200, 400 metrekare ebatlarında, ilçelerin büyüklüğüne göre millet kıraathanelerinin yapılacağını ifade etti. 

"Orası ailelerin, gençlerin bütünleşme, birleşme ve birbirlerine sinerji verme yeri olacak." diyen Erdoğan, bunların süratle tamamlanacağını bildirdi. 

Bazı belediyelerin benzer çalışmalar yaptıklarını dile getiren Erdoğan, kendilerinin cumhurbaşkanlığı olarak bunu çok daha farklı bir şekilde ortaya koyacaklarını kaydetti. 

Erdoğan, Külliye içerisinde üst kısımda bulunan ana bina ve iki bloğun cumhurbaşkanlığı hizmetlerine mahsus olduğunu, diğer tüm eserlerin ise milletin kullanımına açık olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim işimiz Türkiye'ye eser kazandırmaktır. Ülkemize kazandırdığımız eserler bizim milletimiz nezdindeki ibra belgelerimizdir, berat belgelerimizdir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni satmaktan, yıkmaktan, kapatmaktan bahsedenler, önce gelsinler buradaki şu eserleri bir görsünler, burada verilen hizmetleri de incelesinler. Kendilerinin ömrü hayatlarında geride bıraktıkları böyle bir eser var mı? Önce onu söylesinler. Yıkmakla ülke kalkınmaz, kapatmakla milletimize hizmet verilmez, Türkiye'yi geri götürmekle muasır medeniyet seviyesine ulaşılmaz. Hele hele yalanla, iftirayla, çarpıtmayla elde edilecek hiçbir başarı olmaz."

İstanbul büyükşehir belediye başkanlığıyla başladıkları, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığıyla sürdürdükleri şekilde millete eser kazandırmaya ve hizmet vermeye devam edeceklerine işaret eden Erdoğan, "İnşallah 24 Haziran'dan sonra daha büyük ve daha iddialı hedeflerle milletimizin hizmetinde olacağız." diye konuştu. 

"Bay Kemal, bak bunları yaptık"

Üniversite sayısını 76'dan 207'ye çıkardıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitesiz il kalmadığını dile getirdi. 

"Bay Kemal, bak bunları yaptık." diyen Erdoğan, yüksek öğrenim yurtlarının kapasitesini 182 binden 634 bine yükselttiklerini, üniversite öğrencilerine verilen 45 lira kredi ve burs miktarını ise 470 liraya çıkardıklarını söyledi. 

Erdoğan, "Muhalefetin adaylarına sorun bakalım, iş başına geldiklerinde Türkiye'nin otomobili projesini durduracakları, burayı yıkacakları gibi ülkemizin bu kazanımlarını da kaldırıp atacaklar mı?" dedi. 

Göreve geldiklerinde 278 bin olan lisanslı sporcu sayısını bugün 8 milyon 368 bine ulaştırdıkları bilgisini veren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz geldiğimizde bu ülkede doğru dürüst internet kullanımı yoktu. Geniş bant internet abonesi sayısı sadece 3 bindi. Bugün bu sayı 69 milyona çıktı. TOKİ kanalıyla yapılan toplam konut sayısı 43 bindi. Biz buna 817 bin daha ilave ettik. Muhalefetin adayları interneti kesmeyi, yaptığımız konutları da yıkmayı düşünüyor olabilirler. Karşınıza çıktıklarında kendilerine bunları bir sorun. 

En büyük devrimlerden birini sağlıkta gerçekleştirdik. Hastanelerimizde 164 bin yatak vardı ve bunların çoğu koğuş sistemi sebebiyle adeta insanların üst üste istif edildiği yerlerden oluşuyordu. Sağlam girsen, hasta çıkıyordun. Merhum Savaş Ay'ın programında gösteriyorlar ya rezillik. Biz sadece bunları dönüştürmekle kalmadık, aynı zamanda çoğu nitelikli sınıfta 130 bin modern yatak ilave ettik buna."

Kendilerinden önce sağlık çalışanlarının sayısının 378 bin olduğunu aktaran Erdoğan, 530 bin yeni sağlık çalışanıyla bu sayıyı 917 bine çıkardıklarını ifade etti. 

"Hastanelerde MR mı vardı?" diye soran Erdoğan, MR'ından tomografisine ve ambulansına kadar her türlü araç gereci 5-10 kat artırdıklarını dile getirdi. 

 

Şehir hastaneleri 

Şimdi de şehir hastanelerini birer birer açtıklarını vurgulayan Erdoğan, şu ana kadar Yozgat, Isparta, Mersin, Adana ve Kayseri'deki hastaneleri hizmete açtıklarını söyledi. 

