Erdoğan'dan CHP ve MHP'ye çağrı ?

Erdoğan'dan CHP ve MHP'ye çağrı ?

'Hiç kimsenin ülkenin huzurunu bozmaya hakkı yoktur" diyen Başbakan Erdoğan, Kütahya'daki mitingde İnegöl ve Dörtyol'da yaşanan olayların nedenlerine...

'Hiç kimsenin ülkenin huzurunu bozmaya hakkı yoktur" diyen Başbakan Erdoğan, Kütahya'daki mitingde İnegöl ve Dörtyol'da yaşanan olayların nedenlerine değindi, CHP, MHP ve DTP'ye seslendi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''MHP Genel Başkanı'na, CHP Genel Başkanı'na, BDP Genel Başkanı'na sözlerinde, açıklamalarında, üsluplarında daha dikkatli, daha sorumlu davranmaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Hiç kimsenin üç tane oy için, kendi şahsi hırsları için bu ülkenin huzurunu bozmaya hakkı yoktur, olamaz'' dedi.

Erdoğan, Zafer Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, önceki gün Hatay'da polis aracına teröristlerce yapılan saldırı sonucu 4 polisin şehit olduğunu hatırlattı.

Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı dileyen Erdoğan, ''Çeşitli saldırılarda yaralanan tüm güvenlik güçlerimize acil şifalar temenni ediyorum'' diye konuştu.

Önceki gün İnegöl'de, dün Hatay'da bazı olaylar olduğunu belirten Erdoğan, ''Buradan, Kütahya'dan, aziz milletimize, tüm vatandaşlarımıza sağduyu çağrısı yapıyorum'' dedi.

Terör örgütünün amacının insanları sokağa dökmek, insanların öfkeyle, hiddetle sağa sola saldırmasını sağlamak, şehirlerde ve ilçelerde kargaşa ortamı oluşturmak olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Kim ki öfkesine hakim olmayarak sokağa dökülür, cam çerçeve indirirse bilsin ki terör örgütünün tuzağına düşmüş olur. Kim ki hiddetle, öfkeyle sokak kavgalarında taraf olursa bilsin ki terör örgütünün hedefine ulaşmasına hizmet etmiş olur. Çünkü terör örgütünün nihai hedefi kardeşliğimizi, dayanışmamızı sabote etmek. Terör örgütünün nihai hedefi insanları sokağa dökmek, insanları birbirine hasım eylemek. Bu tuzağa lütfen düşmeyelim.''

Vatandaşlara ''Terör örgünün sinsi oyununa gelmeyin'' diye seslenen Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu ülkede Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla, kim olursa olsun kardeşiz. 'Yaradılanı severiz Yaradan'dan ötürü' anlayışıyla kardeşiz. Bu tuzağı kuranların oyununu ferasetimizle, olgunluğumuzla bozacağız ve birbirimizi yaradandan ötürü seveceğiz. Nedir bu makam, mevki? Birileri söylesin, versin, veriştirsin, hiç önemli değil. Biliyorsunuz birilerinin ağzından neler akıyor. Bunların hiçbirine cevap vermeyeceğim, ne Bahçeli'sine, ne Kılıçdaroğlu'na, ne şuna, ne buna, hiçbirine cevap vermeyeceğim. Bununla ilgili sadece avukatlarım hukuka gidecek. Bu konuda kendilerini muhatap almıyorum. Aldığım terbiye, gördüğüm eğitim ve öğretim onlara onların diliyle cevap vermeme müsaade etmiyor. Vermeyeceğim. Onlar istedikleri kadar hakaret etsinler, onları milletime havale ediyorum. Onlara gereken cevabı milletim veriyor ve verecek, 12 Eylülde de verecek, buna inanıyorum. Onun için onlar bu şekilde konuşacaklar, biz işimizle konuşacağız, icraatımızla konuşacağız.''

-''KİMSE SOKAK EYLEMLERİNİ TEŞVİK ETMEYE KALKMASIN''-

Güvenlik güçlerinin gerekeni yaptığını belirten Erdoğan, çok büyük fedakarlıkla güvenlik güçlerinin asayiş noktasında azami gayret gösterdiğini söyledi.

Terör örgütünün çok kirli bir senaryonun taşeronluğunu yaptığını ifade eden Erdoğan, ''Halk oylaması öncesinde kaos oluşturarak terör örgütü bir kez daha iç siyasete etki etmek istiyor'' diye konuştu.

Vatandaşlara, sivil toplum örgütlerine, özellikle de siyasi partilere sorumlu davranmalarını, sağduyulu davranmalarını özellikle rica ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Tekrar ediyorum, MHP Genel Başkanı'na, CHP Genel Başkanı'na, BDP'ye ve genel başkanına sözlerinde, açıklamalarında, üsluplarında daha dikkatli, daha sorumlu davranmaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Hiç kimsenin üç tane oy için, kendi şahsi hırsları için bu ülkenin huzurunu bozmaya hakkı yoktur, olamaz. MHP de CHP de BDP de hakaret ederek, küfür ederek, son derece tahripkar bir dil, ayrımcı bir dil kullanarak, AK Parti'yi yıpratmak uğruna sokakları gerdiğini, gerçekleştirdiklerini, bunu çok iyi bilmeleri gerekir, artık lütfen farkına varsın. Kimse hak ve hukuk tanımayan tepkileri, eylemleri haklı bir infial olarak meşrulaştırmaya, sokak eylemlerini teşvik etmeye kalkmasın. Açık söylüyorum, terör saldırılarını gerekçe göstererek şehirleri birbirine katmak, vatandaşlarımızı mağdur etmek, saldırganları teşvik edecek söylemlerde bulunmak büyük bir fitnedir. Birlik ve beraberlik içerisinde bu fitneden, bu fesattan halkımızı kurtarmalıyız.''

-''BU TERÖRİST SALDIRILAR ASLA BİR TESADÜF DEĞİL''-

Bu tür provokasyonlara çanak tutan beyanların sorumsuzluk örneği olduğunu belirten Erdoğan, ''Tüm parti başkanlarından ricam, bu hassas konuları siyaset malzemesi haline getirmemeleri, sağduyu çağrısı yapmalarıdır'' dedi.

81 vilayetteki vatandaşların oynanan oyunu çok iyi görmelerini, çok iyi tahlil etmelerini istediğini söyleyen Erdoğan, bu terörist saldırıların asla bir tesadüf olmadığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin demokratikleşme süreçlerine girdiği, ekonomik olarak atılıma geçtiği, umudun çoğaldığı, kardeşliğin pekiştiği her dönemde bu taşeronlar devreye girdiler. Bugün de aynı şeyi yapıyorlar. Bu hain tuzaklara karşı milletimizi uyanık olmaya çağırıyorum.Fitnecilerin provokasyonlarına alet olanlar bilerek veya bilmeyerek kirli oyunların parçası olurlar. Milletçe bu tuzağı Allah'ın izniyle bozacağız. Milletçe inanıyorum ki bu tuzağı bozarken kardeşliğimizi de koruyacağız. Kardeşliğimizi yüceltmeliyiz.''

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Şaphane ilçesi belediye başkanı Ramazan Yeşildeniz ve bazı il meclisi üyeleri AK Parti'ye katılarak miting alanındaki vatandaşları selamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler