Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Erdoğan, Hamaney ve Mursi buluşması


 

Mustafa Yürekli, Recep Tayyip Erdoğan, Ayetullah Hamaney ve Muhammed Mursi'nin Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da Cuma namazı kılarak fotoğraf vermelerinin İslam milletinin özlemini dindireceğini anlatıyor.

Müslümanlar, tek kurtuluş yolu olan İslam birliğini ve askeri paktını gerçekleşene kadar inatla yüksek sesle ifade etmek zorundalar. Suriye krizinin tek çözümü de budur.

Aklın yolu bir; Türkiye, İran ve Mısır bir araya gelip Suriye meselesine el koymalı; bu üç ülkenin sağlayacağı İslam birliği, bütün bir İslam coğrafyasında saygıyla karşılanacaktır. Dünya yeniden yapılanırken, İslam blokunun oluşması gerekmez mi? Müslümanlar, kurulacak yeni dünyada ezilmekten ve sömrülmekten kurtuluşu müjdeleyecek birliği niçin sağlamasınlar?

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, beklenmedik bir çıkış yaptı, Suudi Arabistan'ın da içinde yer alacağı dörtlü girişim grubunu sorunu çözmeye davet etti. Suudiler istekli olmadı ama Türkiye, İran ve Mısır bir araya geldi. Türkiye, İran ve Mısır sorumlu hareket ediyor ve görüşmelerde ?iyi bir nokta?ya gelindi diyebiliriz.

Türkiye-Suriye sınırında, dünya güçleri fırtına biçsin diye rüzgar ekenler, yangına körükle gidenler hayal kırıklığı yaşayacaklar; başlatılan provokasyonlar sonuç vermeyecek inşallah. Görünen o ki ?Sünni-Şii/Türkiye-İran çatışması' tuzağına düşülmeyecek.. Bu üç büyük İslam ülkesinin, prensipte, üzerine vardığı mutabakat, bu kanlı savaşı sona erdirebilir.

Üretilen çözüm şu: ?Yeni bir anayasa yapılacak. En kısa zamanda seçimlere gidilecek. (2 veya 3 yıl olarak düşünülüyor.) Seçimlere kadar, Esed yerinde kalacak; fakat muhalif grupların temsilcileri yönetime katılacak ve idari-bürokratik kademelerde yer alacak. Esed yeni dönemde aday olmayacak. Kim sandıktan çıkarsa -gücü, aldığı destek oranında- yönetime katılacak.'

Bu planın yürümesi için Türkiye, İran ve Mısır'ın (Arap Birliği) her aşamada gelişmelere birlikte fiilî olarak katılmaları şart. Bu akla en uygun gibi görünen çözümü, aydınlarımız desteklemeli.. Öncelikle Türkiyeli aydınların, İranlı aydınların ve Arap aydınların sorumluluk alıp bu çözümü kitlelere anlatmalı. Bu tarihi bir görev. Mitingler yapılmalı, destek sağlanmalı. Medyada, bu çözüm, ayrıntılarıyla halka anlatılmalı. İslam birliğini sağlamak, dünya güçlerine karşı bir büyük güç ortaya koymak İslam ülkeleri için tek kurtuluş yolu. Bu anlatılmalı.

Suriye sorunu, NATO denginde, bir İslam askeri paktını oluşturmak için çok iyi bir fırsat. Türkiye, İran ve Mısır'ın oluşturacakları ortak askerî güç, elbette sonradan tüm İslam ülkeleri de tek tek katılacak, sözkonusu planın yürüyüşünü denetlemeli. Aksi halde havanda su dövülür, Suriye'de de iç savaşa devam edilir, bölgedeki kargaşa her geçen gün yayılarak iyice büyür ve çevre ülkelere de taşar. İslam milletinin ve aydınlarının üretilen bu çözüme verecekleri destek, bağımsızlığımızın ve geleceğimizin tek teminatı. Bu imkan kullanılmazsa, en az yüz yıl daha ezilir ve sömürülürüz.

Yapılacak iş belli: İslam İşbirliği Teşkilatı'nın tüzüğünde değişiklik yapılarak, siyasi ve askeri buyot eklenebilir ve İslam askeri paktı rahatlıkla kurulabilir. İslam Barış Gücü adı altında oluşturulacak bu askeri güç, Müslüman halkların yanında yer almalı ve İslam ülkelerindeki yönetimlerin adaletten ayrılmalarını önlemeli,özgürlüklerin önünü açmalı..

Türkiye, İran ve Mısır'ın ürettikleri çözümden daha iyi bir çözüm ortaya konulabilmiş değil. Bir geçiş planı olarak bu formül, mutlaka geliştirilmeli. Elbette sözkonusu planın zaaf noktaları var. Bir kere, 2 veya üç yıllık sürecin uzunluğu ciddi bir açmazdır ve bunu kısaltmak da imkansızdır. Ayrıca her üç ülkenin, Türkiye, İran ve Mısır'ın işbirliği yapma kabiliyeti bugüne kadar test edilmemiştir. Daha da kötüsü, gerek Suriye'nin içinden, gerekse bölge ülkelerinden ve dünya güçlerinden gelecek provokasyonların her şeyi altüst etme potansiyelinin oluşu en büyük riski oluşturmaktadır. Dolayısıyla çözüm planı olarak ortada duran bu sürecin mutlaka İslam Barış Gücü'yle denetlenmesi gerekmektedir..

Türkiye'de hem hükümet çevrelerinde, hem de kamuoyunda bu yönde güçlü bir iradenin belirmiş olması en büyük umudumuzdur. Dileriz İran'da ve Mısır'da da güçlü iradeler ortaya çıkar.

R. Tayyip Erdoğan, Ayetullah Hamaney ve Muhammed Mursi'nin göstereceği dirayet ve kararlılık, sonucu belirleyecek kadar önemli. Neden bu dört lider, bir araya gelip anlaşmasınlar ve kameraların karşısına geçip İslam birliğini müjdeleyen fotoğrafı vermesinler? İslam milleti, bu kardeşlik fotoğrafını özlemle beklemiyor mu? Bu üç lider, birlikte Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da Cuma namazı kılmalılar. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Mustafa Yürekli - Haber 7

mustafayurekli@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.