Yakında Manisa, Elazığ ve Eskişehir'deki hastaneleri de hizmete açacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki yıl sırada Ankara Etlik, Konya Karatay, Bursa, Kütahya, Tekirdağ, Gaziantep var. Bu şekilde inşallah 30 büyükşehirin tamamına da şehir hastanelerini açacağız." diye konuştu. 

Diğer adayların şehir hastanelerine de karşı olduklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

"Neymiş, çok büyük yatırımlarmış. Kendileri hep küçük düşündükleri ve öyle davrandıkları için herhalde yatırımların da öyle olmasını istiyorlar. Ulaşımdaki devrimi buraya gelirken bizzat gördünüz. Bölünmüş yol uzunluğu 79 senede 6 bin 100 kilometreydi. Biz ise 16 senede buna 19 bin 900 kilometre ilaveyle 26 bin kilometreye bölünmüş yolları çıkardık. Otoyollarımıza 943 kilometre ilave yaptık. Ülkemizde daha önce hiç olmayan hızlı tren hatlarında şimdilik bin 213 kilometredeyiz. Devam eden projelerle bu rakamı 10 bin kilometreye kadar çıkartacağız. 

Hava yolunu, halkın yolu haline getirdik. Bizim çocukluğumuzda, gençliğimizde uçakla yolculuğu hayal bile edemiyorduk. Şimdi 26 havalimanına 29 tane ilave ettik. Yolcu sayısını 34 milyondan 160 milyona çıkartarak, hava yolunu günlük hayatımızın içine sokmayı başardık. Ülkemizin sularını, musluklarımıza ve tarlalarımıza akıtmak için 276 barajımıza, 525 tane daha ilave ettik. Ey anamuhalefin başı, İstanbul'a belediye başkanı olduğumda İstanbul'u CHP'den aldım. İstanbul'un suyu yoktu, İstanbul'da çöp dağları vardı, hava kirliliği almış başını gidiyordu. Yine CHP'nin bir belediyesi Ümraniye'de çöplük patladı, 39 vatandaşımız orada öldü. Bundan haberin var mı senin? Biz geldik, o çöp dağlarını yok ettik. 180 kilometreden Istranca Dağları'ndan su getirdik. O gün bugündür artık İstanbul'un su sıkıntısı hamd olsun yok."

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarlarla iftarda bir araya gelerek konuşma yaptı. ( Murat Kula - Anadolu Ajansı )

07.06.2018 Murat Kula

1 / 14

 

"Bu yolda sonuna kadar yürümeye devam edeceğiz"

"Diğer cumhurbaşkanı adaylarının muhtarların adını dahi ağızlarına almadıklarını biliyorsunuz değil mi?" sorusunu yönelten Erdoğan, "Biz sizinle bu yolda sonuna kadar yürümeye devam edeceğiz." dedi.

Yaptıkları yatırımlara değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Daha Marmaray'ı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Avrasya Tüneli'ni, Osmangazi Köprüsü'nü, Nissibi Köprüsü'nü, Ilgaz'dan Ovit'e kadar her biri birer efsane olan tünelleri saymadım. Daha 29 Ekim'de hizmete açacağımız İstanbul'daki yeni havalimanımızı saymadım. Daha seçim beyannamemizde taahhüt ettiğimiz millet bahçeleri başta olmak üzere 146 projemizi saymadım. Sizlerden eski Türkiye manzaralarıyla işte bu hizmetleri karşılaştırmanızı ve ortaya çıkan tabloyu herkese anlatmanızı rica ediyorum. Çünkü biz yükselen bir Türkiye istiyorsak, benim sizin desteğinize ihtiyacım var."

Muhtarlarla bunun başarılacağına inandığını ifade eden Erdoğan, özellikle gençlerin bu gerçekleri çok iyi bilmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı. 

Bu işlerin esip gürlemekle, aklına geleni kürsüden söylemekle olmadığının da anlatılması gerektiğini belirten Erdoğan, "Bu işlerin proje, ekip ve azim işi olduğunu, hepsinden önemlisi inanç işi olduğunu anlatmalısınız. Biz boşuna 'iman varsa, imkan vardır' demiyoruz. Türkiye'yi 16 yılda nasıl 3,5 kat büyütmüşsek, önümüzdeki dönemde 2 kat daha büyütmekte kararlıyız. Yeter ki milletimizin desteği bizimle olsun. Yeter ki muhtarlarımız yanımızda olsun." diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler